Test Papanicolau - bolile cu transmitere sexuala

06-11-2007
Adria25
Nu este medic/terapeut
Adria25
As vrea sa stiu si eu daca un test Papanicolau releva existenta unei boli cu transmitere sexuala?
Mi-am facut un test Papanicolau si rezultatele spun asa:frotiu inflamato si papanicolau II.La sugestii scrie control citologic anual.Ce inseamna asta?mersi
6 comentarii
0
06-11-2007, ora 00:00
Alinutza22
Nu este medic/terapeut
Alinutza22
Und pot sa vad rasp la intreb mea?mersi mult
0
16-11-2007, ora 00:00
gabor simoneta
Nu este medic/terapeut
gabor simoneta
buna, din cate stiu prin testul papanicolau poti afla daca ai o problema, dat nu iti poate spune exact despre ce poate fi vorba, in caz de ceva trebuie investigat mai departe, iar in controlul citologic se face testul papanicolau, deci fa-l anual daca asa iti spune pt a vedea daca exista schimbari.sper sa fi bine
0
02-12-2007, ora 00:00
flori d
Nu este medic/terapeut
flori d
buna, ceea ce poti sa-ti spun eu e ca testul papanicolau se face anual (asa e bine ) si e pentru depistarea cancerului de col.Orice femeie care are viata sexuala e indicat sa-l faca.Rezultatul tau este bun insa probabil ca ai si o inflamatie netratata(indicat ar fi fost sa ti-l citeasca medicul )Legat d unele boli cu transmitere sexuala.le poate depista, aici ma refer mai mult de infectiile date de virusi si care prin natura lor sunt puternice si necesita o urmarire mai atenta a colului uterin toata viata. Daca exista suspiciunea de boala cu transmitere sexuala asta o poti afla atit prin dozari din singe cit si prin analiza secretiei vaginale.Ti-as recomanda sa mergi la un medic.restul hotariti impreuna, dupa caz
0
28-10-2009, ora 09:21
popecaterina
Nu este medic/terapeut
popecaterina
am avut o histerectomie totala la 49 de ani, acu 1 an si 9 luni si vreau sa stiu daca mai trebuie sa fac testul papanicolau pentru ca raspunsurile medicilor pe care i-am intrebat au fost si da si nu, eu nemaistiind ce sa fac.
0
25-03-2011, ora 16:51
CORCOSIMONA
Nu este medic/terapeut
CORCOSIMONA
buna ziua!
recent am facut un test papanicolau cu urmatoarele rezultate: scurgeri vaginale, frotiu satisfacator aspectul colului: fara leziuni vizibile, infectii trichomonas, modificari reactive inflamatie, epiteliu glandular: AGC NOS. Va rog sa-mi traduceti acest test si ce ar trebui sa iau ptr infectia cu trichomonas. Va multumesc.
0
03-10-2011, ora 22:33
luci081
Nu este medic/terapeut
luci081
Buna!
Am si eu o mica problema pe care nu am resit sa o rezolv la ginecolog... Mi-am facut un test Papanicolau ptr ca aveam o secretie albicioasa vascoasa, nu foarte urat mirositoare, iar in timpul contactului sexual si mai ales dupa aveam o usturime, roseata si simteam ca se cresteaza pielea din jurul vaginului. In urma testului mi-a iesit Infectii: Cocobabili si Observatii: frotiul indeplineste criteriul de celularitate minima, celulele zonei de transformare/endocervicale absente, prezenta de celulue superficiale si celule intermediare fara atipii nucleare, dispuse in placare izolate, celule parabazale rare, hematii prezente in nr moderat crescut, rare RMn-uri izolate, celule acoperite de coci si concluzia FROTIU INFLAMATOR. Mi s-a dat tratament pentru 6zile cu: cervugyd ovule seara, poligynax ovule dimineata si spalaturi vaginale cu tantum rossa. Am luat tratamentul o data si acum am mai cumparat reteta inca o data si nu am scapat de problema cu secretia alba si mai ales de usturime, doar de problema urat mirositoare. Dati-mi un sfat pentru acea usturime... Ce este?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Bărbați: semne precoce ale unei boli transmise prin sex - cum să le recunoști și ce să faci
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •