Test papanicolau, cancer de col uterin

08-03-2013
Oana8
Nu este medic/terapeut
Oana8
Buna seara! Am facut testul papanicolau si mi-a iesit urmatorul rezultat:
Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Se constata prezenta unor celule malpighiene superficiale si intermediare cu discrete anomalii nucleare.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
CONCLUZIE
Celule scumoase atipice de semnificatie nedeterminata(ASC-US)

CITODIAGNOSTIC SECRETIE VAGINALA
Frotiul recoltat de la nivelul fundului de sac vaginal posterior comporta:
-Celule superficiale si intermediare frecvente
-Polimorfonucleare rare
-Flora microbiana(frecventi bacili Gram pozitiv)
Candida, Trichomonas absente

Va rog sa-mi spuneti daca e grav. Urmeaza luni sa fac HPV-ul.
Multumesc
6 comentarii
0
09-03-2013, ora 19:16
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Draga Oana, se pare ca secretia vaginala se prezinta bine, n-ai nicio infectie. Acei bacili Gram-pozitivi se mai numesc si bacili Doderlein si sunt "bacterii bune" avand rol natural de aparare impotriva bacteriilor "rele" ( Streptococ de grup B, Gardnerella vaginalis, Enterobacterii patogene-E. coli, Klebsiella, Proteus- etc, etc), prin acidefierea usoara a pH-ului vaginal. Acesti bacili pastreaza un echilibru armonios in vaginul tau si trebuie sa faci tot posibilul sa-i pastrezi acolo mult si bine. Cel mai mare dusman al acestor bacili este spalatura intravaginala, facuta dupa capul tau, fara recomandarea vreunui medic. Aceasta spalatura, care-ti da falsa impresie de curatare a vaginului, iti dezechilibreaza flora si iti distruge aceasta bariera naturala de aparare contra intrusilor amintiti mai sus. Vaginul si ochiul sunt singurele "organe" care se curata singure. Datorita faptului ca sunt atat de sensibile, Creatorul nostru le-a facut mai mult decat perfecte, cu functie de autocuratare. Cat despre Babes...ASC-US reprezinta mici modificari ale celulelor cervicale fara a avea, insa, o cauza cunoscuta/determinata. S-ar putea sa fie determinate de un HPV dar mai intai trebuie sa astepti rezultatul testului. In orice caz, nu e nicio tragedie. Dupa aflarea rezultatului, probabil ca vei mai face ceva investigatii (colposcopie), vei urma un tratament si vei fi ca noua. Babesul repetat la recomandarea medicului si totul este in regula.
0
12-03-2013, ora 13:46
Kam73
Nu este medic/terapeut
Kam73
De 8 martie am primit si eu rezultatul la testul papanicolau si de atunci sunt varza. Diagnostic: Asc-us, Comentariu: Frotiu de tip intermediar cu modificari descariotice si recomandare repetare la 3-6 luni. Joi sunt programata pentru o colposcopie. Cat de grav e acest diagnostic? Recunosc, eu cu spalaturile am exagerat, modifi ca rea celulara poate fi din aceasta cauza? Cred ca pana joi imi pierd mintile.
Va multumesc.
0
12-03-2013, ora 22:56
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Calmeaza-te! Dupa colposcopie, care nu inseamna nicidecum sfarsitul lumii, vei fi indrumata corespunzator, intr-o directie buna si favorabila tie. ASC-US reprezinta modificari ale celulelor cervicale fara o cauza cunoscuta. Poate fi vreun HPV sau vreo infectie vaginala cronica, netratata. Stai linistita, totul are o rezolvare. E important sa mergi la medic si sa urmezi toti pasii care se impun. Eu am aflat de ziua mea ca trebuie sa fac colposcopie :)). Evident, am crezut, cum crede tot omul disperat si neinformat, ca am cancer :)))) Nu am, cum nici tu nu ai. Am o rana urata pe col, trebuie sa iau tratament cu ovule timp de 3 luni, repet Babesul, daca iese la fel, asta e :))) Imi da d-na doctor alt tratament. :)) HPV-ul mi-a iesit negativ, deasemenea cultura flora totala din secretie vaginala-negativa. Nimic viral, nimic bacterian, doar colul uterin varza :))) N-am avorturi, n-am nasteri, in schimb: multe anexite netratate, utilizarea tampoanelor interne, am un dezechilibru al florei vaginale, nicio tragedie. O "mica" rana pe col, mai mare decat colul :))) E important sa mergeti la medic, doamnelor si domnisoarelor. Babesul, obligatoriu! Macar o data pe an, daca nu bianual. Salveaza vieti si va simplifica mult existenta. ASC-US-ul tau e cea mai comuna modificare care iese pe Babes. Totul se poate repara, descoperit la timp.
0
13-03-2013, ora 07:18
Kam73
Nu este medic/terapeut
Kam73
Multumesc mult pentru raspuns. Sper sa fie OK.
0
20-03-2013, ora 09:00
Kam73
Nu este medic/terapeut
Kam73
In urma colposcopiei se pare ca e aceeasi problema ca si la tine, Ionyssa, o rana pe col, medicul spune ca e probabil de la nastere, tratament 3 luni cu ovule si apoi refacem testele. Mi-a mai venit inima la loc.
Multa sanatate la toata lumea!!!
0
13-05-2013, ora 08:52
biancaioana75@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
biancaioana75@yahoo.com
in urma unui papanicolau la CONCLUZIE Leziuni scuamoasa intraepiteliala de grad scazut (LSIL)
Recomand examinare colposcopica
In urma colposcopica mi s-a spus ca am zone de col mozaic mia dat ovule cicatrizant sa repet tratamentul de 2 ori si dupa aceea sa merg sa mai facem un papanicolau adica la 3 luni
ce inseamna mai clar col mozaic
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Screening-ul pentru cancer cervical a fost asociat cu reducerea mortalității feminine
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Dezechilibrul florei vaginale, un factor de risc pntru cancerul cervical
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Australia, prima țară din lume care va elimina cancerul de col uterin
  •