Test TBC Constanta in laborator privat?

31-08-2017
R.a.d.u
Nu este medic/terapeut
R.a.d.u
Buna ziua, am 28 de ani si sunt din Mangalia. La o luna dupa o internare de 4 zile la boli infectioase pe tratament cu Avelox din cauze unei pneumonii interstitiale cu simptome doar febra si dureri de cap (fara tuse sau alte minuni), am descoperit vinisoare de sange in sputa de dimineata, iar de acolo a inceput o tuse productiva cu dureri in piept si stari de oboseala. Am fost la medicul de familie, m-a ascultat la plamani si a zis ca nu se aude nimic, asa ca mi-a dat diagnostic "bronsita acuta" si un tratament naturist. Numai ca eu, mai ipohondru fiind, am cerut o trimitere la pneumolog la sectia TBC si pneumologie, pentru ca la prima internare, cand s-au uitat pe radiografia la plamani, o desteapta a spus ca "ar putea fi si TBC" si de atunci ma tot documentez despre boala asta crunta. Cand am ajuns la sectia TBC, NIMENI nu purta o masca, cu exceptia mea...erau inghesuiti vreo 10 oameni intr-o sala de asteptare de 2 pe 2, fiecare tusind in felul sau, iar in final, cand am intrat la pneumolog, dansul m-a ascultat si el la plamani si m-a pus sa ii descriu simptomele, insa a zis ca e exclus TBC linistindu*ma ca nu au cazuri (toti acei pacienti erau la pneumologie) si a zis ca e clar bronsita, iar sangele a fost o coincidenta. Cu toate acestea, am citit pe net povesti cum ar fi cea a Paulei Rusu, care nu mai are jumatate de plaman din cauza ca doctorii spuneau razand ca "e doar in capul ei". Intrebarea mea este...unde pot in Constanta sa fac un test tbc cutanat, pentru ca la Synevo mi-au dat din umeri si au zis ca nu fac. Nu vreau sa fiu internat intr-un spital de TBC cateva zile pentru acel test...e ca si cum m-as duce direct in gura leului, dar totusi as vrea sa fac testul pe cont propriu si pe paginile de internet ale laboratoarelor private, nu scrie ca fac testul. Are cineva idee unde este acel laborator minune care face acest test care nu ar trebui sa lipseasca din niciun laborator?
2 comentarii
0
27-09-2017, ora 10:26
V-g
Nu este medic/terapeut
V-g
Din pacate nu exista asa ceva. Doar la dispensarul din tomis 3de tbc se face testul si acela cu trimitere de la medicul curant. O rugaminte. Nu te baga in gura lupului.strange bani si fa testul de la synevo de 365 lei. Eu am fost diagnosticata acu 7 ani cu tbc...am facut tratamentul de 8luni. Am fost in t3 ca o idioata sa fac o raza la plamani acu o luna si m au gasit cu tbc recidivat. Cica.tin sa mentionez ca pe biletul de ext. de acu 7 ani scrie suspect tbc cu bk negativ. Concluzie? Nu am avut tbc. Intrebare? Cum poate recidiva o boala care nu a existat??? La dispensarul asta de ai o pata pe plaman ai tbc si gata internarea.e o mafie intreaga...asa ca...grija mare...nu fa ca mine
0
09-09-2018, ora 22:57
Florin
Nu este medic/terapeut
Florin
Radu nu te lua după răspunsul doamnei habar nu are ce vorbește...nu ți da nimeni tratament de TBC doar daca ești suspect mai ales pt BK negativ !!!fa ți analiza qantiferon se numește (synevo)iar daca este negativă nu trebuie sa ți faci griji deloc !și da o probă de sputa din nou este f important sa verifici...la pneumologie...Multa lume că doamna nu vrea sa recunoască că a avut TBC...eu am fost internat în spital TBC și majoritatea mințeau pe prieteni și pe toată lumea că ei nu au TBC pt că le era rușine și că ia tratament pe degeaba iar dânșii erau copți vărsau sânge...crede mă nu exagerez...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.