Test Torch

21-04-2008
lorellay1
Nu este medic/terapeut
lorellay1
Am facut testul Torch, rezultataul este urmatorul:
1. Anti-Rubeola IgG, CHEMI-cnt, DIASORIN 37, 00
Interval biologic de referinta
<9 negativ, 9-11 incert, >11 pozitiv

2. Anti-Rubeola IgM CHEMI-cnt, DIASORIN 10, 00
Interval biologic de referinta
<20 negativ, 20-25 incert, >25 pozitiv

3 Anti-HErpes IgG 1/2 CHEMI-clt, DIASORIN POZITIV
Interval biologic de referinta
negativ

4 Anti-HErpes IgM 1/2 CHEMI-clt, DIASORIN NEGATIV
Interval biologic de referinta
negativ

5 Toxoplasma IgG 0UL/ml

6 Toxoplasma IgM NEGATIV

7 CItomegalovirus IgG 42 UA/ml

8 Citomegalovirus IgM ABSENTI


Sa inteleg ca am avut candva rubeola, herpes, citomegalovirus?
Sunt ok analizele?Sunt cam speriata..si la medic ajung abea in mai...Imi explicati va rog analizele astea.
Multumesc
8 comentarii
0
21-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Din rezultate rezulta ca ati avut Rubeola, Herpes si CMV pentru ca este Ig G-ul pozitiv.Faptul ca ati avut aceste boli inseamna ca ati facut anticorpi pentru ele si in momentul de fata sunteti protejata.Nu aveti anticorpi pentru Toxoplasma si este bine ca odata la 2 luni sa repetati Toxoplasma Ig M pentru a vedea daca ati contactat acest virus.
Analizele sunt ok.
Toate cele bune.
0
21-04-2008, ora 00:00
lorellay1
Nu este medic/terapeut
lorellay1
D-na doctor va multumesc mult pentru rapuns..m-ati linistiti.
O singura intrebare mai am.
Am pisica in casa, dar nu intru in contact cu ea deloc, e a soacrei mele si nu prea o scoate de la ea din camera, decat f rar. Dar intru in contact cu persoanele ce ingrijesc pisica. Pot lua toxoplasmoza?
0
21-04-2008, ora 00:00
adz
Nu este medic/terapeut
adz
Buna, Lorellay.Eu sunt studenta la Medicina si cred ca pot sa iti ofer un raspuns la intrebarea adresata mai sus.
Asadar, toxoplasmoza se poate lua doar prin contact cu pisica sau cu obiecte contaminate sau prin consumul de fructe/legume care au intrat in contact cu dejectii de pisica si nu au fost spalate suficient.
Atentie la respectarea regulilor igieno-dietetice-prelucrarea termica a carnii, spalarea fructelor si a zarzavaturilor.
O zi buna!
0
21-04-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Deparazitati pisica, intern si extern. Puneti pe altcineva sa se ocupe de pisica (sa nu ii schimbati dv. nisipul), daca este chiar necesar luati manusi de plastic. Nu lasati pisica sa stea pe afara, nu o hraniti cu carne cruda.Daca pisica elimina Toxoplasma, chistele au nevoie cam de 36-48 ore ca sa devina infectioase, deci daca litiera pisicii este schimbata zilnic si dezinfectata periodic cu apa fierbine, este bine. NU este necesar sa scapati de pisicuta.

Nu mancati carne cruda, nici insuficient gatita, nici oua crude, nici lapte nefiert. Spalati legumele, daca lucrati in gradina luati manusi, nu va frecati la ochi / fata in timp ce lucrati cu zarzavat sau carne cruda. Mai bine, nu lucrati deloc cu carnea cruda. Ar fi bina ca inainte de consum, sa o congelati cateva zile.

Se pare ca transmiterea toxoplasmei de la pisica la om este rara, mai curand se ia din alte surse (carne si legume infectate).
Dar cu o igiena corecta, riscul este aproape zero.

Mai multe informatii:
-----------*

Numai bine!!

(*modificat de admin)
0
24-05-2008, ora 00:00
andrei2008
Nu este medic/terapeut
andrei2008
buna ziua

va rog sa ma ajutati cu o problema f. urgenta si importanta. sotia mea e insarcinata in 12 saptamani. mai avem o fetita de aproape 2 ani care, desi a fost vaccinata ci ROR la 14 luni, a fost sispecta de rubeola acum 2-3 saptamani (febra constanta 37, 5-38, eruptie generalizata, infectia cailor respiratorii superioare, tuse...singurul lucru neconfir, mat a fost inflamarea ganglionilor - care au fost insa verificati doar in momentul eruprtiei bolii). in aceasta etapa sotia mea a facut testele si. i-a iesit igm negativ iar igg >400...ea nu a avut ina aceasta perioada siptome rubeolice (doar dureri de cap) si nu stie sa fi avut rubeola in trecut...ca sa intelegem???
va rog un ajutor...nu vrem sa ne asumam niciun risc...avem 30 de ani...va rog un ajutor!!!
0
01-04-2009, ora 10:55
ionelabus
Nu este medic/terapeut
ionelabus
buna ziua,

am si eu o intrebare si va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine:

anul trecut am facut analiza TORCH ( cand am inceput pregatirile pentru a ramane insarcinata).
Acum sunt insarcinata in 15 saptamani si vroiam sa stiu daca acea analiza mai este valabila sau trebuie sa refac aceasta analiza.

va multumesc.
0
23-03-2010, ora 09:15
nykolle
Nu este medic/terapeut
nykolle
am si eu o intrebare va rog.in urma cu 1 an si jumatate mi-am facut profilul torch si am avut urmatoarele rezultate:
antigen mycoplasma-neg
antigen chlamydia-neg
ac chlamydia IGG-0.645(pana in 0.91 negativ)
ac citomegalovirus IGG-pozitiv
ac rubeola IGG -272(mai mare de 10-pozitiv)
ac virus herpetic 1 si 2 IGG-pozitiv
vdrl-0(in limite n)
ac treponema -o(in limite n)
toxoplasma-neg
Intrebarea mea este daca mai este nevoie sa le repet inainte de a concepe un bebe.Mentionez ca atunci am facut doar Ac IGG-care au iesit toti pozitivi(contact in antecedente)dar nu si Ac IGM.
Va multumesc anticipat
0
24-03-2010, ora 08:02
Raducanu
Nu este medic/terapeut
Raducanu
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 35 de saptamani si problema cu pisicile si cu Toxoplasmoza mau pus pe ganduri.
Eu nu am facut Testul Torch mentionez ca stau la casa si am pisici si caini le hranesc si printre care ma joc cu pisicile imi plac mult animalele.
Daca Doamne fereste as fi contactat vro boala de la animale poate sa il afecteze pe bebe in ce fel.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul/panelul TORCH
  •