Testare hiv

10-06-2018
arc79
Nu este medic/terapeut
arc79
Buna ziua,

Acum apropape un an am fost cu munca in Bangkok si am incercat serviciile de masaj de acolo; eram putin inhibat si nu am remarcat daca a folosit sau nu prezervativ ( greseala mea ); oricum cateva zile mai tarziu am realizat ca poate am fost expus la Hiv...si a inceput agonia.
Am facut primul test la 28 de zile - synevo ( hiv 1/2 - negativ); aici foloses teste de gen4 care in opinia unora dupa 28 de zile sunt definitive.
nu m-am impacat cu ideea si dupa 3, 5 luni m-am testat din nou; de data asta in Thailanda - test Elisa de gen4 tot Negativ
intre timp m-am documentat si am citit sute de pagini pe tot felul de forumuri. Toata lumea in strainatate zice ce 3 lunie definitiv; Si GP doctor din Olanda mi-a zis acelasi lucru; Aras romania mi-au zis sa il fac si la 6 luni
la 6, 5 luni am mai facut un test - tot la Synevo ( hiv 1/2 - Eclia) tot negativ.
La 7, 5 luni am luat gripa in USA. M-am speriat ca de am facut gripa ( desi acolo era epidemie si m-au testat cu rezultat pozitiv de gripa). Mi-a trecut gripa in 2 zile dar nu eram satisfacut...asa ca am cumparat un test Oraquick - test de saliva - Negativ.
la 9.5 luni a trebuit sa fac teste medicale pentru munca; Nu se fac decat in clinici acreditae Si am facut la testele : Hiv 1/2 - ( antibody only tip sandwich) - negativ; Hep B - negativ; Hepatita C - negativ; VDRL - negativ
Tot nu pot sa zic ca am trecut pesta asta 100%...dar cred ca nu HIV e problema mea deci as putea sa stau linistit din punctul asta de vedere. Am intrebat pe forumuri in US - poz si mi-au zis ca 3 luni este definitiv, la fel pe forumuri in Singapore..
Nu am avut nici un simptom de boala desi asta nu prea conteaza...
Cum zicea un domn doctor pe aici si sentimentul de vina e o boala.
Va multumesc si va doresc o zi buna
2 comentarii
0
12-06-2018, ora 10:46
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Dupa atatea teste negative, cu siguranta nu ati contactat virusul. De regula, rezultatul este concludent la 3 sau 6 luni, depinde ce tehnologie foloseste laboratorul.
0
06-10-2018, ora 23:56
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Buna seara am facut un test la 3 la.6 si la.8 luni toate mi.au iesit negativ. Pot sta linistit ca nu am.nimic ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.