Testare Sifilis (Treponema Pallidum) RPR

22-03-2018
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Buna ziua,

As avea si eu o intrebare daca se poate in legatura cu testarea pentru sifilis. Am facut testul RPR acum 4 ani de zile care a iesit negativ. Din cate am inteles, acest test cauta anticorpi treponemici (nu este un test direct pentru despitarea infectiei.

Nu am facut niciodata VDRL/THPA

(un medic ma indrumat sa fac si testele mai performante pentru depistarea anticorpilor; testul FTS-ABS si nu am inteles de ce. (nu este relevant probabil dar am fost diagnosticat cu boala Lyme, fibromialgie, boala Chron si probabil datorita simptomelor acest medic ma suspicionat de infectie cu treponema? Nu inteleg cum am spus de ce ma indrumat sa fac si FTS-ABS cand am RPR negativ.

Eu totusi ma gandesc ca este posibil ca la un moment dat sa fi avut sifilis si de aici pleaca toata confuzia.

Ce teste/teste complete ar trebui sa fac sa pot afla cu certitudine daca am avut sau am o infectie cu sifilis?
Se poate totusi sa ai o infectie activa cu sifilis chiar daca ai un test RPR negativ?

Va multumesc mult,
A
3 comentarii
0
31-03-2018, ora 00:13
Utilizator_197198
Nu este medic/terapeut
Utilizator_197198
Teste care pun in evidenta anticorpi nespecifici (teste non-treponemice):
VDRL – Venereal Disease Research Laboratory si
RPR – Rapid Plasma Reagin test
Teste care pun in evidenta anticorpi specifici (teste treponemice):
TPHA – Treponema pallidum Haemagglutination Assay – (hemaglutinare pasiva – detecteaza anticorpi totali IgG si IgM),
FTA – ABS (Fluorescent Treponemal Antibody – Absorbtion de tip IgG si IgM),
EIA (de tip IgG si IgM)

Sursa: Synevo
1
31-03-2018, ora 14:06
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Va multumesc pentru raspuns si detaliile despre teste.

Tot am o mica confuzie, daca am un test RPR negativ mai are sens sa fac si celalte teste?

Stiu ca in general, TPHA, FTA-ABS si EIA sunt teste de confirmare in cazul in care testele non-treponemice au iesit fals-pozitive sau pozitive.

Va multumesc
0
31-03-2018, ora 15:27
Utilizator_197198
Nu este medic/terapeut
Utilizator_197198
Vdrl/rpr -daca aveti in prezent
Tpha -daca ati avut vreodata in trecut

Asa imi aduc aminte... dar nu mai stiu sigur

Tpha este si mai sigur...ca rezultat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.