testicolul stang umflat

28-12-2008
FlorinRS
Nu este medic/terapeut
FlorinRS
salut.. am si eu o problema cu testicolul stang.. imi este umflat de ceva timp si nu stiu ce sa fac.. mi-e foarte rusine sa merg la doctor... asa ca as vrea un sfat sau un medicament sa vad cum pot scapa de aceasta afectiune. multumesc
8 comentarii
0
29-12-2008, ora 15:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie neaparat, dupa sarbatori, sa te vada un chirurg.Poate fi o hernie, un hidrocel, un varicocel sau altceva.Poti avea oricare dintre aceste boli, si tratamentele sunt particularizate.Nu-ti fie rusine, doar e corpul tau, si medicii vad zilnic zeci de cazuri de genul asta, daca stai asa si nu te duci vor apare complicatii.Numai bine!
0
01-01-2009, ora 22:46
FlorinRS
Nu este medic/terapeut
FlorinRS
Multumesc foarte frumos. As vrea sa stiu daca din cauza acestei probleme as mai putea avea copii?
0
02-01-2009, ora 16:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sigur ca da, o sa poti avea copii, problema e ca nu stiu exact ce ai.Dar aproape toata patologia in zona testiculara, daca nu e diagnosticata si tratata corect, duce la probleme grave si infertilitate.Deci sa ma asculti si sa te duci, cu trimitere la un chirurg.Numai bine!
0
27-10-2012, ora 02:27
andrei0993
Nu este medic/terapeut
andrei0993
buna ! am si eu o problema. am facut sex foarte des in ultimile 3 saptamani... si cam 5-6 luni de vreo 2 ori...simt o vena in testiculul stang umflata... si mai nou ma ustura cand urinez... si nu prea am erectie. nici dupa sexxul oral... ma puteti ajuta cu ceva ? un sfat ?
0
09-12-2013, ora 09:13
marian1988
Nu este medic/terapeut
marian1988
buna ziua! am si eu o problema : sunt inusrat si am raporturi sexuale doar cu sotia mea, daca nu fac sex la 2 zile mi se umfla testicolul stang si ma doare pana in momentul cand ejaculez, iar cand ejaculez sunt mici "chisturi" de sperma, iar sperma este un lichid transparent... nu stiu daca ati inteles.. ce pot face ? imi este rusine sa ma duc la doctor..! va multumesc
0
29-05-2014, ora 16:39
florinpatryk
Nu este medic/terapeut
florinpatryk
Buna ziua.vreau sa va intreb si eu ceva ?pe testicolul stang am un nodul este ca un bob de orez un pic mai mare.este in zona venelor sau a cordoanelor.la palpare esrd dureros.vreau sa-mi spuneti din experienta dumneavoastra cam ce ar fi ? Il am de ceva timp 6 7 ani.Multumesc
0
17-06-2014, ora 08:58
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Pentru ca un diagnostic nu se poate pune decat in urma unui consult, te sfatuiesc sa te prezinti la medicul de familie caruia sa-i soliciti un bilet de trimitere pentru un examen de specialitatea - urologie sau chirurgie generala.
0
07-01-2019, ora 10:55
hes
Nu este medic/terapeut
hes
Verdict oficial: Epididimita cronica... La inceput de septembrie 2018 am sesizat umflarea testiculului stang, initial in partea de jos a aparut o galma dureroasa la palpare, apoia crescut si dupa vreo 7 zile sa inflamat testiculul. Am luat antiinflamator (ibuprofen) sa il tin sub control pana ajung la medic. Am ajuns la urolog in octombrie, eco testicular si consult, cu concluzia, infectie canal si infectie ceva spre rinichi... rinichi normal.
Am primit de facut analize urina (a doua zi) si dupa prelevarea urinei sa incep tratament antibiotice pana vine rezultatul.
Primul rezultat de urina a venit in 24 ore - leucocite prea multe in urina si mi sa spus ca s-ar putea sa am ceva infectie renala.
Al doilea rezultat, a venit dupa vreo 3 zile - negativ, fara infectie.
Am dus rezultatele la urolog mi-a spus ca e ok ca nu am infectia ce o dorea confirmata (prin analiza de 3 zile) si l-am intrebat de ea de rinichi (leucocite crescute) mi-a spus ca e posibil sa fie crescute de la inflamatie. Control si eco, rezultat satisfacator, continuam pentru a doua infectie (nu stiu care, pentru ca prima a venit negativ, si la a doua leucocitele marite de la inflamare... ).
Iau tratamentul 2 timp de 2 saptamani, se reduce complet inflamatia, lipsa completa de durere. Nu ajung la control imediat dupa tratament si ma progremez dupa o saptamana.
In 4-5 zile testicul umflat si durere.
Mi se spune ca e destul de rau ca nu stiu ce sa deformat pe la testicul ca am infectia de multa vreme, etc si primesc al 3-lea tratament.
I-au tratamentul, totul ok (tratament finalizat in 27 dec. 2018) din 30-31 a inceput sa se umfle si durere. Stau pe ibuprofen de 3 zile.
Acesta este istoricul problemei cu doctorul, dar iam mai comunicat niste coincidente care urmeaza mai jos si am primit raspunsul ca nu prea au legatura (nu sunt doctor, dar sigur nu cred in coincidente)

1. Acum 5 ani am fost operat de sinus pilonidal (a mai supurat de 2 ori in 5 ani)
2. De cand am fost operat mi sau facut niste chisturi cu puroi in zona inghinala (preponderent stanga - 2-3 chisturi si apar cam de 3-4 ori pe an, dreapta, 1 chist si apare mai rar)
3. In august cu vreo 3-4 zile inainte de umflarea testicului am fost la munte, caldura mare, si am facut baie (piscina) in apa rece direct de la retea (sambata)... de luni am simtit o jena, marti putina durere, miercuri a inceput sa se umfle...

Acum sunt la nivelul la care doresc mai multe opinii, avand in vedere ca mi sa spus ca urmatorul pas este extirparea (nu am o problema cu asta, dar cred ca problema la mine este alta, de natura infectioasa si vreau sa gasesc cauza nu sa rezolv efectele)

Ma intereseaza in ce directie sa o iau cu investigatia problemei, pentru ca la urolog cred ca am ajuns cam la capat.
Orice sfat, idee, experienta similara, etc sunt bine venite si va multumesc.

O zi buna si sanatate la toti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •