testicul mai sus decat celalat la copii

13-07-2009
danapontoc@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
danapontoc@yahoo.com
copilasul meu are 2, 5 ani si testiculul drept e mai sus decat celalalt
puteti sa imi spuneti si mie daca e normal?
va multumesc
7 comentarii
0
16-11-2010, ora 19:49
marinela p
Nu este medic/terapeut
marinela p
Am un baiat de 12 ani si are un chist testicular, credeti ca este grav? Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie?
0
15-05-2011, ora 13:06
lore23
Nu este medic/terapeut
lore23
baietelul meu de 1.9 anisori are amandoua testiculele in sus in urma unui ecograf ni sa spus ca se afla in canalul inghinal si nu prea stiu ce sa fac uni zic ca ar trebui intervenit chirurgical dar mi se pare prea mic pentru a fi operat.
daca poate cineva sa ma indrume exact ce sa fac sa fie bine sau daca nu exista un alt remediu in afara interventiei chirurgicale cam la ce varsta ar mai putea fi operat pt problema lui ca sa nu ii afecteze in viitor
0
17-10-2011, ora 11:51
Dr. Serban Constantin
Chirurgie pediatrica, Brasov
Dr. Serban Constantin
pentru lore23

Stuatia copilului d-voastra reclama o coborare si fixare chirurgicala a ambelor testicule. La aceasta varsta, nu se mai poate incerca nici-un alt remediu.
Luati legatura cu un medic chirurg pediatru si efectuati corectia chirurgicala !
Cu respect!
Dr. C.Serban
medic primar chirurgie pediatrica
0
06-11-2011, ora 19:09
URDEA OVIDIU
Nu este medic/terapeut
URDEA OVIDIU
VA ROG TARE MULT DACA PUTETI SA MI SPUNETI UNDE AS PUTEA SA I FAC UN ECOGRAF BAIETELULI MEU DE 3 ANI SI 5 LUNI PENTRU LOCALIZAREA UNUI TESTICOL NECOBORAT MENTIONEZ CA NUMAI UNUL A COBORAT CELALALT NU STIU UNDE I LA UN CONSULT LA MEDICUL CHIRURG MI S A SPUS CA S AR PUTEA SA NU L AIBA SA SE FI NASCUT NUMAI CU UN TESTICOL.UNDE AS PUTEA FACE UN ECOGRAF SI DACA SE VEDE EXACT UNDE E TESTICOLUL VA MULTUMESC FOARTE MULT
0
06-11-2011, ora 21:13
Dr. Serban Constantin
Chirurgie pediatrica, Brasov
Dr. Serban Constantin
Buna seara,
D-le Urdea, medicul chirurg care v-a consultat copilul ar fi trebuit sa va si recomande efectuarea cel putin a unei echografii testiculare. Sunt situatii in care testiculul nu este depistat nici la echografie, desi el este prezent undeva pe traiectul canalului prin care trebuia sa coboare in scrot.
Avand in vedere varsta copilului d-voastra, 3 ani si 5 luni, recomandarea mea este interventia chirurgicala. Ea singura este cea care va putea cu certitudine sa spuna daca testiculul este sau nu.
Cu respect,
Dr. Serban C.,
medic primar chirurgie pediatrica,
MedLife Brasov
0
29-03-2019, ora 01:13
Marya2016
Nu este medic/terapeut
Marya2016
Am un băiat care a fost diagnosticat cu megacolon congenital de la nastere, acum are cateva saptamani, stie cineva daca se rezolva aceasta problema si altfel sau doar prin operatie?
0
23-08-2019, ora 15:51
Georgescu Marian
Nu este medic/terapeut
Georgescu Marian
Nu există alte metode decat tratamentul chirurgical pentru megacolon congenital!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •