testicule prea coborate?

16-05-2007
bodea
Nu este medic/terapeut
bodea
am 21 ani, am inteles ca testiculele se ridica si coboara cu ajutorul scrotului in functie de temperatura. Si la mine testiculele cateodata sunt ridicate cateodata sunt lasate dar atunci cand sunt lasate parca sunt cam jos! Simptome sau dureri nu am! Intrebarea mea este cat de jos permite scrotul sa coboare testiculele? Trebuie sa ma operez?
2 comentarii
0
16-05-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, în nici un caz nu trebuie să vă operaţi !
Ridicarea şi coborârea testiculelor este normală, depinde de mai mulţi factori, nu numai de temperatură. Când testiculele sunt coborâte, chiar o atingere uşoară a lor le poate ridica. Ridicarea şi coborârea lor o face în principal un muşchi, numir cremaster, care e muşchi neted, adică nu se supune controlului voinţei.
0
13-03-2011, ora 00:06
martin67
Nu este medic/terapeut
martin67
salut, am 43 de ani, de ceva timp am remarcat ca am testicolele cam lasate asta adaugata cu scaderea poftei de sex.stiti cumva care i motivul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •