Testosteron scazut

01-10-2009
Jebediah
Nu este medic/terapeut
Jebediah
Buna ziua.

Am 25 de ani, fumator ( cam 1 pachet / zi ), cafea ( 1 - 2 pe zi ), beau bere ocazional, in ultima vreme cam deloc.

Am urmatoarele simptome: probleme de respiratie de genul nu mai pot respira " pana la capat " - cateodata simt ca parca " haraie " plamanii la inspiratie adanca - ( posbil astm ? ), fibrilatii musculare, oboseala fizica si psihica, anxietate, palpitatii, transpiratii abundente, lipsa de motivatie, libdo scazut, usoare ameteli si furnicaturi prin ceafa, amorteli in special mana stanga, cearcane persistente de cateva luni, tulburari de vedere de gen vedere obosita si sensibilitate crescuta la trecere de la intuneric - lumina si invers, dificultati de focalizare.

Consultatii si analize efectuate:

- cardio: tahicardie, inima usor marita in sens in transversal, dar nimic patologic sau grav, in opinia medicului;

- pneumo: raze la plamani OK, spirometrie OK, posibil astm ( desi n-am avut cand eram mic ) pentru care in aprilie am urmat un tratament cu inhalant Symbicort, dar fara vreun rezultat notabil ( ma simteam cam ciudat dupa ce-l luam... cam ametit, totul parea " mai alb ", parca eram un pic cu capu in nori asa... )

- eco abdominal: splina marita dar in limita normala, litiaza renala bilaterala

- candidoza serologie:
Ac. anti Candida IgG - 248, 8 U/ml ( pozitiv 100 )
Ac. anti Candida IgM - 4, 6 U/ml ( negativ 60 )
Ac. anti Candida IgA - 125, 5 U/ml ( pozitiv 80 ) - am facut aceste analize dupa ce la un exudat faringian mi s-a depistat candida albicans, insa laboratorul respectiv nu facea si antifungigrama, asadar am repetat exudatul in alta parte si n-a mai iesit nimic, totusi in sange apar rezultatele de mai sus

- ORL: m-am operat recent de deviatie de sept fiindca nu puteam respira bine pe nas, insa deocamdata nu vad vreo imbunatatire nici in sensul asta, dar probabil mai dureaza un pic recuperarea

- Neuro: RMN craniocerebral OK, exceptand sinuzita frontala si maxilara dreapta, RMN col. cervicala OK

- Alte analize ( hemoleucograma, calciu, magneziu, TGO, TGP, uree, creatinina, glicemie, colesterol, ASLO, etc. ) sunt bune

-

Asadar, problema curenta. In urma unei consultatii endo, mi s-a recomandat un set de analize, cu urmatoarele rezultate:

TSH - 1, 1407 ( normal 0, 49 - 4, 67 )
ac. TPO - 0, 4 ( normal 5, 6 )
Testosteron - 3, 08 ( normal 3 - 9, 5 )
- 10, 69 nmol/l
Prolactina - 6, 3 ( normal 3, 46 - 19, 4 )
- 133, 1 mU/l
Cortisol - 20, 5 ( normal 6, 2 - 19, 4 )
- 566, 2 nmol/l

Concluzia este ca testosteronul este mult prea mic pentru varsta mea si mi s-a prescris Androgel, pe care nu am apucat inca sa-l iau. Intrebarea mea este daca totusi toate simptomele astea ale mele pot fi cauzate de nivelul asta scazut de testo, sau e ceva totusi mai complex ? In plus, as dori mai multe informatii despre acest tratament... gen daca a mai facut cineva, eficacitate, complicatii, orice informatie utila, recomandari...

Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
13-04-2010, ora 22:58
ionut1410
Nu este medic/terapeut
ionut1410
salu citind cele scrise mai sus am senzatia ca suntem, , siamezi, , cam aceleasi probleme le am si eu

mia in plus mi sa recomndat un examen rmn ( care nu l-am facut )
in schimb eram foarte curios darac ai inceput sa iei androgel si ce efecte a avut daca intradevar asta era problema !
0
18-02-2013, ora 20:42
ciumidel
Nu este medic/terapeut
ciumidel
da androgelul are efect acctioneaza repede si tine vreo 2-3 ore, se aplica pe piele dar ai grija jumatate de ora nu te atinge de copii sau femei ca se ia prin contact eu am plecat cu tes de la 0.79 limite 0-8, 6 si am ajuns cu un plic pe zii undeva la 3- 4 dar dupa o perioada de citeva luni nu a mai avut acelasi efect, efectul fiind acela ca si cum ai schimbat bateriile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.