tgp crescut, glicemie scazuta

08-10-2008
marian_c
Nu este medic/terapeut
marian_c
buna ziua, am facut analizele medicale cele obligatorii si am primit urmatoarele rezultate:

B 24 ani
toate valorile din hemoleucograma normale, mai putin monocitele procentuale fiind 10%(valorile de referinta fiind 2-8%)
urina, toate valorile normale
biochimia la sange, glicemia 65(val de referinta 75-115)
trigliceridele 157 (val de referinta maxima fiind de 137)
TGP 126 (valoarea de referinta maxima fiind 40)

ma puteti ajuta cu o interpretare, o directie (ma voi duce la medicul de familie in urmatoarele zile, dar m-a pus pe ganduri TGP asa crescut si parca nu mai am rabdare pana ajung la doctor); credeti ca poate fi de la regimul de viata sau indica spre o afectiune hepatica?
5 comentarii
0
08-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
wow!Tgp-126??Nu vreau sa te sperii dar...nu e de bine.Ori e o hepatita(dar cred ca trebuia sa iasa si TGo din valori) ori...mai e posibil sa creasca pe stres...Oricum, mergi la medic si inainte de a lua un tratament, te-as sfatui sa mai repeti tgo si tgp.
0
08-10-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
înseamnă în general afecţiune hepatică, dar e nevoie de mai multe analize
0
13-04-2011, ora 11:44
costasos
Nu este medic/terapeut
costasos
Buna ziua doresc si eu anumite recomandari si o interpretare a analizelor:TGO-23, TGP-43, CREATININA SERICA O, 97 mg/dl, COLESTEROL-152 mg/dl, UREE SERICA-25 mg/dl, PROTEINA C CREATIVA-NEGATIV, GLICEMIE-99mg/100ml, TROMBOCITE-143000, LEUCOCITE-5040, HEMATII-4.950.000.Astept cu nerabdare un raspuns edificativ.MULTUMESC ANTICIPAT!
0
13-04-2011, ora 11:47
costasos
Nu este medic/terapeut
costasos
Scuze, uitasem, markeri virali-negativ!
0
29-04-2011, ora 22:54
lumi69
Nu este medic/terapeut
lumi69
sunt diagnosticata cu hipertiroidism de o luna de zile. Medicatia stabilita este Thyrozol, 60 mg/zi in primele 2 saptamani, apoi a fost scazuta la 40 mg/zi. In urma cu 2 zile am facut analize si au iesit valori mari ale transaminazelor TGO= 93 si TGP= 82. Poate influenta medicatia pentru tiroida aceste valori? Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK