TIC RESPIRATORIU

04-12-2008
madiga
Nu este medic/terapeut
madiga
BAIATUL MEU ARE 10 ANI, IAR LA VARSTA DE 5 ANI, DUPA CE AM OBSERVAT K ARE DIFICULTATI RESPIRATORII AM INCEPUT INVESTIGATIILE CARE AU AJUNS LA NEUROLOG, FACAND ENCEFALOGRAMA S-A STABILIT K ESTE MAI EMOTIV SI DIN CAUZA ASTA CAND SE TIPA LA EL INTERVINE ACEST BLOCAJ NUMIT TIC RESPIRATORIU.DUPA TRATAMENT CU SOLUTIE BUVABILA MAGNEB6 STAREA S-A AMELIORAT. ACUM DA SEMNE SA REAPARA SI NU STIU CE SA FAC -FACE SPORT(AM CONSIDERAT CA E BN POATE IL MAI, , INBARBATEAZA")DAR CAND SE TIPA LA EL APROAPE K NU MAI POATE RESPIRA.CE POT FACE K SA SCAPE DE ACEASTA PROBLEMA DEOARECE ORIUNDE CHIAR SI LA SCOALA SE TIPA IAR EU NU POT FI MEREU LANGA EL?
1 comentarii
0
06-12-2008, ora 11:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copilul isi va reveni foarte bine daca atmosfera din jurul lui se va schimba>trebuie vorbit cu invatatoarea careia trebuie sa-i fie adusa la cunostinta aceasta problema legata de emotivitatea si labilitatea psihica a copilului, iar in familie trebuie sa aiba suport psihoafectiv din partea tuturor.Nu trebuie sa tipi la el, tu trebuie sa lucrezi cu tine, sa-ti impui un control al limbajului si al tonului atunci cand relationezi cu el, chiar daca esti obosita si stresata.Nici voi intre voi adultii din casa nu trebuie sa existe permanent o stare conflictuala, tensionata, simtita foarte bine de copii si cu impact adanc psihic.Lasa-l sa se joace cu copii de varsta lui, lasa-l in excursii si in tabere, nu fi hiperprotectiva, Daca stai intr-un oras mai mare du-l la inot, la patinaj, la scrima sau arte martiale.Lasa-l mai mult in compania bunicilor daca sunt pe aproape si e posibil, cumpara-i un aminal de companie si nu se va mai inhiba atat de usor.La un psiholog ai mers?Copilul este si alergic?Lasa-l sa-si faca prieteni, colegii sa vina in vizita acasa, si ai sa vezi ca daca schimbi ceva in modul de a-l trata copilul tau se va face bine.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.