TImpan 'afundat' lipit de nicovala

17-04-2013
Chrysk2
Nu este medic/terapeut
Chrysk2
Buna ziua, am tot cautat pe net cate ceva si nu am gasit absolut nimic asemanator cu problema mea.Am fost la ORL, o sa merg maine din nou la. dar la privat, pentru ca la stat stiti si d-voastra cum e nu prea te baga in seama.
Problema e cam asa:
Acum o luna aveam un vajait in urechea dreapta ca o pulsatie, am fost la ORL, mi-au facut un control, mi-au zis ca timpanul e LIPIT pe nicovala, asa de tare incat se vede forma nicovalei, chiar si la urechea stanga, eu pana acum nu am avut nici o problema, daca stiam rezolvam din timp.Mi-au dat bixtonim si inca ceva picaturi pe baza de sare de mare daca mai retin bine, in timpul asta mi-au zis sa ma tin de nas si sa suflu in speranta 'refacerii' timpanului si sa ma mai duc, , am fost dupa vreo 10 zile si mi-au zis ca e putin, putin mai bine dar tot nu e ok si daca nu se reface am nevoie de operatie.Din pacate am plecat din tara si nu am mai putut sa merg dupa aceea.
In ce consta aceea operatie sau ce sfat mi-ati putea da d-voastra, sa incerc?
Am facut si audiograma atunci auzeam destul de ok, dar cand mi-au pus castile din cauza vajaitului nu auzeam bine, asa ca nici audiograama nu a iesit ok.Pe acea foaie, urechea dreapta dB HL, am ajuns la 60-70.
Problema e ca de cateva zile am inceput din nou sa aud infundat si in acelasi timp la jumatate cu stanga, la care nu am probleme si e foarte enervant.
Scuze pentru ca am scris atat si sper sa imi dati un sfat daca ati mai intalnit cazuri asemanatoare.

Multumesc...
10 comentarii
0
17-04-2013, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
a o veste Nu buna pentru dvs.
acel vajait in urechi...poate avea si cauze cardiologice, hepatice., renale...care afecteaza circulatia cerebrala si scade auzul pe nervul auditiv
in acest caz...ce au depistat la timpn...nu prea are relevanta si n.o sa fie nevoie de operatie ci de aparat auditiv
deci sunt 2 probleme separat
pana nu faceti audiograma si timpnograma...nu stiti care este cauza
nasul si timpanul
sau circulatia si netvul auditiv
si nu stiti nici tratamentul corect
ma intereseaza varsta, kg, tensiunea artetiala!?
0
18-04-2013, ora 13:44
Chrysk2
Nu este medic/terapeut
Chrysk2
Am facut audiograma, si a iesit destul de prost atunci, am scris si mai sus 'urechea dreapta dB HL, am ajuns la 60-70' dar pot zice ca din cauza vajaitului care il aveam.Acum nu mai am vajaitul, dar imi este infundata urechea si aud mai rau ca atunci.Oricum, azi sau maine voi merge la ORL.Programare etc...
Am facut si timpanograma si mi-a scris ca e de tip B, la urechea dreapta, stanga A+.
Am polipi de mic, din cate stiu, dar nu am avut nasul infundat tot timpul.Mi-au mai zis ca s-ar putea sa fie din cauza unei otite mai veche si timpanul sa se plieze asa
Despre operaatie nu stiu ce sa va zic, nici nu am intreabat in speranta ca o sa imi treaca. Dupa cum am zis o sa ma duc azi sau maine sa fac din nou Audiograma si un consult amanuntit.Aud din ce in ce mai infundat.
Am 22 ani si 71-73 Kg, Tensiunea de fiecare data cand mi-au luat-o a fost bine.In toate analizele facute.
Tratament, mi-au dat bixtonim pentru a circula aerul ureche timpan...
De ce ziceti de aparat auditiv?...
Stiti cumva un medic bun ORL-ist din Cluj-Napoca ?
Si din ce stiti d-voastra timpanul ar putea fi adus inapoi la locul lui? printr-o operatie sau ceva mai usor un suflu de aer...
Doamne fereste sa fie vorba de aparat
0
18-04-2013, ora 14:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la aceasta varsta si cu asa greutate...e putin probabil sa fie nervul auditiv afectat de la circulatie
cred ca e vorba de o otita seroasa netratata corect
la cluj aveti clinici orl unde merita sa va internati si se faceti ce va spun medicii de acolo.
0
18-04-2013, ora 23:05
Chrysk2
Nu este medic/terapeut
Chrysk2
"otita seroasa netratata corect"
Si ce e de facut, presupun ca ati mai intalnit cazuri chiar daca nu cu timpanul aspirat" ?... Oricum, maine merg la ORL de dimineata
O sa va scriu ceea ce imi vor spune si ei...
0
19-04-2013, ora 13:59
Chrysk2
Nu este medic/terapeut
Chrysk2
Pana la urma voi avea nevoie de o operatie pentru recapatarea auzului in totalitate sau aproape..Problema e veche si destul de grava, sper sa se rezolve.
Ce spuneti de prof.dr. ALBU SILVIU?
Am citit si bune si rele despre el + fetita care a murit, deci ce imi recomandati ? Asta daca il cunoasteti cat de cat sau la pe domnul dr. Teofil Pop ?
La cine imi recomandati sa fac operatia ?
0
30-05-2013, ora 00:02
Chrysk2
Nu este medic/terapeut
Chrysk2
Buna seara,

Dupa cum ziceam, trebuia sa fac operatia, am facut-o de 2 zile spre 3.Nu am dureri deloc, totusi exista o problema si vreau sa va intreb pe d-voastra ce sa fac.
Chiar inainte de a merge la control etc v-am zis ca am o problema de vajait in ureche ca si cand as avea o pulsatie.Vreau sa va intreb si va rog sa imi raspundeti daca sunteti amabil.
In momentul de fata, adica dupa 2 -3 zile de la operatie, am din nou acel vajait.Cand i-am spus doctorului dupa prima zi ca am un mic vajait mi-a spus ca e normal din cauza sangelui posibil care exista in ureche.
Intrebare :
E ceva normal sau ar trebui sa ma duc neaparat la el ?
Nu am un numar de telefon al dansului si de aceea as vrea sa imi raspundeti d-voastra ce sa fac.Eu ar trebui sa ma duc Marti sa imi scoata firele, deci sa astept pana atunci sau...?
Medicamente mi-a dat asa.
Antibiotic si solutie auriculara pentru ureche.
Pentru nas vitamina A uleioasa si nazomer, asta pentru ca si la nas mi-a facut cate ceva.

Multumesc si sper sa imi raspundeti...
0
30-05-2013, ora 08:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tebuei sa astepti.
o vindecare cu anumite rezultate.. vine dupa 3 saptamani
0
30-05-2013, ora 13:20
Chrysk2
Nu este medic/terapeut
Chrysk2
Multumesc de raspuns. O sa astept pana marti ce merg sa imi scoata copciile.
0
05-06-2013, ora 01:07
Chrysk2
Nu este medic/terapeut
Chrysk2
BUna seara,
Am nevoie de un sfat de la d-voastra, sa stiu daca e ceva bine sau nu.
Dupa cum v-am zis am facut operatia pentru ca aveam o pierdere de auz.. bla bla.
Am mers azi sa mi se scoata firele, doctorul era plecat in concediu, plecat din tara, nu am dat nici peste anestezist asa ca am vorbit cu o asistenta.Mi-a scos ea firele si am intrabat-o daca e ok cu sunetele din ureche, vajaitul.A zis ca face parte din operatie si sa astept.Bun, astept chiar daca ma apuca crizele ca nu pot adormii rapid si toata ziua am in cap vajaitul, cand mai tare cand mai incet, cand dispare.
D-voastra ce ziceti, e ok acest lucru ? Au trecut totusi 8 zile
Si inca o intrebare si va rog frumos daca puteti sa imi raspundeti.Eu iau ca tratament, solutie auriculara, 5 pic de 3 ori pe zi.
Pe reteta care mi-a dat-o anestezistul scrie doar 7 zile, azi am intrebat-o pe aceea doamna si mi-a zis sa continui cu picaturile pana la 3 saptamani.
Stiu ca exista 'tampoanele' alea pe timpan si trebuie dizolvate sau ceva in genul.Deci sa continui si cu acele picaturi, NU?

Multumesc...
0
05-06-2013, ora 21:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urechea trebuie vazuta de un medic orl.. care are microscop si aspirator...
urechea trebuie aspirata...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.