timpan fisurat

01-02-2009
LILI POPA
Nu este medic/terapeut
LILI POPA
Am o saptamana de cand mi-am spart timpanul. M/am lovit din greseala peste mana cu care ma curatam in ureche. si am reusit sa fac o ditamai gaura, nu o gaurica micuta, exact in centrul timpanului. Stiind ca apa oxigenata este buna in ORL mi-am pus imediat cateva picaturi, dar nu am suportat-o nici o secunda, nu stiam cum s-o dau afara mai repede. Parca mi-as fi pus apa fiarta. Ulterior am aflat de la medicul ORL-ist ca am facut o mare greseala. Am luat Cefalexin de 1 g la 6 ore timp de 7 zile. Nu am dureri in ureche dar, cand m-am spalat pe cap, chiar daca mi-am pus un tampon de vata, parca s-a prelins ceva umezeala acolo. Imi este cam frica, pt ca totusi, dupa o saptamana de antibiotic si mai ales ca am avut grija ca urechea sa ramana uscata, am facut-o lata acum dupa ce m-am spalat pe cap. Credeti ca sunt sanse sa scap de operatie ? O gaura in timpan se poate suda singura in timp ? Cam cat timp se poate sta cu o gaura in timpan si fara riscuri ? Si daca nu, unde ma indrumati sa merg, la ce Spital din Bucuresti ?
143 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
01-02-2009, ora 07:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU stiu cati ani ai.. dar vad ca faci gafe dupa Gafe...
1. Ureche NU se curata cu betisoare...
pielea in conduct.. creste dinspre timpan spre Afara ( la fel cum creste unghia).. si toata ceara din ureche treptat ese spre exterior.. este suficient sa curatim ureche la intratae.
cel ami indicat.. este dupa fiecare baie. sa suflam aer cald cu uscatorul de par... se usuca apa din ureche si deasemenea se usuca si dopul de ciara.. devenind mai faramicios.. si se elimina singur treptat.
2.dupa ce ti.ai produs perforatia.. este important sa nu ajunga nimic lichi in ureche.. pentru a evita riscul de infectare.
Cand faci Baie.. VATA.. trebue sa fie imbibata in Ceva Uleios( crema de fata, ulei) ca sa NU patrunda apa prin EA.. Vata simpla absoarbe si retine apa!
3.
NU exista autovindecare a timpanului.. decat in perfoartii foarte mici facute cu timpanotomul.. de catre medic( la meringotomie) atunci da, se inchide in cateva zile.
O perforatie facuta cu altceva, si fiind mare... NU se inchidev decat Chirurgical.
Ai grija cum ingrijesti ureche si post operator!!!
0
05-05-2009, ora 13:09
tonika
Nu este medic/terapeut
tonika
Buna ziua, ma numesc Toni si imi curge ureche fff rau. Am fost la orl si mia zis k am timpanul fisurat, mia dato reteta si m-a internat.Acuma cred k nu ma ajutat cu nimik acel tratament deoarece imi curge kand imi intra apa dar sunt atent si nu-mi intra dar cand bate vantul cred k trag curent si iar incepe sami curga si nu sthiu ce fak.Va multumesk.:D
0
05-05-2009, ora 13:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e o problema serioasa.. trebue sa mergi periodic la ORL.. sa.ti aspire secretiile, sa iti administreze tratament local.
trebue sa ai acasa un uscator de par si sa usuci bine interiorul urechii.
inainte de baie.. pui vata imbibata in ceva uleios sau crema.. ca sa nu patrunda apa !
daca vrei sa rezolvi definitiv problema.. trebue sa faci o interventie chirurgicala la ureche!
0
11-05-2009, ora 19:36
marian0607
Nu este medic/terapeut
marian0607
buna seara, am si eu o intrebare, am fost la medic si mi sa spus ca am timpanu gauri si ca necesit operatie timpano plastic si as vrea sa stiu cum se face operatie cu laser sau ma va taia, si daca operatia este costisitoare va multumesc
0
11-05-2009, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Marian !
un timpan.. nu se gaureste sa apeste noapte.. Ai avut Otite i copilarie? traumatizm la ureche? ai avut supuratii din ureche?
Operatiea consta in adaugarea unui "timpan ".. cum crezi ca poate fi facuta cu Laser ? laserul taie si cuaguleaza.. dar nu adauga substanta!)
Scrie.. diagnosticul corect, simptomele si audiograma.. ca sa inteleg despre ce problema este vorba!
0
12-05-2009, ora 11:05
marian0607
Nu este medic/terapeut
marian0607
buna ziua, eu am avut otita medie cand am fost mai mic si nu a fost tratata cum trebuie, imi curgea urechea mai ales cand imi intra apa, am fost la control la spitalu dr d hociota <pandurii> bucuresti la un medic rezident, si am zis sa ma duc si la alt spital eu lucrez in armata si am fost la spitalu militar carol davila, si tot acelasi diagnostic, si a ramas sa ma duc luni la control si sa ma programeze la operatie, si nu stiu cum se va face operatia, si cat ma va costa "'atentia" pentru doctor, va multumesc
0
13-05-2009, ora 00:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata ce esti militar... NU ar trebui sate intereseze aceste probleme.
Medicul stie ce are de facut..
cat despre multumire.. te descurci tu acolo!
0
17-05-2009, ora 20:18
vlad1427
Nu este medic/terapeut
vlad1427
domnule doctor,
am primit o lovitura f puternica in ureche joi seara. am auzit un tiuit de cateva minute si apoi mi a trecut. vineri si sambata a fost ok nu am simtit nici un discomfort. duminica am fost la piscina si ma doare urechea foarte tare. pacat ca nu am intrat pe forum inainte pentru ca as fi aflat ca terbuie sa ma feresc de apa. Intrebarea mea este daca aceasta greseala are repercursiuni grave. daca maine imi trece durerea si ma feresc de apa cu vata inmuiata in crema de maini mai este necesar o vizita la doctor? va multumesc foarte mult.
0
17-05-2009, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate trebue sa ajungi Neaparat la doctor !
apa deja a patruns prin perforatie.. ( apa ne fiind sterila, contine f. multi microbi)...
Urechea o sa supureze...
este nevoie de tratament si aspiratiia secretiilor din ureche !
Pana nu o sa zica medicul ca sa inchi timpanul.. nu mai trebue sa ajunga apa in ea !
o protejezi cu vata.. imbibata in ceva uleios, creme !
si dupa.. O usuci bine cu uscaturul de par !
0
15-06-2009, ora 13:07
JBWKZ
Nu este medic/terapeut
JBWKZ
Buna ziua ma numesc E.Ciprian, am 16 ani. Intr-o zi din greseala stateam cu betisorul de sters urechi stiu ca nu este bn sa folosesti si nu le mai folosesc in viata mea pentru ce mi s-a intamplat da aici am si eu o vina pentru ca eu am tinut batul in urechea dreapta si m-am asezat in pat si uitasem ca am batul in ureche si m-am asezat pe ureche si betisourul mi-a intrat un ureche astfel ca mi s-a fisurat timpanul, si in plus mi-a curs si niste sange.A doua zis am fost la doctor si mi-a zis ca locul incepe sa se cicatrizeze vreau sa stiu daca e adevarat si mi-a dat si niste picaturi sa pun in urechea dreapta, antibiotice si cand ma spal sa pun vata cu ulei sau cu niste crema de fata.Vreau sa stiu daca este adevarat daca o sa raman asa pt ca nu aud asa bn desi aud da am o senzatie de infundare daca mi se cicatrizeaza si ce imi recomandati sa mai fac.Si mai vreau sa stiu ce pot folosi pt a curata urechile ceva spray sa nu mai folosesc betisoarele.Astept raspuns.Multumesc!!!!
0
15-06-2009, ora 15:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebue sa folosesti nimic pentru curatat!
in mod normal pielea din conductul urechii creste spre afara( cum si Unghia!!!).. si impinge dopul de ceara spre exterior.
e suficient sa protejezi urechea cu crema.. la baie!
sa usuci interiorul urechii cu uscatorul de par!!!
sa stergi cu prosopul urechea( atat cat se vede si poti baga degetul in ureche.. nu mai mult)
si peste 3 saptamani.. o sa mergi la medic ORL.. sa.ti zica daca sa inchis timpanul. dac NU.. atunci prin operratie se poate inchide!!!
0
15-06-2009, ora 22:16
JBWKZ
Nu este medic/terapeut
JBWKZ
Da se poate cicatriza pt ca eu am fisura si la fisura se poate cicatriza dar la perforat am auzit de la doamna doctor ca nu se mai poate face la loc doar cu operatie asta vreau sa stiu ca sunt ingrijorat.Si mi-a dat urmatoarele medicamente:amoksiklav quicktab de 625 mg, ketoprofen SR de 200 mg, pivalone, betabioptal flacon de 5 ml. Sunt bune medicamentele astea.Astept raspuns.Multumesc!!!
0
13-08-2009, ora 12:00
Florin_C18
Nu este medic/terapeut
Florin_C18
Buna ziua Dl. Doctor,
Povestea mea incepe astfel: Din dorinta de a lua a trece un examen fara nici un efort, am introdus un ureche un magnet ce vibra pe timpan, prin intermediul caruia puteam auzii raspunsurile la intrebari. Rezultatele exaxmenului: nota 9 si un timpan fisurat (perforatie larga) + o rana pe conduct. Magnetul l-am scos la spitalul judetean Craiova (Dna. Prof. Ionita a condus interventia). Desi mi-a fost facuta o anestezie generala, nu a fost nevoie sa ma taie (desi eu asa credeam). Acum, dupa doua luni, aud cat de cat cu urechea, la spital in Tg-Jiu mi-a spus ca evolueaza ok. Nu mi-a intrat nici o picatura de apa in ureche (desi am fost la mare) dar simt ca ceva nu este in regula si doctorii nu-mi spun totul. De exemplu, cand bag un betisor cu vata (nu adanc) simt ca si cum ceva este cicatrizat acolo. Merg regulat la spital la control si de fiecare data imi baga un pansament imbibat cu alcool boricat. De asemenea mi s-a spus sa mai pun picaturi de alcool boricat in ureche, dar cand am incercat, dupa prima picatura am simtit ca inebunesc de durere.
Poate ma puteti ajuta cu o parere profesionista.
Multumesc mult.

Cu stima,
Florin
0
14-08-2009, ora 13:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scos si eu cativa magneti.. e amuzanta problema.
parerea mea ca nu trebuea sa se ajunga la perforate de timpan( doar daca ai avut ceva probleme cu timpanul si in copilarie!
acum nu ai ce sa mai faci..
trebue sa accepti realitatea.. auzul o sa fie diminuat..
mai exista posibilitatea peste 6 luni daca nu o sa mai supureze urechea si o sa ramana uscata.. sa mergi la o clinica ORL.. sa faci o timpanoplastie!
0
14-08-2009, ora 23:44
Florin_C18
Nu este medic/terapeut
Florin_C18
Multumesc pentru raspuns. Vre-o idee ce ar putea sa fie ceea ce simt eu cicatrizat? Poate sange coagulat?
0
25-09-2009, ora 02:07
robert00
Nu este medic/terapeut
robert00
Buna ziua, D-l doctor am primit si eu o lovitura puternica in urechea stanga si de atuncea parca tot infundata imi este nu ma doare am in jur de 2 saptamani si parca mi sa mai dus dar foarte putin tot asa simt cum miar fi infundata aud cu ea dar parca nu mai am asa sensibilitate ca si cealalta care ar fi problema trece de la sine cu timpul sau ce ar fi de facut? sau trebuie neaparat o vizita la doctor...?
0
27-09-2009, ora 22:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
neaparata tre sa mergi la oRL.
0
29-09-2009, ora 21:37
dany12
Nu este medic/terapeut
dany12
buna ziua.am o problema...acum 3 zile m-am trezit cu urechea stanga infundata partial, m-am sters cu niste betisoare de urechi, cand am bagat betisorul parca sa infundat de tot, nu am bagat adanc dar am observat pe vata de la betisor putin sange, fiind duminica nu am gasit nici un doctor la spital si nici la vre-un cabinet particular, oricum am cautat pe internet si am vazut niste oameni care aveau aceleasi simptome ca si mine aveau dopuri ce cerumen...si la unul dintre ei am inteles ca e bn sa stai cu capul aplecat pe spate in cada cu apa calda...cica dopul ar trb sa ias singur.nici o schimbare.am cumparat si un spray Otolavage de la farmacie, cu recomandarea farmacistului si am auzit destul de bn.a doua zi cand mam trezit iar era infundata.am fost la doctor si ma consultat si mi-a zis ca am timpanul fisurat, mi-a zis ca e posibil de la o raceala cu tuse care am avuto in urma cu cateva zile, mi-a dat o reteta: Ciplox, apa oxigenata si antibiotic Augumentin, mi-a luat o proba din ureche si mi-a zis sa revin cand vin analizele.am intrebat-o daca o sa se vindece si a spus ca da.ma gandesc ca daca ar fi fost ceva mai grav mi-ar fi zis.
Aceeasi intrebare am si pentru dumneavoastra o sa se vindece(total, partial) si cam in cat timp.Vreau sa precizez ca nu curge nimic, ţin tampon in ureche si il scot curat, nu ma doare deloc, doar putzin cand mananc si aud doar un mic ţiuit, dar foarte mic., iar azi cand veneam de la doctor pe strada mi-a revenit auzul aproape de tot, pentru cateva ore pana cand mi-am pus picaturile de Ciplox care mi-au fost indicate.
Va multumesc anticipat, sper sa ma lamuriti si pe mn.
0
29-09-2009, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa te lamuresc.. fiindca nu este clar din cele relatate.. daca ai fost la ORL.?
au aspirat si au curatat urechea?, au privit timpanul la microscop.? sa facut audiograma.?
ce probleme ai la nas.?..s.a.?
0
29-09-2009, ora 22:30
dany12
Nu este medic/terapeut
dany12
sa uitat in ureche cu microscopul, si nu mi-a mai facut nimic, nu am nici o problema la nas.atat mi-a facut sa uitat in nas si ureche, a luat o proba, si a zis sa revin cand sunt gata analizele, adica peste 5 zile...
0
30-09-2009, ora 14:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asa si sa faci. sa mergi la control. sa faci tratamentul indicat.. si problema o sa se rezolve.
0
01-10-2009, ora 17:42
quicksilver1
Nu este medic/terapeut
quicksilver1
Am o problema cu urechea dreapta,... am fost operat d otita as vrea sa stiu si eu daca ma pot angaja asa...? As dori si eu un raspuns:(
0
01-10-2009, ora 17:43
quicksilver1
Nu este medic/terapeut
quicksilver1
In armata am uitat sa precizez:|
0
01-10-2009, ora 21:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiecare meserie are injdicatiile si contraindicatiile sale.
ca si lucrator la inaltime( stalpi sau schele.. NU.
nici in mediu cu rece si umezeala. ( gen frigidere sau depozite subterane)
in alte meserii DA.
0
29-10-2009, ora 21:41
mcm2008
Nu este medic/terapeut
mcm2008
Buna ziua!

Acum cinci zile, probabil dupa ce am baut rece, am facut rosu in gat, dureri destul de mari. La o zi dupa eveniment, mi s-au infundat urechile (intai dreapta, apoi stanga) si au inceput sa tiuie intens. Cand am vazut ca nu se diminueaza problemele, am mers la ORL unde doctorul mi-a descoperit dopuri (nu am mai avut niciodata asa ceva) si mi-a facut spalaturi.

Nu s-a mai uitat din nou in urechi si mi-a recomandat alcool salicilic (picaturi pt urechi) si vitamina A. Cand am incercat astazi sa imi pun picaturile de alcool salicilic in urechea dreapta, am auzit un fel de bolborosit si am simtit o durere insuportabila, nu am rezistat sa tin alcoolul mai mult de 1 secunda.

Pana spre seara mi-am facut curaj sa incerc din nou - in cealalta ureche, si ea cu probleme, dar nu am simtit nicio durere acum (inca nu sunt 100% convins ca am pus picatura cum trebuie...). Totusi, mi-am zis sa intreb pentru a fi sigur:

este normal sa simt acea durere puternica de la picaturile de alcool salicilic sau este momentul pentru o noua vizita la ORL?
0
30-10-2009, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la ORL.
0
15-11-2009, ora 16:58
yoselle
Nu este medic/terapeut
yoselle
Buna ziua! Am primit o lovitura puternica peste urechea dreapta si imediat am constatat ca nu mai aud bine cu ea (aud infundat). A doua zi am mers la un medic ORL-ist si dupa consult mi s-a pus diagnosticul de otita medie cu timpan deschis. Ca si medicamentatie, am primit AINS+ antihistaminice si ser fiziologic pt lavaj nazal. Medicul mi-a spus ca se va inchide singur, fara a fi necesara o interventie doarece fisura este foarte mica. A trecut o saptaman de atunci si aud la fel de infundata cu urechea dreapta. Problema este la spalatul pe par. Medicul mi-a spus ca nu am voie sa introduc absolut nimic un ureche, chiar si cand ma voi spala pe par. Aveti vreo idee cum as putea sa o fac fara sa-mi intre apa in ureche? O infectie mi-ar mai lipsi acum...
0
15-11-2009, ora 17:09
yoselle
Nu este medic/terapeut
yoselle
Mai precizez ca la consult, medicul s-a uitat doar cu microscopul, nu a curatat urechea, nu a aspirat-o si nici nu mi-a facut audiograma
0
16-11-2009, ora 08:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ureche se astupa cu o bucata de vata imbibata in carema de fata.
dupa baie.. usuci urechea bine cu uscatorul de par.
mergi la control la acelas medic sa vada timpanul si faci audiograma!
0
16-11-2009, ora 18:16
James_Sawyer
Nu este medic/terapeut
James_Sawyer
Buna la toti! Am si eu o problema eu alalta eri dimineata am tras o baie si toata ziua nu am obesrvat nimic, Si peste noapte ma scol cu urechea infundata,
P.s. asta de mai multe ori la mn sa intimplat cam de 2 ori pe an
Adaugă un comentariu / răspuns
143 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.