timpan fisurat

28-11-2009
lorena06
Nu este medic/terapeut
lorena06
Buna seara.sunt lorena si am si eu o problema cu urechea, am timpanul fisurat de 1 an de zile, deoarece atunci cand am fost la mare m-am dat cu banana si m-am lovit foarte tare la ureche in momentul in care ne-a aruncat de pe ea.dupa 3 sapt am fost la control la orl in pitesti deoarece ma durea foarte tare urechea si mi s-a sp ca s-a spart tot timpanul.am luat apoi trimitere la bucuresti unde mi-a spus k am timpanul foarte tare fisurat si infectie deoarece imi intrase apa in ureche.m-am internat acolo, am luat tratament si am vorbit cu doamna doctor si mi-a sp ca dupa ce trece infectia as putea sa fac o timpanoplaste pt a reface timpanul.am facut operatia si dupa cateva sapt a inceput sa ma doar iar.am fost la control la pitesti si mi s-a sp k operatia nu a reusit deoarece "scociul"s-a deslipit.dupa un timp am fost iar la control la bucuresti si am vrut sa fc iar o timpanoplastie, dar nu am putut deoarece eram un pic racita.cred k au trecut 2 luni de zile de cand am fost la bucuresti si de 3 zile urechea mea este infundata, si aseara a inceput sa curga ceva galben din ea si ma doare foarte tare.credeti k iar am facut infectie?fisura timpanului se poate mari?ce riscuri mai sunt?:( (mentionez k in acest timp mi-a intrat apa in ureche deoarece am folosit vata cu crema) va multumesc
1 comentarii
0
29-11-2009, ora 13:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cu siguranta.. sa suprainfectat urechea ( putea sa treaca infectia si de la nas prin trompa lui Eustachii)
NU aveti de ales.
trebue sa mergeti zilnic la ORL.. pentru aspiratia secretiilor si pentru tratament local.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.