Timpan perforat

15-05-2017
ANADRAGU
Nu este medic/terapeut
ANADRAGU
Buna ziua!
Acum o saptamana, in urma unei palme primite peste urechea stanga am ramas cu urechea infundata. Imediat dupa lovitura am simtit o durere ascutita in ureche si imediat s-a infundat. Precizez ca nu am niciun fel de scurgere sau durere!
A doua zi am mers la ORL, acolo domnul doctor m-a consultat, m-a diagnosticat cu "Perforatie MT US postraumatica", am primit tratament cu apa de mare pt nas si paracetamol avand in vedere ca alaptez.
Acum, desi a trecut o saptamana, tot infundata este, urmeaza sa ajung maine la consult din nou, la prima
consultatie domnul doctor nu mi-a spus prea multe...

Acum intrebarea mea este, oare se va vindeca de la sine?? Mi-e teama sa nu raman asa...
4 comentarii
1
15-05-2017, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 teama NU ajuta la nimic
2 daca este o perforatie mica se inchide singura
daca e o perrforatie mai mare si nu s-a inchis pana acum.. mergi in clinica ORL sa-ti acopere perforatia
0
15-05-2017, ora 12:48
ANADRAGU
Nu este medic/terapeut
ANADRAGU
Multumesc pt raspunsul dvs, domnule doctor!
0
01-06-2017, ora 20:08
ANADRAGU
Nu este medic/terapeut
ANADRAGU
Buna ziua din nou!
Se pare ca dupa aprox. 3 saptamani auzul a revenit la normal, iar la consult domnul doctor a spus ca se vindeca, insa cand casc simt o usoara durere in ureche, nu am avut niciun fel de scurgere in tot acest timp.
Iar o alta intrebare, la cat timp ma pot spala pe cap fara sa mai protejez urechile? Sa nu mai stau cu grija sa nu intre apa in urechi...
Multumesc!
0
01-06-2017, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asta o sa-ti spuna medicul ORL//dupa ce o sa examineze timpnul la microscop
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  •