timpan perforat | Forumul Medical ROmedic

timpan perforat

13-04-2011
carlap
Nu este medic/terapeut
carlap
In urma cu aproximativ 2 sapt mi-am perforat timpanul cu un betisor de ureche.am auzit mai rau cu acea ureche de parca era infundata.pe cand am ajuns la orl, cateva zile mai tarziu, deja incepusem sa aud mult mai bine.mi-a spus ca am timpanul perforat de 3 mm, si mi-a dat un tratament, pe care l-am luat, dar de atunci iarasi aud mai rau, si mie tot timpul urechea parca infundata.recunosc ca m-am mai curatat de vreo 2 ori (foarte atent) cu betisorul, pt ca simteam o mare mancarime si nu mai rezistam.as avea niste intrebari in legatura cu tratamentul pe care il iau.sunt insarcinata in ultima luna, si iau tratament, picaturi de ciprofloxacin si clotrimazol, desi pe prospectul medicamentelor scrie (aproximativ)ca nu e indicat in timpul sarcinii numai daca e absolut necesar.as vrea sa stiu daca nu afecteaza fatul acest tratament si de ce aud mai rau in loc sa mi se vindece.doctorul a spus ca trebuie sa se inchida cu acest tratament.e posibil sa mi se vindece complet?va rog anticipat pt raspuns
3 comentarii
0
13-04-2011, ora 14:01
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

imi pare rau sa aud astfel de vesti de la o viitoare mamica..dar, asta e..

Ce-as fii facut eu, atunci?
cu tratamentul de la ORL...poate chiar DEJA cumparat, as fii mers -eu sau/si sotul- la medicul ginecolog unde sunt in evidenta...sau de ce, nu?..i-as fii dat un telefon,...sa-l intreb..
ce?...lucruri pe care acum..chiar tardiv !!!...le intrebi aici, pe forum..

M-as bucura sa intre pe forum un medic sa-ti poata raspunde, dar...pt.ca intotdeauna exista un dar,.la ce-ti mai foloseste raspunsul CAND, singurica zici ca, ."mi-a dat un tratament, pe care l-am luat, "...???!?

Iti doresc sa-ti fie bine, sa ai o nastere usoara si sanatate.

O zi buna.
0
13-04-2011, ora 15:20
carlap
Nu este medic/terapeut
carlap
da, recunosc ca trebuia sa ma consult cu doctorul meu, dar mi-am zis ca doctorul de la orl, din moment ce stia ca sunt insarcinata, nu mi-ar da medicamente care mi-ar fi interzis sa le iau.dar mai stiu ca daca am o infectie in timpul sarcinii, mai bine o tratez chiar daca iau antibiotice, decat sa nu tratez infectia, aceasta afectand mai tare sarcina.iar pe forum, am ajuns sa pun intrebari dupa ce am inceput tratamentul, pt ca ma asteptam la a mi se vindeca, si nu sa aud mai rau.daca nu incepeam tratamentul, nu aveam atatea nelamuriri, caci m-as fi gandit ca tre sa ma tratez ca sa imi treaca, nu?as dori tare mult sa i mi raspunda un medic la intrebari, doar ca sa stiu ce sa fac pana ma duc iar la control, peste 5 zile cand sunt programata.
0
13-04-2011, ora 19:09
valy.valy14
Nu este medic/terapeut
valy.valy14
Buna ziua, as vrea sa stiu cam cat costa o operatie la ambele urechi pentru timpan perforat ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum te speli corect în urechi?
  • Cum curățăm corect urechile
  •