timpan perforat | Forumul Medical ROmedic

timpan perforat

185 comentarii 1 2 ..... 567 ÃŽnainte ›
0
02-02-2014, ora 04:21
Mariska
Nu este medic/terapeut
Mariska
Aici in Irlanda nu stiu clinici ORL, dar straniu sau nu dar ma simt mai bine, urechea tot o simt infundata dar e mai bine. La inghitituri simt numai o mica pocnitura si atit, dupa ce termin pastilele de 7 zile o sa mai merg la alta consultatie sa vad cum a evoluat tratamentul. Multumesc pentru raspuns.
0
19-03-2014, ora 07:29
mcristian
Nu este medic/terapeut
mcristian
Salutari.
Am tot citit postarile din acest topic, aparent, a'ti sparge timpanul e la ordinea zilei :)
Am aceasi problema si caut sa ma programez pentru operatia necesara -timpanoplastie.
Rog a ma ajuta cu detaliile legate de rezervare ; contact si spital.
Multumesc.
0
22-04-2014, ora 01:51
nyk89
Nu este medic/terapeut
nyk89
Buna seara.
Am si eu o problema cu urechea. In urma cu 7 saptamani am fost lovit la urechea stanga si am avut timpanul perforat. Am fost la iasi si mi-a dat sa iau antibiotice. Dupa o saptamana am fost la un doctor universitar sa vad ce spune, s-a uitat cu camera in ureche si mi-a zis ca sa astept o luna dar nu crede ca va trece, ca nu am sanse si mi-a zis sa fac timpanoplastie. Dupa inca o saptamana am fost la spitalul de Recuperare Iasi la dna doctor Radulescu care s-a uitat in ureche la microscop si mi-a zis ca am fost foarte norocos ca timpanu incepea sa se inchida si nu mai era nevoie de operatie si mi-a zis sa vin la control peste o luna. A doua oara cand am fost am facut audiograma si a iesit perfect (cum aud pe stg asa aud si pe dr) si mi-a prescris niste medicamente pentru tiuit. Problema mea este ca noaptea sau cand e liniste imi tiuie urechea si numai cand imi acopar urechea dr aud un pic infundat cu urechea stanga. Intrebarea mea este daca imi va trece in timp aceste simptome sau o sa raman cu ele? repet auzul este insesizabil, aud perfect si nu ma deranjeaza decat la zgomote f puternice. Multumesc. Astept raspuns
0
22-04-2014, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o lovitura.. poate sa fie insotita si de o comotie a urechii interne
in acest caz era indicat tratament cu stugeron si magneziu cu vit B 6
ati luat ceva vazodilatatoare?
0
23-04-2014, ora 00:02
nyk89
Nu este medic/terapeut
nyk89
Da. Mi-a zis dna doctor ca e posibil sa-mi fie afectata urechea interna si mi-a dat sa iau pentoxifilin, tanakan pt o luna si milgamma pt o sapt, e ok?
0
23-04-2014, ora 16:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
0
23-04-2014, ora 20:51
nyk89
Nu este medic/terapeut
nyk89
multumesc.
0
02-06-2014, ora 17:34
Humvee
Nu este medic/terapeut
Humvee
Buna ziua! Dupa o lovitura la urechea dreapta am suspectat ca am timpanul spart...am fost la medic si chiar asa e...nu a curs sange nu ma doare nu am probleme cu auzul dar este spart...aud mai mereu un tiuit in ureche...nu foarte tare, doar cand e liniste completa...doctorul a zis ca se prinde la loc si sa trec pe la el peste o luna sau doua...in functie de cum ma simt...vreau sa stiu daca se prinde? e grav? sa merg la alt medic sa vad ce spune? medicul asta mi'a spus doar ca e spart si am vazut asta cu ajutorul unu aparat dar...nu mi'a pus nimic acolo si a zis sa nu pun nimic in ureche si sa ma feresc de apa...apoi cu niste casti ma pus sa ascult niste sunete...dupa cum spuneam, aud bine...asa a zis si el...ca este o foarte mica diferenta dar nu se ia in considerare mai ales ca tmpanul e spart...deci aud bine dar singura diferenta este in masina...cu urechea cu timpanul spart aud bine dar nu aud bass'ul...e ciudat, ce credeti? si ce sfaturi aveti?
0
02-06-2014, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic ORL.. care lucreaza in clinica ORL o sa vada urechea la microscop si o sati spuna daca e cazul de o interventie locala sau NU
0
02-06-2014, ora 21:58
Humvee
Nu este medic/terapeut
Humvee
pai am fost la un medic ORL s'a uitat inauntru si a zis doar sa am grija sa nu intre apa in ureche cand fac baie sau etc...a zis sa trec peste 1-2 luni pe la el sa vada din nou daca e ok sau nu
0
02-06-2014, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai specificat daca medicul era din Cabinet ORL.. sau din clinica ORL
numai medicii care lucreaza in clinici... pot opera perforatii de timpan
ideal ar fi sa fie o clinica ORL..in spital Universitar
0
25-08-2014, ora 14:16
piri2014
Nu este medic/terapeut
piri2014
Buna ziua, am fost diagnosticata cu otita supurata, otoree purulenta ureche dreapta, hipoacuzie, otalgie dreapta si colesteatom. Dupa extragerea sub anestezie generala a colesteatomului, s-a obs. o perforatie larga in membrana timpanica, afectarea lantului oscicular care are rigiditate prin articulatia incundo-maleara si amputatia a jumatate din lunga apofizei ciocanului, precum si prezenta colesteatomului care se intinde la apofiza mastoidei si spre endocraniu care nu pot fi aspirate, de aceea urmeaza sa se faca alta unterventie chirurgicala (maine) - abord retroauricular. Intrebarea mea e, de ce auzeam mai bine inainte sa mi se aspire colesteatomul si daca la a doua interventie se poate reface si timpanul, pt ca medicul meu curant mi-a explicat ca momentan se scoate colesteatomul, fiind prioritar. Timpanul se poate reface singur, fiind perforatia larga? Va multumesc!
0
02-09-2014, ora 11:10
NicolaeDraghici
Nu este medic/terapeut
NicolaeDraghici
Buna ziua
Acum 3 saptamani mi s-a pus diagnosticul "ruptura posttraumatica timpan".
M-am operat acum 2 saptamani, mi s-a pus un mentor de epitelizare.
Daca inainte de operatie mai auzeam partial cu urechea afectata, imediat dupa nu mai auzeam aproape nimic si am avut mereu senzatia ca timpanul e tinut fortat sa nu vibreze, iar urechea afectata era infundata.

De o zi, aceasta senzatie s-a schimbat, aud ceva mai bine cu urechea afectata, iar senzatia de ureche infundata s-a schimbat, in sensul ca timpanul vibreaza.
Sunt ingrijorat pentru ca mi se pare (parere personala) cam devreme pentru asa ceva, iar senzatia a venit pe fondul unei senzatii de disconfort (usoara durere in curs de atenuare, care aduce mai degraba cu cea provocata de un curent)

E normal ca timpanul sa-si revina intr-o perioada asa de scurta sau sunt semne ale faptului ca mentorul nu a prins?

Fac precizarea ca la control trebuie sa ma duc peste 4 saptamani (scoatere pansament si investigatii), iar din urechea respectiva nu curge nimic. De asemenea, nu a intrat apa.
0
30-01-2015, ora 18:15
anyan
Nu este medic/terapeut
anyan
Buna seara,
Am fost la o consultatie la "celebrul" dr Anghel Ion si conform bunului lui obicei mi-a facut o endoscopie si mi-a recomandat sa fac si o tomografie a sinusurilor. Cand am fost la dansul sa-i arat rezultatele tomografiei, i-am cerut sa-mi dea si mie pozele si rezultatele endoscopiei nazale, iar raspunsul a fost ca nu se poate ca sunt stocate in calculator. Am vazut pe internet ca acestea pot fi puse pe cd sau chiar trimise pe email.Am tot incercat sa-i trimit mail insa nici una din adresele de pe site nu este corecta, i-am trimis mesaj dar fara nici un rezultat. Ce as putea face sa-mi recuperez rezultatul endoscopiei, inca mai am bonul fiscal.
0
30-01-2015, ora 19:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
logic.. tre sa ei un CD curat. sa mergi la cabinet si sa.ti dea rezultatul
dar..
La ce te ajuta sa ai acel rezultat ???
0
30-01-2015, ora 19:44
anyan
Nu este medic/terapeut
anyan
Mi la cerut medicul de familie, are nevoie de el, dar si pentru a putea consulta si alti medici de specialitate. Consider ca rezultatele de la endoscopie sunt mult mai clare, deoarece in seara imediat dupa ce mi-a facut endoscopia mi-a aratat pe calculator in cateva secunde care parte e mai afectata, care polip este mai mare, atunci mi-a spus doar ca a deviatie de sept, polipi si sinuzita, insa fara am da ceva scris macar cu diagnosticul. in ziua urmatoare cand am fost si s-a uitat pe tomografia a zis ca am rinita hipertrofica; fara a-mi explica ce inseamna aceasta sau cele enumerate mai sus. Singurul lucru pe care mi l-a dat este o reteta cu augmentin; singulair;sinutox; olinth ha si paracetamol sinus. Dansul ma mai chemase la tratament cu aerosoli, insa din cauza serviciului nu am putut ajunge si mi-a mai zis ca am nevoie de operatie.
0
31-01-2015, ora 22:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mediclul de familie..dor pune hartia la dosar
alt medic ORL.. daca se apuca sa te trateze.. face un consult amanuntit ( se poate si fara endoscopie) ca sa vada o devatie de sepr sau rinita
0
13-02-2015, ora 08:32
gabi.coman
Nu este medic/terapeut
gabi.coman
buna, acum o luna am fost lovit cu palma la urechea stanga, am fost la orl mi s-a spus ca am timpanul fisurat, am luat antibiotic si ce mi-a dat dl. doctor. a trecut o luna, am fost la control, inca nu s-a vindecat, de auzit aud, dar cand stau undeva unde ii liniste aud in urechea respectiva pulsul inimii, astept pana saptamana viitoare sa merg la alt cabinet orl sa vad ce zic si ei, se vindeca sau ce sa fac?
0
02-03-2015, ora 16:41
niculaecristina
Nu este medic/terapeut
niculaecristina
Buna ziua,

fetita mea in varsta de 1 an si 8 luni si-a introdus in ureche un betisor de ureche si i-a curs sange am fost cu ea la orl Grigore Alexandrescu si ni s-a prescris antibiotic si betadina i-am pus o picatura de betadina in ureche si a inceput sa planga foarte tare. Am fost cu ea la spitalul Marie Curie din nou la orl si mi s-a spus ca ar avea tipanul perforat mentionez ca nu plange daca o apas in spatele urechii i-am verificat si auzul la urechea bolnava si aude intre timp am renuntat la betadina si am ramas doar cu antibiotic.Astazi ni s-a spus ca trebuie sa se uite cu microscopul in ureche sa vada nu stiu ce. Aceasta perforatie este grava? Se va vindeca sau avem nevoie de operatie?
0
02-03-2015, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este foarte grav ca aveti betisoare de curata urechile in casa
NU se curata urechile niciodata, cu nimic
ca si unghia casi parul, pielea din ureche creste spre exterior si se sterge cu un servetel de hartie tot ce ese din ureche. ATAT
in rest sunteti intre medici seriosi..si numai la MICROSCOP se depisteaza o perforatie mica a timpanului
asa ca faceti tot ce se spune daca nu vreti sa aveti probleme cu urec hea tot restul vietii
0
05-09-2015, ora 10:38
zoom1987
Nu este medic/terapeut
zoom1987
Buna ziua!
Am o perforatie de 25% a timpanuluidrept in urma unei lovituri. Din păcate am mers la orl dupa sase zile de la lovitura si mi-a zis ca e târziu. Aud un tiuit in urechea dreapta si uneori senzatia ca as avea apa in ea. Mi s-a dat bilet de internare pt luni dar ce m-a nelumarit a fost întrebarea daca vreau sa fiu operat. E grava situatia mea?
Daca ma operez ce operator îmi vor face? Eu nu am încredere in doctorii din valcea
0
05-09-2015, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este obligatriu internare si interventia care se face Timpanoplastie
cu biletul de trimitere te poti interna in orice clinica ORL din tara
0
05-09-2015, ora 21:19
zoom1987
Nu este medic/terapeut
zoom1987
Va multumesc pentru informatii.
0
01-11-2015, ora 01:37
Raluxoxo
Nu este medic/terapeut
Raluxoxo
Doctorul Anghel Ion m-a traumatizat pe viata. Avem 18 ani si aveam dureri insuportabile in urma unei rezecţii apicale la un dinte. Nefiind din Bucuresti la momentul acela, am cautat cei mai buni medici, de la BMF am fost trimisa la Doctorul Anghel. Acesta mi-a spus ca e sinuzita maxilara, ca se vede pe CT. Mi-a facut o punctie, anestezia nu a prins dar nu a contat. Plângeam speriata, mi-a tinut capul si mi-a facut cu forţa si cu brutalitate acea punctie. Tuturor le lua 100 RON pentri aceasta procedura, mie mi-a luat 200 ron. Provabil a citit disperarea parinţilor mei din ochi care erau dispuşi sa plătească oricât ca sa ma vada bine. Apoi, ma chema o data la doua zile la bucuresti sa imi faca punctie. Eu, ca o fraiera naiva care s-a bazat pe cunoştinţele medicale pe care le are domnul doctor, amers. M-am simtit tot mai rau de la pungile de pastile pe care mi le-a recomandat astfel încat nu ma puteam ridica din pat, cand i-am telefonat acest lucru, mi-a spus ca il depăşeşte situatia si a închis telefonul. Cei 800 de RON pe care i-am dat degeaba probabil ca l-au mulţumit. Cu acelaşi ct am mers la mai multi medici ORL ai mi-au spus ca nu se vede nicio sinuzita, ca nu am asa ceva. Nefiind in cunoştinţa de cauza si neocupandu-ma cu medicina, nu am stiut sa citesc acel ct. Acum am invatat, din ambitie. Feriţi-va de acest medic care este avar dupa bani. Ma intreb cum se comporta cu pacienţii la spitalul Colţea daca la clinica lui privata se poarta asa..RUSINE!
0
24-12-2015, ora 19:33
MihaiVl
Nu este medic/terapeut
MihaiVl
Buna ziua,
de curand am aflat ca am timpanul perforat la o ureche, aproximativ 2mm. Credeti ca se inchide de la sine, in timp, sau va trebui operat? Nu am inteles de pe forum daca in cazul miringoplastiei e nevoie neaparat de internare sau nu. Cam cat dureaza recuperarea? Medicul orl mi'a zis sa revin dupa sarbatori, pana atunci sa protejez cat pot urechea. Operatia de miringoplastie se poate face si in cabinete particulare sau doar la spital ?

Multumesc anticipat, Sarbatori fericite
0
24-12-2015, ora 19:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ingrijesti corect urechea
cum am mai scris pe forum
se inchide perforatia fara operatie
0
24-12-2015, ora 19:46
MihaiVl
Nu este medic/terapeut
MihaiVl
Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine. Sarbatori Fericite !
0
12-03-2016, ora 10:48
Oktavitza
Nu este medic/terapeut
Oktavitza
buna ziua
, am si eu o problema...zilele trecute mi-a intrat un broc de sudura in urechea dreapta si de atunci nu mai aud bine si mi-a amortit partea dr a limbii si nu am gust la mancare.fac tratament cu augmentin, emperin si medrol de 32, + picaturi de ciplox si betabioptal...nu am dureri doar senzatia de ureche infundata.Stie cineva daca am sanse de recuperare gust si auz ce trebuie sa fac si in cat timp?Multumesc!
0
12-03-2016, ora 18:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde ce medic a vazut urechea si ce a gasit acolo
daca acel element de la sudura era fierbinte si a perforat timpanul lucrurile se complica rau
Corect este sa te vada un medic ORL.. in clinica ORL sub un examen la microscop o sa.ti spuna corect despre ce este vorba
0
13-03-2016, ora 00:26
Oktavitza
Nu este medic/terapeut
Oktavitza
Multumesc pentru promptitudine, da era fierbinte si la cca2 ore m-a vazut un medic din Tulcea care mi-a dat si medicamentatia, dar nu mi-a dat detalii prea multe.Atat mi-a spus ca poate dura si 3luni nu m-a pus la microscop ci doar s-a uitat cu o camera in ureche...am vazut si eu o pata neagra de vreo 3 mm pe timpan...nu stiu daca e perforat. ati fi de parere sa merg mai departe?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
185 comentarii 1 2 ..... 567 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: