Tinctura de propolis determina cresterea tumorii de rect?

20-01-2010
Audrey
Nu este medic/terapeut
Audrey
Tatal meu a fost diagnosticat la inceputul lunii decembrie cu Tumora de rect mijlociu (8-9 cm de orificiul anal). Se pare ca tumora nu este intr-un stadiu incipient. El avea simptomele caracteristice de 7-8 luni dar doctorii au spus ca este devina prostata:( (gasind o prostata putin marita in volum - pt care ia tratament cu Omnic). Cind a inceput s singereze am venit din nou la doctor si atunci dupa rectoscopie dg. a fost: Formatiune vegetanta si infiltranta situata pe peretele anterior si drept al rectului mijlociu. S-a luat si biopsie dar din nefericire rezultatul a fost neconcludent. Oricum diagnosticul e cert. Ex. CT arata: ingrosare neregulata a peretelui rectal(cca. 3 cm) cu impastarea grasimii adiacente si foarte mici adenopatii regionale. fara adenopatii patologice retroperitoneale, fara ascita. Segmente bazale pulmonare, ficat, pancreas, splina, rinichi fara modificari.
Am luat legatura cu medicul oncolog si ne-a indicat radioterapie (mai are 3 sedinte), pe care a suportat-o destul de bine avind doar oboseala si ceva dureri abdominale.
Dupa 6 saptamini va avea loc operatia, dar pina atunci vreau sa incerc sa cresc putin imunitatea organismului, mai aile dupa radioterapie si tinind cont ca el a slabit 8kg(asta a foat inainte de punerea dignosticului) si e putin palid.
Am ales sa il administrez Tinctura de propolis si laptisor de matca (preparate de un farmacist). Intrebarea mea este:poate alcoolul din tinctura sa stimuleze cresterea tumorii??(cantitatea de alcool este mica) este interzisa administrarea ei??
Ce altceva mai pot face pt a pregati cit mai bine organismul pt operatie?? Ce alimente sunt indicate in acesta etapa??
Ce parere aveti despre acest caz?? Are sanse??
A.ar mai fi ceva.el are aceleasi simptome ca si inainte de radioterapie doar ca nu mai singereaza, cantitatea de scaun este mai mare, dar are tenesme care il deranjeaza si il obosesc.
Multumesc.
1 comentarii
0
20-01-2010, ora 15:17
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Alcoolul din tinctura NU are cum sa stimuleze cresterea tumorii, il puteti folosi fara reticente, mai ales la cantitatea infima in care se da.

Cat despre afectarea tumorii acest lucru o va face din pacate operatia oricum, caci tumoarea, daca este sa fie maligna, consta din anumiti paraziti care sa vor imprastia in sange si se vor duce la alte organe.
Medicina nici macar nu stie ce esto o tumoare. -
-*

Operatia ii va slabi deci sistemul imunitar si mai mult (anestezia, pierdere de sange + refacearea tesutului operat), la fel ca si terapia radio facuta pana acum si il va face si mai mult prada microbilor care pot fi invinsi numai prin intarirea sistemului imunitar si nu prin distrugerea ei cu metode barbare si invazive.

Pt. a pregati si intari organismul pt. operatie (des f. inutila si in orice caz des o optiune mai daunatoare decat daca nu se face nimic) ati putea folosi urmatoarele:

- hrana cu cereale integrale, legeme sanatoase (dovleci, dovlecei, sfecla rosie) si fructe (mere) cat si evitarea in totalitate de cafea, lapte, carne de vita si porc, oua si in general cat mai putine proteine si zahar.
Trebuie evitata in special cafeaua, carnea de porc, iutelile, acidurile, muraturile, conservele, cascavalul, cartofii si vinetele.
- remedii homeopate de intretinere si reglarea nutritiei (Calcarea phoshorica CH9 1x pe zi, Silicea Ch9 1x la 2 zile, Ferrum phosphoricum CH9 1 x 1 granula, Magnesium phoshoricum o granula la 2 zile)

- remedii homeopate pt. a compate efectele radiatiei si pt. intarirea corpului ( Ginseng homeopat Panax
ginsen CH9 sau CH12 cate o granula de 2-3 ori pe zi sau pastile de Ginseng de 1-2 ori pe zi)

- remedii homeopate pt. pregatirea de operatie si postoperatorii (Phosophorus, Arnica, )

- tratament heomopat constitutional pt. intarirea psihicului bolnavului.

De baut este folositor ceai de slavie, de galbenele, de urzica, de seminte de fenicul.

Granulele homeopate se sug sub limba si se iau separat de mancare si alte remedii homeopate.

Mai multe recomandari despre alimentatie gasiti daca cautati in google "leacuri Hildegard"
Consultati si un medic homeopat cu experienta, este cel mi bun lucru pe care il puteti face.

Eu nu m-as opera in cazul tatalui davoastra cu cunostintele pe care le am. Mai ales ca dupa cum vedeti radioterapia nu l-a ajutat cu nimic ci numai ia daunat (ca la toti pacientiid e altfel). Este ca si cum cineva ar sta de buna voie cateva saptamani langa reactorul de la Cernobyl. O mare prostie. Cine se vindeca in ciuda radiatiilor acela este vindecat de Dzeu si nu de radiatii.



(*modificat de administrator)

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.