Tinidazol in sarcina

27-09-2009
maratri
Nu este medic/terapeut
maratri
Buna,
Dr. ginecolog mi-a recomandat sa iau atat eu cat si sotul meu patru pastile de Tinidazol in priza unica pt o vaginoza bacteriana iesita la rezultate. Mie mi-a mai dat si ovule cu Klion.
Problema e ca am luat amandoi Tinidazolul si eu mi-am si pus un ovul de Klion, dupa care cu urmatoarele 9 ovule nu am continuat pt ca m-am gandit eu mai bine ca urma sa imi vina ciclul si nu mi se parea in regula sa folosesc ovule in timpul menstruatiei.
Numai ca. ciclul nu mi-a mai venit, ieri am facut testul de sarcina si este pozitiv!
Pe langa celelalte probleme mari pe care le am (sase sarcini mari pierdute, ureaplasma si o toxoplasmoza veche), acum ma confrunt si cu aceasta dilema: oare Tinidazolul pe care l-am luat ( in prospect scrie clar ca nu se administreaza in primul trimestru de sarcina) are efect negativ asupra sarcinii? Ultimul ciclu l-am avut pe 19 august, acum suntem in 27 septembrie, deci sarcina are aprox 4 sapt iar Tinidazolul l-am luat cu o sapt in urma...
Sunt fff amarata...
Multumesc
8 comentarii
0
28-09-2009, ora 19:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Vorbeste cu medicul ginecolog si vezi ce-ti spune. Eu zic sa astepti pana faci 10-11 saptamani si sa faci ecografie morfofetala.
0
28-09-2009, ora 21:09
maratri
Nu este medic/terapeut
maratri
Multumesc pt raspuns. Am programare la ginecolog pe 7 oct. Pana atunci.ma framanta tot felul de ganduri... Crdeti ca la o ecografie morfofetala (?) se pot vedea eventualele reactii ale Tinidazolului?
0
29-09-2009, ora 07:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se poate vedea cresterea si dezvoltarea bebelusului, daca este normala sau daca are oarecare probleme. daca un medicament luat de mama sau o boala a mamei a afectat in sens teratogen, malformativ produsul de conceptie. Important este ce-ti va spune ginecologul.
0
29-09-2009, ora 13:59
dea_swim
Nu este medic/terapeut
dea_swim
Buna ziua, numele meu este Andreea, am 25 de ani. De curand am aflat ca sunt insarcinata, nu am fost inca la medic - va urma, dar mi-am facut 2 teste de sarcina si au iesit pozitive. Prima zi a ultimei menstruatii a fost 4 august. Si de atunci nimic nu mi-a mai venit. M-am obisnuit cu ideea ca voi fi mama, dar am o problema, de cand am aflat am scurgeri abundente de culoare albicioasa, nu sunt mirositoare. Dar este deranjant. As vrea sa stiu daca este vorba despre o boala ( candidoza...etc) daca este posibil s ama tratez chiar daca sunt insarcinata. Nu pot avea relatii sexuale deoarece este foarte dureros pentru mine. Astept un raspuns. Multumesc
0
29-09-2009, ora 14:07
dea_swim
Nu este medic/terapeut
dea_swim
Si am uitat sa specific, am avut si niste sangerari pe 15 septembrie.
0
29-09-2009, ora 16:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa mergi la ginecolog sa te consulte, eventual sa faci un examen al secretiei vaginale. E posibil sa ai o candidoza vaginala.exista tratament care se poate da in sarcina.dar problema delicata sunt acele sangerari.Deja trebuia sa te prezinti la medic.Deci nu amana si prezinta-te la ginecolog daca vrei sa pastrezi sarcina si sa ai un bebe sanatos.Numai bine!
0
30-09-2009, ora 08:35
dea_swim
Nu este medic/terapeut
dea_swim
Multumesc foarte mult. Imi voi face o programare la doctor. O zi buna
0
06-09-2017, ora 15:23
emma2101
Nu este medic/terapeut
emma2101
.Buna ziua, prima zi a menstruatiei a fost pe 24.07, iar eu am luat 4 pastile de tinidazol in data de 27.07 si alta doza de 4 pastile in data de 03.08. 2017. Pe data de 02.08 am avut act sexual cu sotul meu si atunci banuiesc ca am ramas insarcinata, imi afecteaza cumva bebelul. Sunt riscuri pentru bebe.
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.