Tinitus brusc instalat, de 2 saptamani.

17-01-2016
eva12
Nu este medic/terapeut
eva12
Buna ziua, am 30 de ani, si in urma cu 2 saptamani mi-a aparut un tiuit in urechea stanga. Am mers la spital, urechile sunt sanatoase, am facut audiograma si timpanograma - ambele sunt bune. Tiuitul este constant pe tot parcursul zilei cu exceptia momentului cand ma intind. Dupa ce stau cateva zeci de minute in pozitie orizontala aproape dispare. Cand ma ridic(dupa cateva zeci de minute in pozitie verticala) tiuitul revine. Va rog ajutati-ma. Fund de ochi am facut in urma cu cateva luni si totul era in regula. Nu sufar de sinuzita. Aud foarte bine cu ambele urechi. Lucrez 12 ore pe zi la calculator. Ce investigatii trebuie sa mai fac? Exista vreun tratament pe care il pot urma pana termin investigatiile? Va multumesc!
4 comentarii
0
17-01-2016, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este un avertisment.. destul de grav
Lucru la calculator si alimentatia incorecta duc la mari probleme de circulatie cerebrala
Acum investigatii la neurologie
Dar pe termen lung investigatii la gastrologie si schimbarea stilului alimentar...acolo e problema de baza...
0
17-01-2016, ora 14:05
eva12
Nu este medic/terapeut
eva12
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Alimentatia mea e predominant vegetariana. Am 1.70 si 58 de kg. Insa munca pe care o practic e una sedentara. Pot lua vreun supliment pentru circulatie cerebrala pana ajung la neurolog? Am sanse sa mai scap de acest tinitus sau odata instalat raman cu el? Va multumesc inca o data.
0
17-01-2016, ora 14:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Multe..lichide... ceva peste si carne slaba
Magneziu cu git b 6
0
17-01-2016, ora 14:15
eva12
Nu este medic/terapeut
eva12
Va multumesc din suflet! Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •