Tinitus redeclansat

16-03-2011
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Buna ziua,

Caracteristicile tinitusului ar fi urmatoarele :
-este continu, bilateral.
-are frecventa de 12500-13000 hz
-are un nivel, comparabil cu un ceas de masa intr-o camera cu liniste ; daca ascult asa, un aparat de radio normal, totusi se aude. ; din cauza frecventei este foarte penetrant si putin influentat de zgomotul extern

Aud foarte bine cu ambele urechi, la fel in fiecare, ca nivel si frecventa, pina in 14000 Hz
Ca medicamente, consum Xatral 0.5 pastile/zi si Betalog-Zok 0.5 pastile/zi ; din prospect nu reiese ca ar influenta ceva la ureche.
M-am controlat la tiroida / sint normal.
Nu am /nu am avut, boli specifice pentru urechi
Am tendinta, inclinatie, catre anxietate, atacuri de panica.

Istoric,
Prima declansare in urma cu 3 ani ; am tratat si nu au mai fost probleme ;
In urma cu 4 zile, am sezizat in liniste seara un inceput ; s-a declansat o stare de anxietate si a aparut tinitusul a doua zi.

Ma intreb daca este posibil ca acesta redeclansare sa fie facuta chiar de catre mine, prin anxietatea creata ; trebuie oare sa iau tratament s-au astept sa se opreasca singur ?
9 comentarii
0
16-03-2011, ora 23:45
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

Nu ataca urechile, dar poate are o reactie la rinichi. Zgomotele in urechi pot fi si de la rinichi.
Si nu mai dati atata importanta zgomotului. Gasiti-va o preocupare, iesiti in parc, vremea e frumoasa.
Noapte buna!
0
17-03-2011, ora 08:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acufenele pot aparea ca simptom a mai multor boli.
trebuie sa cautati cauza
la rinichi, ficat, colesterol, tensiune arteriala, starea coloanei vertebrale..s.a
0
17-03-2011, ora 11:56
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
In ianuarie am controlat ficat, analize singe, tensiune =12.5, sumar de urina ok ; la coloana nu stiu ce sa controlez. Ce medic ar trebui sa imi indice necesarul de investigatie ; ORL ?
0
17-03-2011, ora 17:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
reumatologie sau balneologie. RMN la coloana
0
11-03-2012, ora 19:13
suta.andreea
Nu este medic/terapeut
suta.andreea
Inca o poveste cu si despre tinitus.

Perioada acuta a debutat pe 4 Februarie, cu febra (39) si otita medie la urechea stanga. Am luat antibiotic (Augmentin 1gx2/zi), antivirale si antiinflamatoare nesteroidiene.
Din pacate, dupa 2 zile am inceput sa aud mai slab cu urechea stanga si in plus s-a adaugat un tiuit usor sesizabil.
Pe 8 Februarie tiuitul era metalic, inalt si clar, unilateral (urechea stanga). Scaderea acuitatii auditive a fost confirmata si de audiograma hipoacuzie neurosenzoriala la urechea stanga (30-40 decibeli si pe ambele urechi pe frecvente inalte 8000hz).
Pe 9 Februarie am inceput tratamentul cu Solumedrol + B1 + B6 + pentoxifilin. Dupa 10 zile atat tinitusul cat si hipoacuzia instalata pe partea stanga disparusera complet (am ramas cu deficienta pe frecvente inalte 8000 hz la ambele urechi). Am urmat apoi 2 sedinte de oxigenare hiperbara, dupa care s-a declansat o noapte crunta de vertij, cu presiune intracraniana (care se elibera usor in episoadele de vomat), cefalee difuza si in spatele encefalului, tremur, senzatie de amorteala in zona urechilor, mainilor si picioarelor, scaderea campului vizual, vedere incetosata... si tinitusul a revenit.

Mi s-a administrat din nou hidrocortizon (dexametazona) + B1+B6+pentoxifilin. In 7 zile, tinitusul s-a redus semnificativ. Au ramas insa senzatia de ameteala si vederea in ceata (despre care mai tarziu am inteles ca poate fi vb de afectarea reflexului vestibulo-ocular). Testele oftalmologice nu indicau in niciun fel afectarea acuitatii vizuale.
Pe 28 Februarie am facut un RMN craniu+coloana cervicala+ureche (de exceptie), care a condus la un diagnostic : modificare la nivelul canalului semicircular anterior stang imagistic compatibila cu sechela post labirintita.

Tinitusul a revenit, impreuna cu o hipoacuzie usoara la ambele urechi...pe 9 Martie am facut injectii transtimpanice cu dexametazona, administrate bilateral. Asta a declansat inca o criza de vertij, similara celei de mai sus. Tinitusul este mai puternic, senzatia vedere in ceata si ameteala se mentin si ele, impreuna cu o bulversare totala si nesiguranta reluarii tratamentului cu cortizon administrat intravenos sau continuarea injectiilor transtimpanice. Mi-e ingrozitor de teama sa nu se permanentizeze, desi tratamentul administrat initial de medici a fost corect si prompt.

Inca o poveste cu si despre tinitus.

Perioada acuta a debutat pe 4 Februarie, cu febra (39) si otita medie la urechea stanga. Am luat antibiotic (Augmentin 1gx2/zi), antivirale si antiinflamatoare nesteroidiene.
Din pacate, dupa 2 zile am inceput sa aud mai slab cu urechea stanga si in plus s-a adaugat un tiuit usor sesizabil.
Pe 8 Februarie tiuitul era metalic, inalt si clar, unilateral (urechea stanga). Scaderea acuitatii auditive a fost confirmata si de audiograma hipoacuzie neurosenzoriala la urechea stanga (30-40 decibeli si pe ambele urechi pe frecvente inalte 8000hz).
Pe 9 Februarie am inceput tratamentul cu Solumedrol + B1 + B6 + pentoxifilin. Dupa 10 zile atat tinitusul cat si hipoacuzia instalata pe partea stanga disparusera complet (am ramas cu deficienta pe frecvente inalte 8000 hz la ambele urechi). Am urmat apoi 2 sedinte de oxigenare hiperbara, dupa care s-a declansat o noapte crunta de vertij, cu presiune intracraniana (care se elibera usor in episoadele de vomat), cefalee difuza si in spatele encefalului, tremur, senzatie de amorteala in zona urechilor, mainilor si picioarelor, scaderea campului vizual, vedere incetosata... si tinitusul a revenit.

Mi s-a administrat din nou hidrocortizon (dexametazona) + B1+B6+pentoxifilin. In 7 zile, tinitusul s-a redus semnificativ. Au ramas insa senzatia de ameteala si vederea in ceata (despre care mai tarziu am inteles ca poate fi vb de afectarea reflexului vestibulo-ocular). Testele oftalmologice nu indicau in niciun fel afectarea acuitatii vizuale.
Pe 28 Februarie am facut un RMN craniu+coloana cervicala+ureche (de exceptie), care a condus la un diagnostic : modificare la nivelul canalului semicircular anterior stang imagistic compatibila cu sechela post labirintita.

Tinitusul a revenit, impreuna cu o hipoacuzie usoara la ambele urechi...pe 9 Martie am facut injectii transtimpanice cu dexametazona, administrate bilateral. Asta a declansat inca o criza de vertij, similara celei de mai sus. Tinitusul este mai puternic, senzatia vedere in ceata si ameteala se mentin si ele, impreuna cu o bulversare totala si nesiguranta reluarii tratamentului cu cortizon administrat intravenos sau continuarea injectiilor transtimpanice. Mi-e ingrozitor de teama sa nu se permanentizeze, desi tratamentul administrat initial de medici a fost corect si prompt.

@hspinache: Ce s-a intamplat cu tinitusul ? Multumesc.
0
11-03-2012, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cine a recomandat acele sedinte de oxigenare hiperbara?
0
12-03-2012, ora 09:59
suta.andreea
Nu este medic/terapeut
suta.andreea
Decizia in sine este ireversibila, indiferent de cine a fost sustinuta.
Ceea ce nu stiu acum insa este daca, pe langa incredere si mult optimism, trebuie sa continuam cu injectiile transtimpanice (cu efectul descris mai sus) sau sa reluam administrarea de hidrocortizon intravenos [sau... anything else in Romania sau in afara ] ?
0
12-03-2012, ora 10:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
""modificare la nivelul canalului semicircular anterior stang imagistic compatibila cu sechela post labirintita. ""
acest rezultat vorbeste despre o labirintita purulenta.. care trebuia tratata intens cu Antibiotice...
oxigenarea da rezultate si este indicata in probleme de surditate ischemica.. nici de cum pe una infectioasa.
Tratamentul acum trebuie sa continuie in clinica ORL. cu internare
posibil ca acest labirint sa nu mai fie functional Niciodata
0
12-03-2012, ora 10:19
suta.andreea
Nu este medic/terapeut
suta.andreea
La ORL mi s-a confirmat ca labirtintita este vindecata, au ramas sechele care se vindeca de la sine, in timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.