tiroida autoimuna

22-03-2010
kis.ildiko
Nu este medic/terapeut
kis.ildiko
Buna ziua,
Mi-am facut analize de sange si ecografie tiroidiana si rezultatele sunt urmatoarele:
TSH- in limite normale
TPO- 26, 9 ( limita normala este12 u/ml)
si la ecografie tiroida apare marita.
Deocamdata endocrinologul nu mi-a dat tratament, vroiam sa stiu daca e normal sa nu imi dea tratament in conditiile astea si daca aceste cauze pot influenta greutatea mea ( adica daca pot cauza ingrasare )
Va multumesc,
Ildiko
1 comentarii
0
23-03-2010, ora 19:53
geo_ana
Nu este medic/terapeut
geo_ana
ildiko, in primul rand pe lista analizelor tale pt tiroida trebuiau sa mai existe si FT3 SI FT4, adica valoarea hormonilor tiroidieni din sange, sau cel putin FT4. este crucial sa stii nivelul FT4 pt diagnosticare.
cea de-a 2 analiza se numeste TPO?.Pentru ca din cate stiu eu cel mai des se recolteaza "anti-TPO", acestia fiind anticorpii care demonstreaza prezenta unei boli autoimune a tiroidei
De asemena, tiroida marita nu este ceva normal
Nu sunt medic si nu am nicio pregatire in domeniul asta, doar ca si eu ma "lupt" cu o boala autoimuna a tiroidei si sfatul meu este sa cautati articole pe net despre hiper si hipotiroidie, sa cititi simtomele si sa vedeti daca aveti vreun simtom din cele descrise. De asemeanea ar trebui sa va faceti o analiza FT4 si cu toate rezultaele analizelor adunate pana acum in ceea ce priveste tiroida sa certi si o a2a parere de la alt endocrinolog, pt ca tiroida, mai ales cea autoimuna afecteaza cam toate organele din corp
va doresc sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.