tiuit in urechi

29-02-2012
enescusandel_IL
Nu este medic/terapeut
enescusandel_IL
buna ziua ma numesc Enescu Denisa sunt din Fetesti Ialomita si am o problema.Imi tiuie urechile si nu pot sa dorm.Am auzit ca nu exista tratament pentru acest tiuit.
5 comentarii
0
29-02-2012, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista tratament in cazul cand cauti si gasesti cauza acelui tiuit
faci un consult la ORL + audiograma
medicul ORL.. o sa te trimita si la alte investigatii
conteaza tensiunea arteriala. starea vaselor sangvine, starea coloanei cervicale, Kg.. in plus sau minus..s..m..a
0
29-02-2012, ora 12:51
stefan_42
Nu este medic/terapeut
stefan_42
Buna ziua.Doresc sa mentionez ca am 42 de ani si cand eram mic sora mea avea obiceiul sa-mi scoata ceara din urechi cu ajutorul batului de chibrit si dupa un timp am inceput sa am probleme cu auzul adica..auzeam dar nu intelegeam de la o dostanta de 5-6 metri..Am facut inainte de a pleca in armata audiograma si timpanograma si au spus ca nu am nimic cu auzul pe urma in armata in timpul tragerilor cu arma am simtit pe moment acele tiuituri si pe urma din ce in ce mai des iar cu auzul in special nopatea aveam dificultati acum am aceleasi simtome cu tiuitul Va rog sa-mi spuneti ce am de facut -si inca ceva de exemplu mie imi place sportul...iar cand sar coarda la tot a treia saritura parca svacneste in urechea stanga ceva si mai naspa este cu ea cu stanga aud mai rau Va multumesc si astept raspunsul dv-stra
0
29-02-2012, ora 13:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la ORL + audiograma si timpanograma
0
01-03-2012, ora 11:46
stefan_42
Nu este medic/terapeut
stefan_42
Am fost pentru audiograma si tinpanograma si au spus ca este ok si ca s-ar putea sa fie o usoara ranire a nervului din interiorul urechi..Ar putea fi ceva grav ?Mentionez ca mai degraba cu ureche stanga am probleme daca dorm pe urechea dreapta cu stanga nu prea aud si imi auz propria respiratie si vocea.Ce poate sa fie ?
Va multumesc si astept raspuns
0
01-03-2012, ora 12:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sau e OK ?
sau e afectat nervul auditiv ?
atasaza audiograma si timpanograma pe adresa mea pe hotmail
orlpascani.ro
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •