tiuit in urechi-cap?

140 comentarii 1 234 5 Înainte ›
1
07-03-2009, ora 08:20
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
Buna Alina !
Felicitari ! Cand se face mare venim si-l vizitam :P.
Multumim pentru informatii !!!
Numai bine,
Ciprian.
0
07-03-2009, ora 19:20
mail4qub
Nu este medic/terapeut
mail4qub
Multumim pentru raspuns Alina.
Eu am fost intre timp la medic ca m-am simtit rau intr-o anume zi. Avem ameteli usoare si dureri de ceafa pe partea stanga insotite de frisoane. Doctorita respectiva (boli interne) mia spus ca am o spondiloza cervicala stanga. Am facut si o cardiograma care a iesit ok. Nu am apucat sa fac o tomografie sau un rmn. Nici nu am luat nici o medicatie. Nici macar magne B6 care ma ajutat in trecut.
Tiuitul in urechi il am incontinuu, mai puternic cand sunt obosit sau nedormit sau cand ma aplec, in cobinatie cu presiune in cap. Din cand in cand mai am si faze de genul descrise de voi mai sus. In urechi separat, nu in acelasi timp. In Braila nu stiu unde sa ma duc sa inteleg si sa se stie ce se intampla cu mine. Dupa cum ati spus majoritatea, doctorii nu stiu despre ce e vorba.
Imi pare rau ca deocamdata nici un doctor BAZAT si care vrea sa ajute nu a postat aici. Sau macar sa zica vino la mine la cabinet si te rezolv. Sau macar sa stie despre ce e vorba.
Multumesc inca o data Alinei si cu ocazia martisorului o urez pe aceasta cale pe ea si pe toate reprezentantele sexului frumos. Ma voi documenta asupra celor zise de ea.
0
08-03-2009, ora 09:39
alinacrytza
Nu este medic/terapeut
alinacrytza
Marian, Gabriel multumesc pentru urariele de 8 martie!!! Vreau sa iti zic ca eu sunt din partea Moldovei si am mers 11 ore pana la TG.Mures cu trenul ca nici pe aici pe la noi nu sunt doctori buni, dar sa stii ca au meritat acele 11 ore pentru ca a fost singurul doctor, dintre multi altii, care mi-a dat de capat...Asa ca te sfatuiesc din toata inima sa mergi cu toata increderea la el.Am mai vb.cu cineva de pe forum si in cele din urme a mers la acest doctor, iar acum se simte mult mai bine.SANATATE MULTA!!,.Si la multi ani tuturor femeilor cu ocazia zilei de 8 martie!!
0
12-03-2009, ora 21:08
tinitus
Nu este medic/terapeut
tinitus
Buna !
Am 31 ani si de cativa ani am si eu aceeasi problema: tinitus in urechea dreapta. In cazul meu s-a asociat cu scaderea treptata a auzului pe partea respectiva si cu vertij(ameteli). Aceasta triada este cunoscuta sub
denumirea de boala Meniere si mi-a fost diagnosticata de catre d-nul dr Pascu Alexandru, medic ORL la Spitalul Prof. Dr. Hociota (Panduri), specializat pe probele ale urechii interne.
Binenteles, tinitusul este un simptom si astfel el poate sa apara in mai multe boli nu doar in cea pe care am mentionat-o eu. In urma unui consult si a unor investigatii ORL vi se va putea zice despre ce e vorba.
Sanatate!!!
0
28-08-2009, ora 17:58
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
Multumim Alina,
Deci tratament cu calmante, iar in timp organismul tau s-a readaptat !
Asta e tratamentul corect.Si mie tot cu calmante mi-a trecut, doar ca dupa trei sferturi de an !!!.
Multumim frumos si sanatate !!!
0
03-09-2009, ora 13:00
alinacrytza
Nu este medic/terapeut
alinacrytza
cu placere la toti!!! sunt mamica din august si nu prea mai am timp sa intru.SANATATE.
0
03-09-2009, ora 23:46
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
to alinacrytza : FELICITARI !!! - E cel mai frumos lucru din lume !!! sa ne dai si noua un link cu poze :D


Multumesc pentru sugestii, si mai multe detalii sunt foarte bine venite !!!
0
21-10-2009, ora 17:59
ana34
Nu este medic/terapeut
ana34
buna si eu ma confrunt cu acceleasi probleme ametesc imi tiuie in cap ceva tot timpul de nu mai suport si am facut RMN si sa descoperit ca am un fel de tumoare numita NEURINOM si am fost trimisa la bucuresti la clinica bagdasar arseni unde trebuia sa fiu operata dar au facut din nou RMN si era tumoare mica si au hotarat sa imi faca iradiati gamma knife si m-au reprogramat pt luna viitoare.As vrea sa stiu daca mai este cineva cu aceasi problema ca mine sa imi spuna cu sa manifestat dupa iradiatii si daca a reaparut neurinomul daca a avut pareze faciale. orice stiti va multumesc si astept raspunsurile dvs -*


(*modificat de administrator)
0
23-11-2009, ora 11:41
mony24
Nu este medic/terapeut
mony24
Buna ziua
Va dau un sfat pe care l-am urmat eu am avut tinitus in urechi pe fond de stres si oboseala : odihna multa, vitamine si calciu; ginko biloba, autosugestie ca sunteti bine, distractie la munte sau unde vreti si multa rugaciune la Dumnezeu ca El va ajuta.In general orice boala are un scop si o cauza fiti mai buni nu va mai ganditi negativ la viata la voi sau la altii si relaxati-va o sa vedeti ca va reveniti !Orice boala are scopul de a va intelepti de a nu mai face greseli !multa sanatate
2
28-11-2009, ora 20:17
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
Buna ziua Moni,
Corect, asa este, asa am facut si eu si abia dupa 1 an mi-am revenit. Dupa ce 1 an tot m-am intrebat ce am gresit...si asta cand eram lipsit de orice speranta. Trebuie sa ai speranta ca intr-o zi iti vei reveni !
Despre rigaciune sunt iarasi de acord. Trebuie sa te rogi, doar ca nu stiu cui !
Daca cel care a proiectat "lumea" asa cum este ea acum, daca s-a gandit ca exista oameni care trec prin ce am trecut eu, atunci NU merita nici venerarea si nici rugaciunea mea.
NIMENI NU MERITA SA TREACA PRIN CE AM TRECUT, NIMENI, NICIODATA.
Cat despre viata, daca inainte aveam un sambure de credinta, boala m-i la luat cu siguranta. Singurul in care cred sunt eu. Dar asta nu ma face sa fiu un om mai putin bun, nici decum !
Multa sanatate la toti !

PS: Daca va pot ajuta in orice fel (sa va zic prin ce am trecut, sfaturi, informatii, chiar bani daca nu aveti de analize, va ajut in limita posibilitatilor ). Sanatate si fericire, traiti din plin fiecare zi pe care o aveti si nu o irositi !
0
04-12-2009, ora 09:13
Donamishi
Nu este medic/terapeut
Donamishi
Sufar si eu de aceasta afectiune de cca 10 ani, asadar cronic.Am facut diferite investigatii dar se pare nu am gasit doctorul potrivit. Audiograma buna, radiografia cervicala buna, colesterolul cam mare cca 280 dar si cand il aveam mic imi tiuia capul. Am facut tratament cu bilobil, piroxicam si altele .dar degeaba.Doctorita ORL, Loghin din Constanta mi-a spus ca este datorat sclerozarii vaselor de sange cerebrale.La trecerea sangelui prin acestea rezulta acest zgomot.Banuiesc ca nu se mai poate face nimic cu scleroza.daca asta este.Un doctor neurolog in Bucuresti cunoasteti?
0
30-12-2009, ora 14:45
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
Buna !
Da, am cateva nume dar eu as zice inainte de a merge la neurolog sa mai faci niste investigatii, nu sa mergi cu o presupunere de la un singur medic. Incearca sa confirmi ca asta e parerea mai multor medici !!! inainte de a crede ceea ce zice unul.
In Bucuresti ti-as recomanda pentru asta cateva nume care se leaga in special de institutul ORL din Bucuresti (Institutul de fono-audiologie si chirurgie functionala o.r.l. prof. dr. DORIN HOCIOTA), in principiu cam toti de acolo sunt competenti, au aparatura de ultima generatie si cu probleme de auz (si tinitus) eu cred ca sunt printre cei mai buni din europa.
Daca vrei sa mergi acolo ti-as recomanda sa treci pe la doamna doctor MADALINA GEORGESCU.
Cu programarea e unpic cam greu insa (fiind spital de stat e aglomerat), va trebui probabil sa o cauti pe private, sa discuti mai intai cu ea si sa ii explici problema.
Daca te decizi sa vii la Bucuresti pentru investigatii, sunama si voi face tot ce pot sa te ajut !!!

Sanatate !!!
Ciprian.
0
02-03-2010, ora 11:50
caleacalarasi
Nu este medic/terapeut
caleacalarasi
buna, sunt mihaela din braila ( si da. ii dau totala dreptate lui gabriel referitor la medicii din braila si citeam cum ca voi ati facut rmn tomografe si vb atat de usor..ca si cand ati cumparat o paine..in braila eu nici nu-mi imaginez..probabil m-ar trimite la galati..eu n-am reusit in sp jud sa-mi fac o analiza cu brom la stomac cu trimitere, am insistat sa platesc si mi s-a zis in fata ca nu ( era Vinerea Mare ora 8 dimineata..m-au trimis prin spitalul ala dupa cai verzi pe pereti pana la pe la ora 10 si cand au vazut ca nu ma las si chiar vreau sa fac analiza aia, atunci mi-a zis NU TI-O FAC erau toti acolo dar stateau la barfa))

eu de vreo cateva zile aud un tiuit dar nu continuu..si cum in urma cu o sapt am avut o durere de cap ingrozitoare de-mi venea sa vomit...am zis sa caut ceva pe net cu tiuitul si am ramas blocata cand am citit aici de problemele de stomac..

nici prin cap nu mi-a trecut ca ar fi o legatura
anul trecut prin mai dupa ce nu am mai suportat durerile de stomac am facut niste analize si au iesit pozitiv ptr helicobacter pylori.am luat omez, malox. metoclopramidul nu l-am putut lua ..durerile au trecut. faza e ca eu chiar trec printr-o perioada incredibil de grea..intai m-am macinat f mult apoi cand am terminat tratamentul ptr h pylori practic "se sparsese buba" in viata mea si intr-un fel a fost liniste si apoi a inceput iar macinarea si am dat intr-o dereglare hormonala..displazie mamara.m-am tratat..m-am linistit totul ok acum iar ma macin iar ma doare stomacul..numai ca acum ma doare stomacul cu tot cu cap si tiuie capul..eu nu aud tiuitul cum ca ar fi in ureche..eu il aud in cap..in partea dreapta

chiar m-a ajutat enorm faptul ca voi ati impartasit si "experientele" voastre

chiar cred ca ptr sanatate cea mai buna ii linistea.eu am vazut-o pe pielea mea eu pana la 27 ani am fost un om relativ sanatos cu stomac de caine numai ca evenimentele din viata mea au pus capat

in concluzie trateaza simptomele si muulta liniste
0
17-03-2010, ora 13:36
Ykrad
Nu este medic/terapeut
Ykrad
Si eu ma confrunt cu cu tiutitul in cap si cu dureri de ceafa pe partea stanga. la mine au aparut acum doua saptamani... am urmat un tratament de la psihiatrie timp de 3 luni pentru niste dureri infernale la tample, ceafa si stari de panica... am luat Rivotril si Paluxteil timp de 3 luni... dupa care am renuntat la Rivotril acum 2 saptamani si am ramas doar cu Paluxetil pentru inca 3 luni... pentru ca asa era prescris... cam de atunci mi-au aparut aceste tiuieli in cap.. si durerea pe partea stanga la ceafa(e ceva ce ma deranjeaza...)tiuitul ma deranjeaza cel mai mult cand incerc sa stau in pat linistit sau cand incerc sa dorm. cand am activitate parca il ignor.am si racit acum doua saptamani... si ma gandesc ca ori este de la raceala.. ori de la renuntarea la Rivotril. nu stiu cum as putea sa ma mai bucur de viata cu tiuitul acesta in cap.. mai ales daca o sa ma tina cum am vazut la alti pe forum timp de 10 ani.:( ma bucur ca nu sunt singurul cu acest tiutit. si totusi imi pare foarte rau pentru cei care il au :(
0
06-05-2010, ora 13:38
mail4qub
Nu este medic/terapeut
mail4qub
O rog pe Mihaela din Braila sa dezvolte un pic aici daca se poate simtomele tiuitului in cap si alte simtome... si daca cumva in urma tratamentului a scapat de aceste simtome sau mai exact cum se mai simte. Multumesc.
0
06-05-2010, ora 14:00
caleacalarasi
Nu este medic/terapeut
caleacalarasi
buna din nou

pai acum sunt bine..am reluat tratamentul ptr hp cu klabax si lanzul, maine iau ultima pastila :). acum cu stomacul stau bine - nu ma mai doare, nu mai simt apasarea in cosul pieptului ...si tiuitul a disparut. m-am programat analize sapt viitoare. eu nu auzeam tiuitul in ureche, zic asta ptr ca mi-a mai tiuit si mie urechea, insa eu auzeam tiuitul in interiorul capului, ca atunci cand recapitulezi o discutie in capul tau..eu auzeam un tiutit..ma trezeam cu el, adormeam cu el. singurul simptom ce l-am mai avut a fost sangerarea gingiilor ..care a incetat dupa o saptamana cu klabax si lanzul - nu stiu daca a avut legatura dar auzeam tiuitul din ce in ce mai rar in schimb ma trezeam cu gura plina de sange si asta a tinut ceva timp..insa dupa ce am inceput tratamentul cu klabax a incetat si aia si nici vorba de dureri de stomac si celelalte.

ce am facut in plus : am inceput sa beau de cateva ori pe sapt un pahar cu ceai de patrunjel..sa cititi pe net despre
0
06-05-2010, ora 14:06
caleacalarasi
Nu este medic/terapeut
caleacalarasi
si inca ceva..daca tot spuneam in primul meu post ca sanatatea depinde de muulta liniste si eu n-aveam deloc si consideram si asta cauza problemelor mele..revin si va zic ca eu inca sunt de parere ca asa e..acum in viata mea nu e mai bine dar m-am obisnuit..m-am linistit, mi-am facut o rutina in care ma simt bine, in siguranta..sunt convinsa ca si tratamentul a ajutat dar eu ca om m-am calmat si totul e ok

mi-am facut un fel de dieta sanatoasa bazata pe principii de genul mananc legume..nu mananc prajeli bla bla

eu ca au mare insemnatate astea intr-o sanatate buna
0
06-05-2010, ora 16:49
trif lavinia
Nu este medic/terapeut
trif lavinia
Buna ziua la toti!!!
Dupa cum am mai zis si eu ma confrunt cu aceeasi problema(tiuitul in urechi).Un dr mi-a zis ca e din cauza ca circulatia periferica e proasta.mi-a dat bilobil, dar degeaba.EU am observat ca mi-a aparut tiuitul asta, de cand am lucrat la un mag unde mergea aerul conditionat non-stop.Nu stiu ce sa mai zic, dar incerc pe cat posibil sa nu mai bag in seama tiuitul.

P.S.NU mi-am facut nici un fel de analize, RMN ETC.
va doresc multa sanatate tuturor!
0
06-05-2010, ora 18:19
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
Buna la toti,

Dupa un an mi-am revenit la normal dupa infernul prin care am trecut.

Legat de ce spui, Lavinia, cauzele tinitusului se pare ca pot fi diferita.
Tiuit asociat cu senzatie de ameteala poate insemna tensiune artereiala mai mare ca de obicei, nu neaparat hipertensiune (limita e diferita de la om la om), care, poate fi oarecum asociata si cu cresterea temperaturii ambiante (suntem in luna mai...), nu neaparat circulatie periferica proasta. Si mie mi-a pus diagnisticul asta, dar sa dovedit a nu fi real, ci din contra, cresterea tensiunii (corelat cu faptul ca am slabit ceva kilograme) ar fi declansat tiuitul (tinitus). Am indoieli cu privire la bilobil..., mie imi facea mai mult rau decat bine, dar cum am zis ar putea fi cauze diferite.
Pe de alta parte circulatie periferica proasta s-ar traduce prin maini sau picioare mai reci, temperatura corpului mai scazuta.

Mai e si varsta un considerent, dar dupa cum zici astea au aparut deodata, nu treptat, ceea ce (parere personala) e de natura indusa (cauza externa ).
Ar mai putea fi si o sinuzita (o raceala localizata in sinusuri, iar din cauza presiunii ar putea genera simptome ca migrene, dureri de cap)... , dar aici e usor detectabila (examen ORL)

Sanatate !
0
06-05-2010, ora 19:11
trif lavinia
Nu este medic/terapeut
trif lavinia
Buna cip78, ai putea sa imi zici si mie ce tratament ai urmat, de ai revenit la normal?mersi
0
21-05-2010, ora 14:21
bigeggs
Nu este medic/terapeut
bigeggs
Buna.

Am un tiuit in urechea stanga de cand iau Flamexim (la plic) pentru durere de cap la recomandarea medicului neurolog. Si pentru a ma proteja la stomac mi-a prescris si Ranitidin.

Am ajuns pana aici dupa multe consultatii pentru o cefalee frontala - aproximativ 5 saptamani.
Mai intaii am fost la oftalmolog - examen ochi, presiune, dioptrie - fara probleme,
am fost la ORL-ist (acum cateva luni imi scosesem si amigdalele) cu radiografie la sinusuri frontale - picaturi nasonex, un antibiotic ushor 3 zile, Bioparox si sare de mare Marimer - fara probleme deosebite,
apoi am fost si la neurolog, test EEG fara schimbari patologice, RMN cerebral, posibil un chist ventricular congenital si in rest nimic deosebit.
De cefaleea frontala nu am scapat dar tiuitul este din ce in ce mai persistenta, la orice ora ale zilei.
Momentan urmez si un remediu homeopat pentru calmarea problemelor digestive - balonari, gaze, scaune moi - toate astea le am de cand am luat antibiotice inainte de a-mi scoate amigdalele.
Rog un Doctor de pe forum: Ce alte investigatii mai pot face?
Multumesc mult!
Sanatate multa la toti!
0
21-05-2010, ora 17:06
Gabriela1986
Nu este medic/terapeut
Gabriela1986
Buna ziua, problema mea este urmatoarea: sa incep cu inceputul..in urma cu 3 luni am avut o banala raceala pe care am tratat-o cu electromicina, nurofen, fervex.
La cateva zile dupa ce am terminat tratamentul, m-a apucat durerile de cap, am mai luat cateva zile nurofen dar durerile de cap nu au disparut, ba chiar sau accentuat.
Uneori este o durere permanenta, alteori injungheli insotite de usturimi ale pielii capului, amorteli ale pielii capului (parca as avea ace), dureri la ambele tample, dureri de timpane, uneori simt arsuri la cap, alteori simt rece, mai mereu imi zvacneste tot capul, nu mai suport zgomotele accentuate si am un tiuit permanent in urechi.De curand am inceput sa imi simt si partea stanga a fetei usor amortita, vederea imi este incetosata, mi se zbat venele la cap si mi se inclesteaza maxilarul.
Dupa doua saptamani de la raceala am fost la neurolog, a spus ca durerile de cap provin de la boala mea, nu stiu ce diagnostic mi-a pus ca nu inteleg ce scrie pe reteta, ceva de genul Tcc si nu mai stiu cum... mi-a dat injectii cerebrolysin, pramistar, bilobil si ala nerv.
Am terminat tratamentul dar durerile au continuat.
Apoi am fost la Orl..mi-a gasit o infectie la urechea dreapta..tratamentul a fost: alcool boricat, triderm unguent, movalin si zinnat.
Dupa 10 zile de tratament nici o ameliorare.
M-am gandit sa merg la alt neurolog...mi-a dat sa fac un RNM.
Am facut RNM-ul iar rezultatul medicului de la aparat a fost sinuzita maxilara...M-am intors la neurolog sa citeasca si el RNM-ul iar dansul a zis ca nu am nimic, ca este de la stres, nervi, suparari, etc...tratament.: injectii cerebrolysin, tanacan, bilobil si vitamine oxylyc.
M-am reintors la orlist sa citeasca si dansul RNM-ul...tratament: o singura injectie Diprophos, pastile aerius, si picaturi de nas biorinil.
Dupa 7 zile de tratament aceleasi dureri.
Am citit mult pe net si aceste simptome ar indica o tumoare pe creier..credeti ca ar putea fi vorba de asa ceva?...sau ma sperii fara motiv?Curand voi merge si la un cardiolog sa vad daca am hipertensiune.
As putea pune si un link cu fisierele de pe cd-ul RNM.
0
05-07-2010, ora 10:41
BeFree
Nu este medic/terapeut
BeFree
Salut la toti!
Am 19 ani si de 1 saptamana si ceva am si eu acest tiuit in cap...
Acum o luna doctorul mi-a dat eritromicina si antiinflamatorii sa tratez o infectie in zona genitala.Aceasta a disparut si acum totul e ok.Dar am luat aceste medicamente 3 saptamani si ceva si in momentu cand am intrerupt tratamentul a aparut acest tiuit si scaun moale.
Inca nu am fost la doctor deoarece am crezut ca imi va trece si plus de asta am avut saptamana trecuta si BAC-ul pentru care m-am pregatit 2-3 luni incontinuu(pana la 1-2 noaptea) si am fost extrem de stresat in ultima perioada si putin dezamagit in ultimele zile.Acum a venit si momentu relaxarii, dar din pacate acest tiuit imi freaca nervii...
In momentul cand a aparut nu prea l-am bagat in seama deoarece eram ocupat cu Bacu...da acum de 2 zile tot la el ma gandesc...si asta ma streseaza...din nou...
0
05-07-2010, ora 15:08
Gabriela1986
Nu este medic/terapeut
Gabriela1986
Buna Alexandra.imi spui te rog unde ai gasit Clear Tinnitus?
0
05-07-2010, ora 17:29
BeFree
Nu este medic/terapeut
BeFree
Deci mai...
Ziceti-mi si mie ce sa fac...ca nu il mai suport...parca am si capu greu, ma doare si stomacu...:(
0
05-07-2010, ora 17:32
BeFree
Nu este medic/terapeut
BeFree
@alinacrytza, am aceleasi simptome pe care le-ai avut tu...:(
0
16-08-2010, ora 07:50
LouLoudi
Nu este medic/terapeut
LouLoudi
Buna. As vrea sa spun ceva de tiuitul ala. L-am avut si eu dar nu am fost la doctor. De obicei caut singura rezolvari si daca imi trece nu ma mai duc la doctor. Eu am avut in urechea dreapta. Parca imi tipa cineva mereu era stresant rau. Mama mea m-a pus sa fac : intr-un lighean cu apa fiarta se pune menta sau busuioc ( plante care au un miros putin intepator) si stau acolo cu o paturica acoperita si respir. Un fel de sauna.:P Se face asa cand ai si sinuzita. Am facut asa vreo 4 zile. In ultima zi mi-a pocnit ceva in ureche si am zis ca : gata am ramas surda. Insa cand am scos capul de acolo nu mai imi tiuia ureche insa din ureche imi curgea clei. Si asa mi-a curs pana a doua zi dupa care tiuitul a disparut complet. Nu e obligatoriu dar avand in vedere ca ati fost la doctor e o posibilitate sa incercati. Sfat: daca faceti acest "tratament" dupa ce ati scos capul de sub paturica in patut si nanita. Fara aer rece, ventilatoare, aer conditionat. Voi suferiti a doua zi de dureri de cap. Am patit si de aia va spun.
0
16-08-2010, ora 15:00
Ykrad
Nu este medic/terapeut
Ykrad
LouLoudi multumesc de raspuns... o sa incerc si eu sa vad daca ma ajuta cu ceva
0
17-08-2010, ora 09:51
cip78
Nu este medic/terapeut
cip78
Multumim pentru raspuns. Merita incercat... daca a zici ca a functionat.
0
28-10-2010, ora 16:53
crina bodolan
Nu este medic/terapeut
crina bodolan
Salut,

Am citit acest topic de ceva vreme dar am vrut sa adaug ceva doar in momentul in care pot fi de ajutor. La mine a inceput cu o senzatie de ureche infundata si la cateva ore a inceput sa-mi tiuie urechea. Am fost a doua zi la doctor si am fost diagnosticata cu hipoacuzie brusc instalata si acufene. Mi s-a spus de catre doctor ca va trebui imediat sa-mi administreze perfuzii cu vaso-dilatatoare si injectii cu B-uri sau milgamma. Mi-a mai specificat ca este importanta inceperea tratamentului in primele 72 ore de la aparitia simptomelor. AM facut acest tratament 10 zile insa sunetele nu mi-au disparut imediat dupa tratament. Asistentele mi-au spus ca perfuziile lucreaza si dupa. In aceasta perioada, si inca..m-am lasat de fumat, nu am mai baut deloc cafea, alcool si nici nu am mai frecventat locuri zgomotoase. Am inceput sa fac sport si timp de 1 saptamana am luat si niste calmante (ca sa ma pot odihni si sa nu mai fiu agitata). In acest moment mi-au disparut zgomotele de fond iar tiuitul il mai aud doar uneori..si oricum cred ca este totul in capul meu. Sanatate! si sper sa fi fost de ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns
140 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •