Tiuit ureche plus durere

14-08-2017
roxxy1990
Nu este medic/terapeut
roxxy1990
De cateva saptamani am fost diagnostica cu anxietate in urma unor diverse examinari si mi-a fost prescris Serlift.
Dupa aproximativ o saptamana au aparut tiuituri in urechi plus o durere in urechea dreapta de care nu mai reusesc sa scap. Poate fi un efect advers al Serliftului, un simptom al anxietatii sau este o cauza ce tine de ORL? Medicul meu nu stie cauza iar eu nu stiu ce pot face, e foarte deranjant.
4 comentarii
1
14-08-2017, ora 15:46
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Consultatie la medicul de familie, el trebuie sa aiba istoricul dvs. medical si o imagine de ansamblu. In functie de asta, va poate trimite la ORL, la un cardiolog (poate avea legatura cu tensiunea) etc. In plus, orice medicament are si un prospect, vedeti daca acolo aveti scrise la efecte secundare si tinitusul. Oricum, discutati cu medicul dvs de familie.
Multa sanatate!
0
14-08-2017, ora 15:55
roxxy1990
Nu este medic/terapeut
roxxy1990
Medicul de familie nu a descoperit nimic, a spus ca e ceva pasager. Psihiatrul a spus ca Serliftul nu poate reprezenta o cauza desi e scris in prospect ca poate cauza tiuit in urechi.
0
14-08-2017, ora 21:21
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Poate un consult la ORL ar fi o idee buna.
1
15-08-2017, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. depresia are 2 cauze principale
una ...este de la probleme gastro-intestinale cand alimentatia incorecta duce la calitate proasta a sangelui, de acolo si circulatie proasta cerebrala..si ganduri negative
doi... este psihologica..cand omul nu a gasit drumul in viata, o munca care sa.i aduca placere
2. depresia NU da dureri in ureche
Tiuitul da.. poate fi de la proasta circulatei cerebrala..si normal de la digestie proasta
dar durerea iin ureche poate fi si de la un reflux gastro-esofagian in somn.. care da durere in sus
poate sa fie d ela dantura
poate sa fie si otita
3 asa ca consult Gastrologie, ORL si stomatolog.. obligatoriu
dup ala Psiholog
cu medicemnetele de la psihiatru nu rezolvi nimic..doar devii dependenta de ele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •