Tiuit ureche - ureche infundata

22-05-2011
alexutza897
Nu este medic/terapeut
alexutza897
Am o problema ciudata de ceva timp. Din senin mi se infunda o ureche si apoi aud un tiuit foarte deranjant, care nu dureaza decat cateva secunde. Mi se intampla cam de vreun an, doi. In momentul acela am totodata o senzatie de irealitate, lesin. Sper ca nu e atac cerebral! Va rog dati-mi un raspuns!
7 comentarii
0
22-05-2011, ora 20:07
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Ar trebui sa faci un control cardiologic, in special de masurat tensiunea arteriala in momentul in care ai acest tiuit;mai sunt si variatiile de presiune atmosferica care dau aceste semne.Nu ar strica si un tomograf, mai bine elimini di start orice suspiciune.
Sanatate multa.
0
22-05-2011, ora 22:06
Dr. Hănţăscu Ionuţ
ORL - Otorinolaringologie, Iasi
Dr. Hănţăscu Ionuţ
Nu strica un consult cardiologic, dar ar trebui sa ajungeti si la ORL pentru consult si teste auiologice. Simptomatologia dvs se intalneste si in Sdr. Meniere, o patologie a urechii interne
0
23-05-2011, ora 17:26
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Daca nu te increzi in sfatul meu(chiar daca sunt asistent medical), macar asculta sfatul medicului din Iasi.
Sanatate multa.
0
24-05-2011, ora 14:47
alexutza897
Nu este medic/terapeut
alexutza897
Multumesc pentru raspunsuri. Sanatate!
0
16-02-2012, ora 04:20
tibi32
Nu este medic/terapeut
tibi32
Buna seara,
Sotia mea are 31 de ani, si acum cateva saptamani a simtit un tiuit in ureche, dupa care a avut unele ameteli, rare si de scurta durata. Am fost la doctor, a facut unele analize, si dupa un control, doctorul a spus ca are Labirintita si ca avea toata viata, si cand mai simte ceva sa ia medicamentele care ne-au fost date. Dar doar atat, si as vrea sa stiu mai multe detalii, pt. ca nu am gasit pe net ceva explicatii clare, daca exista un tratament, daca chiar va avea aceasta boala toata viata...etc? Daca aveti cat mai multe raspunsuri as fii foarte recunoscator.
Multumesc!
0
16-01-2019, ora 12:23
Măcelaru Ana maria
Nu este medic/terapeut
Măcelaru Ana maria
Buna ziua, de câteva zile am urechia stanga înfundată fara dureri dar îmi tituie am fost la medic dar nu mi-a făcut nimic și nu știu ce să fac
0
22-01-2019, ora 07:05
crisfatu
Nu este medic/terapeut
crisfatu
În octombrie 2018 am avut o infecție în ureche. La analiza scurgerii din ureche a ieșit streptococ hemolitic. Am făcut tratament cu Otis t. A rezultat în urma "afacerii" asteia un timpan perforat, un auz redus pe urechea bolnava și. Tinitus. Un tinitus groaznic.Doctorul care m a tratat a spus ca tb sa aștept 6 luni sa nu mai curgă urechea și apoi sa merg la București pt timpanoplastie. Întreb, acea intervenție va regla și tiuit ul sau ajung la nebuni?Pe 24.01 am prg la Orl la București. Oare ce analize ar fi necesar de făcut.?Aș dori să îmi răspundă cineva de specialitate. Tiuit ul mă îngrijorează rău și ma termina. Oare se poate scăpa de tâmpenia asta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •