Tiut in ureche inainte de somn

23-05-2011
dotdotdot
Nu este medic/terapeut
dotdotdot
Cateodata aud un tiuit in ureche foarte foarte puternic cu cateva secunde inainte sa adorm. Cateodata simt in acelasi timp o vibratie in tot corpul. La inceput m-am agitat, am incercat sa ma trezesc, dar nu am putut. Imi ramanea in fata ochilor o imagine, nu foarte clara, din camera in care dormeam si nu puteam sa ma misc deloc. Daca ma relaxez adorm normal si de cele mai multe ori urmeaza un vis lucid. Mentionez ca mi se intampla doar inainte de somnul din timpul zilei, niciodata noaptea.
8 comentarii
0
24-05-2011, ora 08:38
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cel mai probabil nu reusiti sa va relaxati si sa va detasati de problemele zilei; de aceea vi se intampla numai inainte de somnul de pranz si nu si noaptea.
Ce varsta si ocupatie aveti? (ma intrebam cum de aveti timp pentru somnul din timpul zilei si de ce este necesar sa dormiti ziua).
0
24-05-2011, ora 14:31
dotdotdot
Nu este medic/terapeut
dotdotdot
am 18 ani si sunt clasa a 12-a.
0
24-05-2011, ora 14:33
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cat dormi noaptea in general? Si mai precis la ce ora te culci de obicei? Cata cafea, pepsi, coca-cola bei?
0
24-05-2011, ora 14:37
dotdotdot
Nu este medic/terapeut
dotdotdot
In general dorm in jur de 6-7 ore pe noapte. Nu beau in fiecare zi cafea sau cola, dar se intampla sa beau si doua cafele pe zi daca ma simt prea obosita.
0
24-05-2011, ora 14:38
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Intrebam la ce ora te culci seara. Poate fi important.
0
24-05-2011, ora 14:39
dotdotdot
Nu este medic/terapeut
dotdotdot
Nu mai devreme de 11:30-12.
0
24-05-2011, ora 14:42
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ai putea incerca de luni pana vineri sa te culci pe la 22.00-22.30 si sa dormi 8 ore pe noapte. In weekend- alegi tu.
Asa poate nu vei mai avea nevoie de somnul de la pranz, care la 18 ani nu e indispensabil. iar seara vei fi suficient de obosita incat dupa o baie calda sa adormi fara probleme.
0
24-05-2011, ora 14:47
dotdotdot
Nu este medic/terapeut
dotdotdot
Multumesc pentru sfat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •