tm rectosigmoidiana...

12-07-2007
abcd
Nu este medic/terapeut
abcd
sotul meu sufera de boala asta cumlita.am auzit de medicamenu IMUNOMOD care face minuni.va rog din inima, daca stiti de unde sa-l procur, ajutatima.va multumesc.
4 comentarii
0
13-07-2007, ora 00:00
dr_mitulescu
Identitate neconfirmată
dr_mitulescu
Tumora recto-sigmoidiana, mai ales daca cancerul a fost verificat printr-o biopsie, nu are decat un tratament rational: interventia chirurgicala prin care tumora impreuna cu un segment de colon si limfoganglionii adiacenti va fi extirpata, urmand dupa operatie sa faca tratament citostatic (perfuzii cu medicamente care omoara celulele canceroase care eventual au scapat actului operator.
In general la aceasta localizare a tumorii nu este nevoie de anus cotra-naturii definitiv, iar rezultatele sunt destul de bune, existand si sansa importanta a vindecarii.
Orice alt tratament nu va face altceva decat sa condamne pacientul la moarte.
0
13-07-2007, ora 00:00
abcd
Nu este medic/terapeut
abcd
domnu dr mitulescu, tumora fiind cu invazie la vezica urinara, stadiul 3, ce sanse are?a facut radioterapie si continua cu chimioterapie.pentru extirparea totala a tumorii(rect, anus, vezica), exista o sansa?mentionez ca a facut ocografie la ficat si este f.buna.analizele sunt bune, dar cum am auzit rezultatele analizelor pot fi anselatoare.va rog din tot sufletu sa-mi dati un sfat.cu respect si multumiri B.
0
18-07-2007, ora 00:00
dr_mitulescu
Identitate neconfirmată
dr_mitulescu
In acest caz va fi extirpata si o parte sau chiar toata vezica urinara. In cazul invaziei tumorale in toate organele din pelvis si in afara metastazelor la distanta (cum ne spune se pare ecografia efectuata), se poate ajunge chiar si la extirparea tuturor organelor invadate si efectuarea unor procedee reconstructive.
Aceasta operatie poarta numele de Exenteratie pelvina totala (puteti sa cautati si pe internet - total pelvic exenteration) si este justificata de extinderea procesului neoplazic.
Personal am efectuat 94 asemenea interventii.
Sansa unui pacient care a suportat o asemenea interventie de a fi in viata dupa 5 ani dee la interventie este de 50-60 % din cazuri, sansa destul de importanta avand in vedere ca fara ea, supravietuirea la 5 ani este O.
Dezideratul este extirparea intregului proces tumoral.
Iradierea nu poate decat pregati operatia si nu mai poate fi efectuata odata atinsa o anumita doza considerata maxima de iradiere, iar citostaticele nu au nici un efect notabil si nu pot niciodata determina disparitia tumorii.
daca ar fi altfel, desigur ca ar dispare chirurgia din arsenalul terapeutic al acestei boli.
0
01-04-2010, ora 21:05
cami9
Nu este medic/terapeut
cami9
Dle dr. Mitulescu,

Dar in cazul existentei carcinomatozei peritoneale s ar mai face rezectie a unei recidive rectale cu invadarea celorlalte organe din pelvis?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.