tobradex

04-10-2010
ingridmarielena
Nu este medic/terapeut
ingridmarielena
in urma unui control mi s-a prescris TobraDex...au trecut 5luni si iar au inceput durerile.ochiul drept (senzatia de a nu putea inchide ochiul, o usoara mancarime-usturime, si o senzatie de curent rece )...am inceput din nou sa-mi pun cate o picatura in ambii ochi. am facut bine?
1 comentarii
0
04-10-2010, ora 11:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Cel mai bine este sa mergeti la oftalmolog, este important consultul clinic in stabilirea etiologiei si tratamentului ulterior. Sunt afectiuni ca, de exemplu, conjunctivitele virale, in care nu recomandam preparate cu corticosteroizi( dexametazona din Tobradex este corticosteroid, treneaza vindecarea ); putem administra in forme severe de keratoconjunctivita virala, in care exista infiltrate corneene, un cortiscosteroid impreuna cu un antiviral..Daca diagnosticul clinic este conjunctivita, recomand ca inainte de initierea tratamentului, avand in vedere ca ati mai avut un episod de conjunctivita in urma cu cinci luni, sa se faca un frotiu colorat Giemsa sau Gram, examen bacteriologic si cultura, examen de evidentiere a Ag Chlamydial, Ig G antiVHS.Este foarte importanta si igiena locala si va recomand un sampon " No Tears" pentru bebelusi.Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.