TOC, Depresie Si/Sau Anxietate

10-10-2017
miki123
Nu este medic/terapeut
miki123
Dragilor,

Am urmarit cred ca ani de zile forumuri de gen si nu stiu de ce, in seara asta am simtit nevoia sa scriu.Dar nu ca sa cer un sfat/o parere sau o recomandare, ci ca sa va dau niste sfaturi. Stiu ca va este greu, stiu ca ati face orice sa iesiti din starile oribile pe care le aveti, obsesii, compulsii, anxietate si dati fuga pe forum pentru ca aveti nevoie sa fiti intelesi.Pentru ca prietenii, familia nu va inteleg cu adevarat si va spun sa nu va mai prostiti si nu mai bagati in seama si pot continua la nesfarsit.

Dar va rog eu, nu mai cititi atat pe net !Nu va mai auto-diagnosticati, nu mai cereti pareri neavizate! Nu luati medicamente de capul vostru.habar nu aveti cine se ascunde in spatele ecranului.Va spune un om care a facut aceleasi greseli. Imi cautam toate simptomele pe net, stiam toate bolile fizice si psihice pe dinafara si desi imi spunea lumea din jur sa nu ma mai caut ca nu am nimic, nu ma puteam abtine.orice simteam ca urmeaza sa mi se intample, cautam pe google sau pe forumuri. Cateodata o vorba buna aici poate va ajuta, poate nu va permiteti un psiholog si atunci apelati la resursele pe care le aveti. Credeti-ma !Stiu cum e! Am trecut in ultimele luni prin cele mai intunecate colturi ale mintii mele, ceva ce nu credeam ca exista omeneste posibil.Eram convinsa ca voi da in schizofrenie, ca mi s-a dus viata, ca o voi lua razna.Tot ce e mai rau posibil .Si ce credeti ca am facut la debut ?Am citit pe net toate bolile posibile ca sa imi identific simptomele si m-a bagat mai adanc in prapastie.Am citit si forumuri crestin ortodoxe de m-au bagat in toti sperietii si nu am facut decat sa imi agravez starea. Daca m-ai fi intrebat acum cateva luni, as fi ras pentru ca mi se parea stupid.Dar cand esti tu in situatia aceea, e ca un cosmar din care nu mai iesi.Nu am luat pastile, am fost si inca merg la psiholog, nu simt nevoia sa povestesc ce mi s-a intamplat, dar face parte din categoria mentionata in titlu.Probabil toate 3 afectiunile. Psiholog si biserica (m-am rugat cum nu m-am rugat in viata mea).Nu faceti greseala sa intrati intr-un cerc vicios ca si mine.Daca cineva de pe forum are o problema, stiti doar suprafata, vi se pare ca are aceleasi probleme, simptome si pe masura ce o sa cereti mai multe pareri, cu atat mai mult o sa intrati mai rau in ceata.Mergeti la doctor! Stiu ca din afara, la unii din voi nu se vede pe fata si nu isi da seama nimeni prin ce treceti si vreti intelegere, sprijin, o vorba buna !Dar nu va dati batuti.Cu cat cazi in capcana unui gand, cu atat mai rau il adancesti. Daca aveti senzatia ca psihologul nu va ajuta, schimbati-l!!! Poate nu ati gasit acel psiholog bun pentru voi ! Aveti incredere in voi, in Dzeu(daca sunteti religiosi, dar nu o dati in extreme) si in psihologi. Daca as fi luat niste pastile doar ca sa nu trec prin ce am trecut as fi facut-o, dar mie personal nu mi s-au recomandat, asa ca am ales sa merg inainte fara ele. Sa nu credeti ca sunt cea mai puternica persoana !Dimpotriva!Dar am ales sa lupt si sa merg inainte pentru nu se poate altfel. Aveti grija de voi, iubiti-va pe voi insisiva, incercati sa faceti orice va sta in putere sa va fie bine si o sa vedeti ca va rasari soarele si pe strada voastra. Dar va rog eu, nu mai cititi pe net /forumuri ! Sanatate multa si numai bine !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK