Tot polipi vs otita seroasa

26-02-2013
romyandrei
Nu este medic/terapeut
romyandrei
Buna ziua
Am un baietel de 4 ani cu acondroplazie, care face des otite. Avem in prezent o otita seroasa veche de 4 luni, tratata cu tot ce s-a putut:ser efedrinat, biorinil, sinupret, aerius, antibiotic etc, caramele, exercitii cu mandibula, cascat etc si nu se poate drena lichidul de acolo.am citit pe aici de colargol-nu mi-a dat nimeni asa ceva. Amigdalele sunt marisoare dar nimeni nu mi-a indicat operatia lor, polipii sunt marisori dar dupa parerea mea nu pun probleme. De fapt aici e dilema mi-a fost indicata operatia de polipi si probabil vor scoate si lichidul de acolo, dar alt medic a spus ca nu rezolvam nimic cu polipii...acum si al 2lea medic mi-a zis tot operatie de polipi. Copilul respira bine, nu sforarie, cateodata mai respira si pe gurita ca tine limba intre dinti si deschide gurita, nu pare sa aiba mucozitati. Nu stiu daca rezolvam problema otitelor viitoare cu scosul polipilor sau poate ar trebui niste tuburi de dren sau poate alt tratament...precizez ca i-a fost scos lichidul odata din urechea stanga. Multumesc...nu stiu ce sa mai fac si incotro s-o apuc.
7 comentarii
0
26-02-2013, ora 15:49
romyandrei
Nu este medic/terapeut
romyandrei
am uitat sa spun si ca trebuie sa ridicam glasul ca sa ne auda:(
0
26-02-2013, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie scosi polipii si rezectia partiala a amigdalelor
in clinca ORL... spital universitar
acolo o sa aflati solutia corecta pentru otita seroasa
0
05-06-2013, ora 18:43
robertoo
Nu este medic/terapeut
robertoo
Buna as avea si eu o intrebare, zilele trecute mi-am tot suflat nasul si la un momendat am simtit ca am ceva in nas care nu prea vrea sa iasa, mi-am bagat degetul in nas destul de adanc si simteam ca ceva se misca si suflam in acelasi timp sa pot scoate, dar nu am reusit.. Mi-am tot suflat nasul in continu pana a iesit ceva, era o bucatica de carne de marimea unui bob de mazare, nu mi-a curs sange, nu ma durut puteam sa respir foarte bine, primul lucru la care mam gandit ca o fi un polip, acuma intrebarea mea ar fi daca am drepate este polip sau ce altceva putea sa fie, si daca este e posibil sa se rupa asha usor fara sa doara si sa nu curga sange, mi frica sa nu am probleme cum nu a curs sange sa mi se duca sus in creier si Doamne fereste sa fac vreo comotie cerebrala.
0
05-06-2013, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
era corect si simplu...sa arati ce a iesit unui medic orl..care sa se uite si in nas...sa vada ce mai este acolo...
0
09-06-2013, ora 13:15
adrianamerer
Nu este medic/terapeut
adrianamerer
buna ziua, am o fetita de 4 ani si de la inceputul anului am observat ca are probleme cu auzul. am dus-o imediat la medicul orl care a constatat ca are polipi mari si otita serica bilaterala. a urmat un tratament (biorinil, aerius si ceva de urechi), nasul s-a mai desfundat dar tot nu auzea bine. cand ii trecea raceala era mai bine in sensul ca auzea ok. in aprilie iar a racit, iar otita... am operat-o de polipi si i-am aspirat lichidul din urechi la grigore alexandrescu la dna miorita toader. a fost ok o saptamana, dupa care iar otita. i am facut tratament cu augmentin...si-a revenit. am dus-o la gradinita, in 2 saptamani iar otita serica... am fost la dr toader si i-a facut de urgenta punctie. dupa ce i-am terminat tratamentul cu augmentin, otis T si rinonef T, adica acum 3 zile, azi a luat-o iar durerea de ureche, febra... deci iar otita...
efectiv nu stiu ce sa ii mai dau... i-am dat nurofen si i-am pus picaturi acum si astept sa se trezeasca din somn ca sa vad cum se simte.
sfatuiti-ma va rog din suflet caci nu stiu ce sa mai fac.
multumesc frumos pentru raspuns,
adriana
0
09-06-2013, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie de schimbat regimul alimentar
din alimentatie vin produsele necesare imunitatii dar tot din alimente vin si alergenii /coloranti, eiri factori iritanti pentru faringe/
2. trebuie favute pentru nas toate tratamentele pisibile, inhalatii, aerosoli, salina, aromoterapie, spalaturi nazale, colargol.
3 urechile incalzite la fiecare culcare..timp de saptamani bune... mini 3 saptamani, ata dureaza o vindecare compketa dupa raceala, otota...s.a
0
09-06-2013, ora 23:16
adrianamerer
Nu este medic/terapeut
adrianamerer
Buna seara si multumesc pentru raspuns. O sa urmez sfaturile dumneavoastra. Azi, dupa episodul cu durerea de ureche, i-am dat picaturile de nas si urechi mai sus mentionate si nu a mai durut-o. A mai facut putina febra dupa vreo 7 h si i-am dat iar nurofen. Ar trebui sa continui doar cu picaturile sau mai e nevoie si de altceva? Multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •