Toti dintii mi se cariaza la radacina

14-03-2007
mihaelashakira
Nu este medic/terapeut
mihaelashakira
Am si eu o problema.Toti dintii mi se cariaza la radacina, iar dupa ce ii plombez cu timpul se cariaza din nou mai jos si e necesara o noua plomba.Ce ma sfatuiti sa fac?
25 comentarii
0
01-04-2007, ora 00:00
arcond
Nu este medic/terapeut
arcond
Indiferent de tratamentele stabilite a fi efectuate in cabinetul medical, igiena orala impecabila este primul pas ce trebuie indeplinit.
0
06-04-2008, ora 00:00
brigitta
Nu este medic/terapeut
brigitta
Un evenimet trist la dentist (in Brasov)sa pleci anesteziat fara sa -ti
extraga maseaua mecicul!!dialog intre medic si pacient dupa anestezie.medic:cum te simti?pacient:mi cam frica!medic:de ce?ce simti?pacient :sunt putin agitata!medic:DA atunci poti sa pleci si vii cand nu esti agitata!Ce parere aveti de acest medic stomatolog???
0
04-05-2009, ora 01:49
adiprem
Nu este medic/terapeut
adiprem
Am si eu mik problema, acum cateva zile mi'a aprarut un fel de umflatura..tare la atingere pe marginea barbiei din senin. Nu am fost la un medic stomatolog ink dar m'am documentat pe internet despre simptome si am gasit 2 diagnostice asemanatoare cu ce mi'a aparut. Prima este adenita submandibulara a 2 a granulom apical sau cva de genu numai stiu sigur dk e corect cum am scris. Orikm umflatura este pe marginea barbie si m doar doar la atingere in rest nu am in alta parte durere vreo masea sau altceva. Si o masea d minte kre sa spart.. si acum imi km apasa gingia pe ea... dar nu m doare si nu ma deranjeaza inca, nu stiu dk are vro legatura maseaua si gingia kre apasa cu umflatura de sub barbie. Sper ca mi'am exprimat destul d bine problema.Astept un raspuns, multumesc.
0
06-07-2009, ora 15:11
brebenel doina
Nu este medic/terapeut
brebenel doina
buna ziua! problema mea este legata de o paprodontoza la partea dreapta sus. unul din incisivi este mult iesit din alveola, iar in urma radiografiei a reiesit ca nici masa osoasa nu mai este intreaga. se impune extractia acelui incisiv, deoarece din cand in cand fac abcese f.dureroase. in plus este total inestetic, fiind mai lung decat restul dintilor. pentru ca o lucrare obisnuita ar presupune si interventia asupra altor dinti, care sunt cat de cat sanatosi, va rog sa-mi spuneti daca la varsta de 55 ani, nefumatoare, cu o igiena buna asupra danturii si fara probleme majore de sanatate, as putea beneficia de un implant dentar in cazul extractiei. f. important este si costul acestei interventii, daca pensionara fiind pot beneficia din partea casei de asigurari de suport material, avand in vedere noile reglementari in domeniu. multumesc
0
11-12-2009, ora 20:05
chiriac_octavian
Nu este medic/terapeut
chiriac_octavian
mai bine te duci la doctor, el iti poate spune ce trebuie sa faci.eu am fost multumit de medici de aici www.master-dent.ro bafta
0
17-03-2010, ora 06:40
bursi50
Nu este medic/terapeut
bursi50
Am gingia maxil. superior inflamata, parca imi iese maseaua de minte, dar. nu mai am nici o masea, toate au fost extrase si inlocuite cu o lucrare mobila.La aproape 60 de ani mai poate fi vorba de maseaua de minte ?
0
17-03-2010, ora 10:49
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua. daca ati avut o masea de minte inclusa ( adica in os, neerupta) este foarte posibil ca acum, pentru ca ati purtat proteza aceasta masea sa creeze probleme. osul in timp se resoarbe lent ca urmare a faptului ca nu mai aveti nici un dinte pe arcada, de aceea periodic, dupa cum probabil stiti, protezele trebuie captusite pentru ca raman "largi", nu se mai aseaza bine pe gingii si os. tot acest fenomen de resorbtie lenta a osului poate " aduce la suprafata" dinti inclusi de a caror existenta pacientul poate nici nu stia, cel mai frecvent molari de minte si canini inclusi.
faceti o radiografie panoramica pentru a fi sigur si, daca se dovedeste ca e un molar inclus, acesta se va extrage.
0
24-03-2010, ora 21:51
delia ileana
Nu este medic/terapeut
delia ileana
buna ziua.am si eu o problema.la varsta de 7 ani mi-au fost extrasi 2 dinti de jos si nici pana la varsta de 16 ani nu mi-au dat.ce se intampla?acuma am spatiu decat pentru un dinte.daca as vrea sa imi mai pun dintii pot la 16 ani?va rog daca puteti sa ma ajutati
0
24-03-2010, ora 21:57
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
nu dai prea multe informatii... despre care dinti e vorba? un adult are 32 de dinti.
ar trebui sa iti faci o programare pentru un consult la care sa ai si o radiografie panoramica ( adica una un care se vad toti dintii si oasele maxilare). se va putea spune daca dintii tai permanenti care ar fi trebuit sa erupa in locul celor temporari exista sau nu, si daca exista in os unde sunt localizati. de asemenea s-ar vedea cam cat spatiu a ramas efectiv pe arcada. in functie de toate astea se stabileste un tratament.
repet, e nevoie de un consult.
0
04-04-2010, ora 22:22
bianca_23
Nu este medic/terapeut
bianca_23
Buna seara,
Am si eu o intrebare: In urma cu o luna mi s-a facut o pulpectomie vitala (cu obturatie de canal si plomba finala) pe un molar. De atunci incoace simt un usor disconfort daca apas molarul cu limba sau mestec pe el si de o saptamana a devenit sensibil la cald si la rece.
Va rog frumos sa-mi dati un sfat referitor la ce ar putea avea dintele sau cum sa-l trates ca sa scap de aceste probleme. Va multumesc.
0
05-04-2010, ora 11:33
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
dupa o asemenea interventie este normal un usor discomfort la apasare dar timp de saptamana maxim doua. in nici un caz nu este normal sa doara la rece sau la cald. trebuie reintervenit si refacut tratamentul de canal probabil incorect.
0
06-06-2010, ora 12:45
adriana hopodata
Nu este medic/terapeut
adriana hopodata
Buna, ma numesc Adriana am 30 de ani si am o mica problema cu maseaua de minte din partea stanga jos. Am facut extractia acum 4 zile, a fost cat de cat OK nu m-a durut nici atunci si nici dupa ( nu am luat nici un fet de calmant), doar ca am observat ca mi se umfla falca, nu ff mult dar oricum se vede si ma tine cand deschid gura sau cand incerc sa rad ( si ma mai doare un pic amigdalita din stanga atunci cand inghit).Nu stiu daca ar trebui sa pun comprese reci sau sa iau un antiinflamator.Sper sa nu dau in complicatii cu infectii sau mai stiu eu ce!
Va multumesc.
0
07-06-2010, ora 09:58
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Este normal sa fiti mai mult sau mai putin umflata dupa extractia de molar de minte cateva zile. Puteti pune comprese reci, iar antiinflamatorii luati doar daca discomfortul este mai puternic
0
18-06-2010, ora 19:04
Atzy
Nu este medic/terapeut
Atzy
buna, am o problema, mi'am pus saptamana trecuta o plomba, iar acu imi iese ceva roz/portocaliu din ea, sau poate e ceva de la mancare, nu pot sa'mi dau seama, cert este insa ca nu vrea sa iasa oricat as freca cu periuta de dinti, sau cu orce tip de ata dentara,...ce ar putea fi ?
0
18-06-2010, ora 20:57
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
cel mai simplu ar fi sa mergeti din nou la medicul care v-a tratat pentru a cere lamuriri si remedierea problemei.
0
19-06-2010, ora 01:20
vali55
Nu este medic/terapeut
vali55
buna.Am fost ls stomatolog acum 2 luni sa imi plombez o masea cariata.Doctorul respectiv mi-a spus ca mi-a scos nervul si ca nu o sa mai am probleme cu ea dar acum peste atata timp ma doare maseaua si mi-a cazut si plomba si ma doare in continuare am luat agocalmin dar ma alina cateva ore.Mi-e frica sa nu se intample ceva grav daca mi-a cazut plomba.Va multumesc
0
19-06-2010, ora 08:25
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca doare, trebuie retratat pe canal.
Daca a cazut plomba, riscul este sa se carieze dintele in continuare si sa nu mai ramina nimic din el.

Durerea a inceput dupa ce a picat plomba sau inainte?
0
20-06-2010, ora 01:25
vali55
Nu este medic/terapeut
vali55
Durerea a inceput inainte de a pica plomba.
0
20-06-2010, ora 10:50
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Exista posibilitatea sa fi fost infectie(gangrena)inainte de obturatia pe canal, care sa nu fi fost corect tratata inainte de obturatia pe canal, sau obturatia pe canal sa nu fie corecta. Faceti o radiografie pe care medicul poate vedea corectitudinea oburatiei pe canal si eventual o infectie periapicala si in functie de situatie, trebuie reintervenit
0
06-04-2011, ora 05:57
getanaltabar
Nu este medic/terapeut
getanaltabar
buna ziua am si eu o problema care de-o saptamana ma darama psihic.Mi-am facut o proteza dentara sus si de cand mi-a adus-o mia schimbat fizionomia fetii-nu mai sunt eu-imi lungeste fata si ma imbatraneste mult au luat-o la repatat de 3 ori dar fara rezultate majore ei incearca sa-mi spuna ca atunci cand ai proteza fata ti se schimba.E normal asa ceva??
0
06-04-2011, ora 11:22
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua! intr-adevar o proteza dentara schimba fizionomia, atat prin forma dintilor cat si prin faptul ca partile moi, adica buzele si obrajii, sunt sustinute si " intinse" de seile roz ale protezei. in momentul cand deveniti purtatoare a unei proteze dentare trebuie sa fiti pregatita pentru niste schimbari... pentru ca o proteza, oricat de bine facuta este, e imposibil sa imite perfect dantura duneavoastra anterioara extractiilor.
"alungirea fetei" nu trebuie sa fie excesiva, masurarea acestei inaltimi a etajului inferior al fetei se face intr-una din etapele anterioare finalizarii protezei. daca aceasta determinare a fost incorecta, orice ajustare ulterioara e inutila, proteza trebuie refacuta. in privinta aspectului de imbatranire... acesta se produce cand, din contra, etajul inferior al fetei este prea mic. deci ceea ce descrieti... alungirea si imbatranirea fetei... teoretic nu se pot produce concomitent.

cel mai bine ar fi sa va ganditi si sa discutati in amanunt tot ce va nemultumeste cu medicul dvs si, numai daca problemele sunt iremediabile, sa refaceti lucrarea. sanatate
0
07-04-2011, ora 06:06
getanaltabar
Nu este medic/terapeut
getanaltabar
Va multumesc mult pentru raspuns imi este de mare ajutor ceea ce miati spus.Dar daca lucrarea afost modificata de 3 ori pana acum si tot nu a dat rezultate ei daca o modifica de atatea ori mai este rezistenta cat au garantie?pot so refuz sami dea banii ?Cu respect geta
0
04-05-2011, ora 10:08
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
buna ziua.am si eu o problema la care as dori un raspuns, daca se poate.de ceva vreme mi-a aparut o problema la primul premolar de sus, in sensul ca s-a spart, ramanand decat un colt interior.aveam durere atunci cand intra mancare asa ca am decis sa merg la medic, dorind sa-l reconstruiesc si din motive estetice.
la prima vizita la medic(saptamana trecuta), mi l-a curatat si mi-a pus un pansament (fara anestezie), dupa care am fost programata la o a doua vizita.in acest interval d timp nu au fost probleme.am facut radiografie iar la a doua vizita (aceasta fiind ieri) mi-a zis ca radacina si dintele sunt micuti.mi s-a spus ca nu trebuie sa facem extractie, scopul fiind sa pastram radacina, si a hotarat sa o trateze.mi-a curatat canalul, fara anestezie, deoarece durerea nu era atat de groaznica, iar eu am incercat sa rezist cat pot fara anestezie desi simteam acul pe canal pana in creier :)).de nerv nu mi-a pomenit nimic, iar eu nu am intrebat pt ca nu stiam, nemaiifiind niciodata la dentist. dupa curatare
mi-a reconstituit din gips (cred) partea lipsa a dintelui si mi-a spus ca va ramane asa pana la sedinta urmatoare cand il va slefui si va lua mulaj dupa dinte.am plecat de la dentist multumita ca am fost o eroina si am refuzat anestezia (mi-e frica de efectele adverse si de faptul ca sunt sub tratament permanent cu cortizon, suferind de o boala cronica).
in cursul zilei nu am avut dureri, poate doar o amorteaza la radacina, si doar atunci cand mancam iar dintii de sus se apropiau de cei de jos coltul ramas din dintele meu original imi datea o durereintepatoare pana la radacina.
in cursul noptii insa, m-am trezit de doua ori din somn pt ca m-a sagetat o durere de la radacina, durere care dura doar o fractiune de secunda, dupa care ramaneam cu o amorteala si o parca o zvacnire a dintelui.mentionez ca la atingere coltul ramas ma doare iar gingia in interioreste foarte putin inflamata.acum nu ma doare decat cand strang din dinti sau la atingere.nu s-a umflat falca si nici nu ma doare cand apas obrazul.
intrebarea mea este daca este normala aceasta durere sau daca este cazul sa merg de urgenta la medic, eu avand urmatoarea programare poimaine.
mi-e putin frica de eventuale complicatii si astept un raspuns urgent.
va multumesc anticipat.
cu stima, Paula
0
04-05-2011, ora 18:19
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Durerea la presiune sau la atingere dupa un tratament de canal este normala, va trece in cateva zile pana la 1-2 saptamani. Daca aceasta sensibilitate va deranjeaza, puteti lua antiinflamatorii gen Ibuprofen 2/zi
0
05-05-2011, ora 09:31
Paulaapi
Nu este medic/terapeut
Paulaapi
Buna dimineata.
Va multumesc pt raspuns.Ieri am contactat medicul si mi-a prescris antibiotic.Initial Augmentin, dar avand interdictie la peniciline, mi-a prescris Claritomicina. Iau 500 mg la 12 ore, si inca de ieri de la prima doza durerea s-a redus semnificativ.Astazi, dupa 2 pastile abia mai simt o jena la dinte si durere usoara doar la atingere, iar maxilarul se inchide acum fara sa mai am dureri. A, uitasem sa spun ca pe reteta mi-a trecut la diagnostic "Paradontiu apical acut".
Oricum, se pare ca e spre bine iar eu m-am speriat degeaba. Sa vedem maine la urmatoarea sedinta prin ce "chinuri" mai trec, desi dupa parerea mea ce a fost greu a trecut.
Va doresc o zi buna si mai ales SA AVETI DINTI SANATOSI !!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile de biberon
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  •