Toxoplasma

03-02-2012
bebejan09
Nu este medic/terapeut
bebejan09
Buna ziua,
am primit rezultatele la analiza de sange a fetitei mele de 3 ani, daca ma poate ajuta cu 'evaluarea'lui. Pe net am gasit date referitoare la tocoplasma IgG si Igm pozitiv sau negativ, dar nu valori cu cifre.

_Ac Toxoplasma tip Ig G rezultat: 4.1 interval de referinta: 0 - 1
_Ac Toxoplasma tip Ig M rezultat: 0.56 interval de referinta: 0 - 1.2

Se poate sa se fii infectat cu toxovirus in timp ce eram insarcinata cu ea? Acuma sunt din nou insarcinata in 26 de saptamani, iar ginecologul abia acum mi-acerut si mie analiza toxo, care va fi gata abia saptamana viitoare...pana atunci, imi fac griji enorme.un rezultat cu IgG si IgM pozitiv ce efect va avea asupra fatului? Si ce se recomanda in acest caz, dat fiind ca sarcina este destul de avansata.

VA ROG, daca ma puteti ajuta, v-as multumi din suflet!!!

O mamica insarcinata
7 comentarii
0
04-02-2012, ora 08:19
bebejan09
Nu este medic/terapeut
bebejan09
iarasi eu...am mai primit rezultate.daca ma puteti ajuta.

Citomegalovirus tip Ig G (anticorpi) rezultat: 0.02 interval de referinta: 0 - 1
_Citomegalovirus tip Ig M (anticorpi) rezultat: 0.31 interval de referinta: 0 - 1.2
_Herpes Simplex Virus 1+2 IgG rezultat: 0.12 interval de referinta: 0 - 1
_Herpes Simplex Virus 1+2 IgM rezultat: 0.83 interval de referinta: 0 - 1.2
0
05-02-2012, ora 12:35
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Buna ziua!
De ce a facut fetita dumneavoastra serologia pentru Toxoplasma?
Prezenta anticorpilor IgG pozitivi (fata de intervalul de referinta) arata o infectie veche, care a putut aparea dupa ce ati nascut-o dar nu exclude o infectie congenitala daca asociaza anomalii: corioretinita, retard psihomotor etc..
La sarcina actuala cata vreme nu aveti un rezultat nu trebuie sa va ingrijorati. Analiza fata de CMV si herpes arata ca nu ati facut infectia.
0
05-02-2012, ora 12:54
bebejan09
Nu este medic/terapeut
bebejan09
buna ziua,
va multumesc pentru raspuns.doctorita noastra a cerut serologia Toxoplasma, dupa ce am fost la ecologie transcraniana.de fapt sau facut o serie de analize de laborator.pe mine m-a ingrijorat toxoplasma.
cu cat ma gandesc mai mult, cu atat merg mai mult pe varianta de infectie congenitala...ea s-a nascut prematur, la 35 de saptamani, scor apgar 7/8, hipotonie, icter...musculatura este sau a fost mai bine zis destul de slab dezvoltata, din aceasta cauza a si inceput se stea in fundulet sau picioare destul de tarziu...acuma are 3 ani, iar nivelul psiho-motor este la varsta de cca. 2 ani.recuperam, dar destul de incet.
la valoarea de 4.1 toxoplasma IgG si 0.65 IgM nu se mai poate trata medicamentos la aceasta varsta? infectia se poate reinnoi pe parcursul vietii ei sau poate produce efecte negative si mai serioase in viitor? sau am scapat de ea.

va multumesc pentru raspuns
0
05-02-2012, ora 16:58
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Complicatiile toxoplasmozei congenitale sunt imprevizibile si pot aparea tardiv. Infectia se poate reactiva si e necesara o urmarire atenta. Daca nu s-au descoperit modificari sugestive: corioretinita, calcificari intracerebrale, hidrocefalie si daca fata dvs recupereaza bine este posibil sa fie si alta cauza. Legat de tratament, in functie de clinica si de fluctuatiile anticorpilor se poate administra tratament la recomandarea medicului.
0
08-02-2012, ora 08:18
bebejan09
Nu este medic/terapeut
bebejan09
buna ziua,
am primit si rezultatele mele...nu am avut si nici nu am toxoplasma, deci fetita nu a primit infectia de la mine..insa am rezultate nu prea bune la citomegalovirus..asta probabil a aparut dupa ce am nascut-o pe cea mica, pentru ca la ea CMV este bun.
deci rezultatele mele:
CMV IgG 395.7 U/ml interval dereferinta 0.5 U/ml non-reactiv, 1.0 U/ml reactiv
CMV IgM 0.27 COI interval de referinta 0.7 non reactiv, reactiv

Asta inseamna ca am avut candva in trecut, dar acuma nu reprezinta o amenintare pentru sarcina mea de 26 de saptamani?

Va multumesc
0
08-02-2012, ora 16:21
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Da, arata ca ati avut la un moment dat infectia. In momentul de fata nu reprezinta o amenintare pt sarcina dvs.
0
08-02-2012, ora 18:05
bebejan09
Nu este medic/terapeut
bebejan09
va multumesc pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: