toxoplasmoza si sarcina luna a doua

23-03-2008
mely
Nu este medic/terapeut
mely
sunt insarcinata luna a II a si am facut analiza toxoplasmoza la care a iesit IgG 200 pozitiv si IgM10 negativ sunt ingrijorata si vreau interpretare ugent.Nu stiu care sunt valorile normale.
5 comentarii
0
24-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Trebuie sa stii ca 20-70% din populatie prezinta titrul Ig G antitoxoplasma pozitiv, tu faci parte dintre ei; In cazul tau, daca numai Ig G antitoxoplasma este pozitiv, nu este nici un pericol pentru fat;
Transmiterea transplacentara a Toxoplasmei gondii se face numai in cazul primoinfectiei dobandite in cursul sarcinii(serologic, primoinfectie inseamna Ig M antitotoxoplasma pozitiv).Infectia cronica maternala sau infectia recurenta( ai prezent Ig G antitoxoplasma pozitiv) nu se transmite transplacentar si nu produce infectie congenitala; Mai multe detalii iti va spune medicul ginecolog; numai bine
0
04-04-2008, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
mie mi-a iesit asa;

negativ ;<2
toxo igG; 20, 3 ul/ml; neconcludent; 2-3
pozitiv;>3


<0, 499= nonreactiv
toxo igM; 0, 15 ul/ml; 0, 500-0, 599= echivoc
>0, 600=reactiv

deci igM-ul este negativ. totusi, dr mi-a spus ca-mi va da un tratament "ca sa dormim bine noaptea", cu constiinta curata ca ne-am luat toate precautiile.
0
06-04-2008, ora 00:00
mely
Nu este medic/terapeut
mely
nu mai inteleg, difera valorile normale de la un laborator la altul, mi-am repetat analizele la alt laborator.
0
20-05-2010, ora 19:06
vera81
Nu este medic/terapeut
vera81
Toxoplasmoza: Am o intrebare la care vreau sa-mi raspundeti cat mai repede. Sunt insarcinata in aproape 4 luni si am in casa un catel. Trebuie sa-mi fac analizele pt toxoplasmoza? Stiam ca pisicile sunt purtatoare, carnea cruda etc, dar cateii?
0
31-10-2010, ora 18:49
katrynel
Nu este medic/terapeut
katrynel
buna ziua am si eu o intrebare daca toxoplasmoza igg este poz iar igm neg pe parcursul sarcinii igm poate sa devina pozitiv? va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste în timpul sarcinii (obligatorii, opționale, recomandate)
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  • Toxoplasmoza a fost asociată cu sindromul fragilității la vârstnici
  •