TPHA +

02-06-2008
cristinutza28
Nu este medic/terapeut
cristinutza28
Acum 5 luni, insarcinata fiind in 6 luni am fost diagnosticata cu VDRL pozitiv, TPHA pozitiv.Am pierdut sarcina, am facut alte analize si VDRL era tot pozitiv, iar TPHA pozitiv Am facut tratament si am avut VDRL negativ si TPHA +, am facut iar tratament si acum trebuie sa-mi fac analizele.Este posibil sa am TPHA negativ pt ca imi doresc un copil.Dar daca am TPHA pozitiv pot face un copil? Ce riscuri sunt?
4 comentarii
0
03-06-2008, ora 00:00
andre@
Nu este medic/terapeut
andre@
acelasi lucru mi sa intamplat acu 4 luni.dar nu situ ce sa cred?
0
04-06-2008, ora 00:00
cristinutza28
Nu este medic/terapeut
cristinutza28
Nici eu nu stiu ce sa mai cred pt ca sotul meu are VDRL neg si TPHA neg., iar eu sunt casatorita de 8 ani.Tin sa precizez ca rezultatul la alte analize facut in spital a fost neg., numai la clinicile particulare imi iese pozitiv.Chiar nu stiu ce sa mai cred, nu stiu sigur nici daca am aceasta boala, dar totusi am facut tratamentul cu moldamin care a durat apx.5 luni.Va rog sa ma ajutati spunandu-mi ce riscuri sunt daca am TPHA + si vreau sa am un copil, ii transmit boala?
0
01-07-2008, ora 00:00
moniqe
Nu este medic/terapeut
moniqe
buna,
chiar daca VDRL-ul ti-a iesit negativ, sunt slabe sanse ca TPHA_ul sa se negativeze.Cam 10%.TPHA pozitiv este ca o "amprenta" pe care tre s-o purtam toata viata si ne aduce aminte la fiecare set de analize pe care le facem, ca acolo s-a intamplat ceva.Cel mai bine e sa-ti faci numai VDRL-ul(asta in cazul in care ti se cer analize).Cat despre riscul ca se transmite la copil?stai fara grija.
0
09-07-2008, ora 00:00
andre@
Nu este medic/terapeut
andre@
explicatimi si mie va rog;vdrl pozitiv+(tpha+lues elisa+)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.