TPHA pozitiv

12-06-2009
elena_88
Nu este medic/terapeut
elena_88
Buna ziua. Mi-am facut analize la sange si mi-a iesit TPHA +. Stiu ca este vorba despre sifilis, dar cat de grav este daca are patru de plus? Se poate ca aceasta boala sa o am in corp de mult timp si sa se manifeste abia acum? De exemplu, eu intretin relatii sexuale, cu prietenul meu, neprotejat de vreun an si jumatate si abia acum doua luni i-a aparut un ganglion la incheietura piciorului, cred ca din cauza asta. Putea sa i-a boala din primul moment de cand s-a culcat cu mine (daca eram bolnava) si abia acum sa ii apara vreun semn? Se vindeca complet aceasta boala? Ce tratament ar trebui sa urmez? Va multumesc
1 comentarii
0
12-06-2009, ora 11:42
Lizz22
Identitate neconfirmată
Lizz22
va rog sa ma scuzati ca mi permit sa va spun, dar ati fost inconstienta in momentul in care stiindu-va bolnava (pt. ca asta inteleg din mesajul dvs) ati intretinut relatii sexuale neprotejate cu prietenul dvs.
Din punctul meu de vedewre ar trebui sa consultati cat mai repede un medic dermatovenerolog (daca aveti si ceva manifestari cutanate) sau de boli infectioase.
tratamentul se face cu penicilina si dureaza cateva sapt. (in functie si de stadiul bolii).
va doresc succes si vindecare cat mai rapida!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.