Tpsv- limite intre discomfort si boala grea!

25-10-2008
Kryssa
Nu este medic/terapeut
Kryssa
Buna! Sunt noua pe forum si as vrea sa va cer parerea intr-o problema care ma macina de un an si ceva.Am vazut multe subiecte deschise despre aceasta boala dar nu am gasit (sau poate exista si spre rusinea mea am sarit-o) o problema identica cu a mea.Am 20 de ani si de aproape un an sufar de tpsv.Crizele cele mai urate au inceput prin martie anul acesta, cand ajungeam la spital din 3 in 3 saptamani cu tensiunea 6 cu 5 si pulsul 180, sau tensiune bunicica de 10 cu 5 si puls de 300.Nu mai stiu toate combinatiile, pt ca am avut parte de foarte multe vizite la spital de atunci.Mi s-a spus sa incep tratamentul cu egilok.In momentul de fata iau cate o pastila de 25mg de 3ori/zi.Am incercat totul, nu am mai mancat ciocolata, de Cola nu m-am mai atins, cafeaua ma sperie deja, dar degeaba.Crizele izbucnesc atunci cand mi-e lumea mai draga, si cauza este ca ma misc putin brusc!Am trecut si printr-o sesiune de socuri de 100, 50 si apoi iar 100.Am nevoie de un sfat..Vreau sa duc o viata normala si vreau sa stiu daca aceasta problema poate dauna unei eventuale sarcini.Multumesc anticipat...
Kryssa
1 comentarii
0
28-10-2008, ora 06:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Un examen endocrinologic ai facut ? Daca esti din Moldova vino cu o trimitere la spitalul "C.I. Parhon " la cardiologie sau du-te la Bucuresti sau la Timisoara. Mai ocupa-te de aceasta boala si apoi ai sa te gandesti si la sarcina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici