TPSV si sindrom WPW la copil de 1 an si opt luni

17-04-2008
roxana balan
Nu este medic/terapeut
roxana balan
Am un baietel in varsta de 1 an si 8 luni care la 3 sapt. de la nastere a facut mai multe crize de tpsv. A urmat tratament cu Propanolol pana la varsta de 1 an si nu a mai facut nici o criza. In prezent nu mai este sub tratament si nici nu a mai facut crize. La control ni s-a pus la diagnostic doar Sindrom WPW si ni s-a spus ca este posibil (teoretic, citez) sa mai faca crize.
Despre ablaie ni s-a vorbit dar se pare ca nu mai devreme de varsta de 7 ani. As vrea sa stiu ce repr. aceasta ablatie si care sunt riscurile?Se scapa de aceste crize? Noi mergem la control la Tg. Mures.
Daca mai face crize, ii trec de la sine sau tb sa merg la spital?
Am inteles ca nu se mai fabrica fosfobion (era singurul medicament cu care iesea din criza). Exista un inlocuitor?
Daca puteti va rog sa-mi trimiteti raspunsul -
Va multumesc mult!
10 comentarii
0
17-07-2009, ora 18:51
Doina Botea
Nu este medic/terapeut
Doina Botea
Cine v-a diagnosticat cu W.P.W.? Sunt foarte curioasa, pentru ca si eu am un baietel care acum are 7 ani. A fost diagnosticat cu W.P.W. la varsta de 6 luni. De atunci este sub tratament. Mai intai a luat propanolol iar acum sotalol ( 120 mg / zi ). Crizele de TPSV au fost cam trei - patru pe an. La inceput a iesit mai greu din criza cu digogsin, apoi cu adenocor ( adenozine ) - interventie numai in spital sub supraveghere medicala ( multumesc foarte mult : dnei dr. Antrasian, dlui dr. Alin Nicolescu ). De ceva vreme ( un an ) crizele au fost de scurta durata din care a iesit numai prin metode vagale ( gheta, comprese pe fata, gat, ) Medicul copilului meu este dna dr. Gheorghiu de la spitalul Fundeni ( este foarta buna si ca dr. si ca om )si ne-a recomandat sa facem ablatie. Daca stiti unde se fac ablatii la copii astept raspunsurile dvs. Sunt foarte interesata pentru ca tratamentul nu mai este suficient, trebuie sa luam o hotarare si credeti-ne vrem sa gasim cea mai buna solutie. Am inteles ca daca aceasta interventie este facuta mai tarziu ( spre adolescenta cand inima este cat mai mare posibil ) sansele sunt mai mari.
0
20-07-2009, ora 10:38
roxana balan
Nu este medic/terapeut
roxana balan
Cu WPW ne-au diagnosticat la TG Mures, d/na doctor Gozar Liliana. Acum baietelul meu are aproape 3 ani si nu este sub niciun tratament. Nu a mai facut crize deloc. A avut tratament cu propanolol pana la 1 an. As vrea sa va intreb, cand face crize, ce tb sa fac?
Pot sa-l ajut eu sa iasa din criza sau neaparat trebuie mers la spital?
Ablatii se fac la Timisoara, la Tg Mures. Din ce stiu eu aparatura cea mai buna este la Timisoara. Dar medic ft. bun este dr. Suciu la Tg Mures. Si mie mi-au spus ca ablatia se face dupa 7 ani, asa ca tb sa mai asteptam. In speranta ca ma ajutati cu un raspuns la intrebarea mea, va multumesc si va urez sanatate multa!
0
12-12-2009, ora 09:41
Doina Botea
Nu este medic/terapeut
Doina Botea
Dna Roxana Balan, -*. Asa cum v-am spus Baietelul meu, a fost diagnosticat cu WPW de la varsta de 6 luni. Din pacate, el a facut mai multe crize, decat baietelul dvstra. Suntem intr-o situatie foarte delicata, pentru ca medicii ne-au recomandat ablatie, dar din ceea ce am aflat, sansele de reusita sunt de 80 - 85 % in functie de fiecare caz in parte. In Romania ablatie se face cu succes la Timisoara, dar nu stim daca rezultatele de la copii sunt la fel de bune ca la adulti. Pe de alta parte, nu stim ce se intampla daca mai asteptam si continuam cu tratamentul, pana cand o sa ajungem la varsta mai mare. V-as ramane datoare daca stiti, dvoastra sau altcineva clinici cu experienta in acest domeniu in Europa.

(*modificat de administrator)
0
30-12-2009, ora 08:13
Doina Botea
Nu este medic/terapeut
Doina Botea
Dna Roxana Balan, daca baietelul dvstra mai face criza de tahicardie, puteti sa incercati metode vagale pentru a incerca sa-l scoateti din criza. La noi a raspuns foarte bine, in ultimul timp numai asa a iesit din criza: incercati sa aplicati comprese reci pe fata, gat, sau pur si simplu incaltati-l cu ciorapi uzi si reci. Din ce-am dedusa noi, socurile termice ( reci ) il fac sa iasa foarte repede din criza. Mai puteti incerca si umflarea unui balon, sau sa-l puneti sa tuseasca. Daca nu reusiti sa-l scoateti repede din criza trebuie sa ajungeti la spital, pentru ca inima oboseste si nu este bine deloc. Trebuie sa aveti in casa " Adenocor" ( substanta este adenosine ) sau fosfobionul ( romanesc ). Se face numai in spital sub supraveghere medicala. In speranta ca nu aveti nevoie de aceste sfaturi, va doresc multa sanatate.-*


(*modificat de administrator)
0
01-04-2010, ora 22:01
adriag
Nu este medic/terapeut
adriag
Si eu am o fetita de 4 ani diagnosticata in urma cu o saptamana cu TPSV, sindrom WPW. In decembrie a avut prima criza si de atunci a mai facut inca trei. Am fost la Timisoara la dl doctor Ivanica si ne-a recomandat ablatia, dansul face acest tip de interventii si la copii sub 7 ani, dar intradevar interventia este de preferat sa se faca cand copilul este mai mare. Deci si noi suntem in aceeasi situatie.Este riscant sa intervenim dar si sa mai asteptam, lasand copilul sa mai faca alte crize. Copilasii dvs sunt sub tratament(dna Botea, roxana balan).Dvs ce stiti aceasta problema suporta amanare pana la varsta de 7 ani sau punem in pericol viata copiilor asteptand?Inca o data, aveti un tratament in aceasta perioada?Va multumesc pentru raspuns
0
02-04-2010, ora 08:11
Doina Botea
Nu este medic/terapeut
Doina Botea
Buna dimineata adriag. Sunt multe aspecte de luat in calcul. In primul rand cat de dese sunt crizele de TPSV? Daca valoarile sunt mari? Sunteti sub tratament? Ce v-a spus dl. dr. Ivanica? Ati facut studiul? Sunt multe intrebari la care ar trebui de raspundeti. Daca doriti, putem sa discutam, scrieti-mi -*. Si noi urmeaza sa facem ablatia. Baietelul meu poate face ablatia acum, dar mai asteptam un pic pentru ca este racit.


(*modificat de administrator)
0
02-04-2010, ora 09:38
adriag
Nu este medic/terapeut
adriag
Fetita a facut din decembrie pana acum 4 crize(din pacate ultimele 2 la interval de 8 zile).In criza are de la 220-260 batai pe minut valoarea pulsului. Nu avem nici un tratament deoarece dl doctor ne-a recomandat ablatie(a ramas sa sunam pt a fixa data dupa ce ne hotaram).Nu am facut inca studiul. Am inteles ca la copii este de preferat sa se faca in acelasi timp cu interventia pt a nu agresa vasele.DVS la ce medic mergeti cu baietelul?Cum ati reusit sa amanati de la 6 luni pana la 7 ani interventia? Ce tratamente ati luat? Cat de dese erau crizele si cu ce valori?Va multumesc din suflet pt raspuns
0
26-07-2012, ora 09:25
casper_1707
Nu este medic/terapeut
casper_1707
Pentru cei au nevoie de fosfobion.
Momentan am un surplus de fiole pe care doresc sa le donez (8 cutii a 10 fiole).
Singurele cheltuieli pe care va trebui sa le suportati sunt cele legate de transport (eu sunt din Bacau).
-

Rog moderatorii sa nu blocheze numarul de telefon sau mesajul tinand cont ca este noncomercial.

Multumesc!
0
05-11-2015, ora 14:21
melcutzu_2006
Nu este medic/terapeut
melcutzu_2006
am cateva cutii de FOSFOBION CONTACT ----------*

(*modificat de admin)
0
26-09-2017, ora 13:29
melcutzu_2006
Nu este medic/terapeut
melcutzu_2006
Pot face rost de Fosfobion, provenienta Ucraina.pt detalii, poze etc ma puteti gasi pe facebok Gheoca Gabriel sau ----------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: