Traheobronsita la copii

109 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
24-04-2012, ora 13:40
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Va multumesc mult pentru sfaturi. Stiam din sfaturile dumneavoastra anterioare ca nu e buna dexa, dar mi-a fost teama sa nu se ajunga la ceva mai grav. Acum am inceput sa i dau cu Bioparox, aerosol cu ceai de musetel si eucalipt. Am citit pe unele site-uri ca in cazul raguselii la copii e foarte bun calciu. Credeti ca ar fi bine sa-i dau?
Vroiam sa va mai pun o intrebare legat de copilul cel mic(2ani si 9 luni), caruia i-am facut analize de rutina la sange si i-au iesit toate analizele bune, intre limitele date, numai trombocitele marite (trombocitele 516, limfocite 55.9, monocite 5.70, volum mediu trombocitar 5.88 si calciu seric total 10.49., restul analizelor au iesit, intre limitele date).. La cati medici am fost toti au spus sa nu ma ingrijorez, pt ca totul e bine, doar ca se poate sa se deshidratat inainte(pt ca a plans foarte mult si i s-au recoltat f greu). Ce parere aveti de acest lucru? El are si un ganglion cam marit(cat un bob de orez) dupa ambele urechi.
Va multumesc mult pentru tot si astept parerea dumneavoastra.
O zi buna.
0
24-04-2012, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. exista zeci de cauze de regauseli.. poate una dina cauza ar fi si lipsa de calciu.. dar nu e cazul la Dvs..
aici cauza se stie
2 Analizele.. nu sunt valori constante si sunt foarte influentabile de starea copilului, mediul inconjurator
NU pot fi scoase din context si interpretate separat fara a colera cu starea copilului si cu un presupus diagnostic
NU dupa analize se pune diagnosticul.. ci invers.. cand medicul presupune un diagnostic.. analizele ajuta sa confirme sau sa infirme acel diagnostic
3 canglionul cat un bob de orez NU se considera mare
si ganglionii NU trebuie sa fie invizibili.. in ei organismul depoziteaz si distruge virusii si microbii contactati.. e normal sa varieze in volum si dupa 3 saptamani de la contactul cu microbii sa se retraga la marimea normala
0
24-04-2012, ora 14:25
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Va multumesc mult pentru timpul acordat si pentru toate raspunsurile.
0
05-05-2012, ora 10:33
holban alina
Nu este medic/terapeut
holban alina
Buna ziua, fetita noastra de 1 an si 10 luni a inceput cresa si a racit, ii curge nasul si are o tuse seaca, ce solutii sa punem in aerosol ?
Va multumesc si va doresc o zi placuta!
0
05-05-2012, ora 14:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceai cald de musetel si 1 pic de ulei volatil de eucalipt
0
05-05-2012, ora 16:29
holban alina
Nu este medic/terapeut
holban alina
Multumim pentru raspuns
0
05-05-2012, ora 23:09
flr
Nu este medic/terapeut
flr
Buna seara. Am si eu o problema, poate ma puteti ajuta cu un raspuns.
Acum 4 luni mi s-a imflamat un ganglion in partea stanga, iar dupa 2 saptamani am facut puroi in gat deoarece mi s-au imflamat amigdalele. Doctorita de familie mi-a recomandat 7 zile de Zinnat. Dupa 7 zile mi-a disparut puroiul, mi s-a dezumflat si ganglionul. timp de o saptamana m-am simtit foarte bine, dar am baut apa rece, ceea ce a dus la imflamarea amigdalelor, dureri de gat si aparitia unor alti ganglioni de data aceasta pe partea dreapta. Am apelat la o doctorita orl-ista care mi-a recomandat un alt antibiotic plus un anti imflamator [brufen 400], intre timp am facut si o gripa. Amigdalele s-au dezumflat dar ganglionul din partea dreapta a ramas tot acolo, la fel de dureros.Avand in vedere ca era si iarna, la fiecare iesire, la fiecare bataie de vant acesta se umfla si durea si mai tare. Au trecut 4 luni iar ganglionul este tot imflamat, nu pot sa beau apa rece sau bauturi carbogazoase, trebuie sa am tot timpul un fular la gat. In vacanta de pasti am facut 7 zile de penicila si gentamicina + moldamin. [Analizele mi au iesit toate bune in afara de exudat - la care s-a descoperit streptococ dar dupa luarea antibioticelor a disparut. Monocitele au avut o valoare mult mai mare decat cea normala, de aceea am facut si testul pt mononucleoza dar a iesit negativ.]
Cat timp am facut injectiile in vacanta de pasti am avut "norocul" de a lua din nou o gripa din spital. Sunt cu sistemul imunitar la pamant, ganglionul tot nu a disparut si e dureros. Ce mai pot sa fac ?
0
06-05-2012, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa astepti 3 saptamani dupa ultima amigdalita.., dupa care te internezi in clinica ORL si scoti amigdalele
0
06-05-2012, ora 17:27
ameea
Nu este medic/terapeut
ameea
Domnule doctor as avea nevoie si eu de un sfat. De mai bine de trei ani am o durere puternica in urechia dreapta. dar durerea radiaza si in spatele urechii si in tampla uneori. In momentul cand ma aplec presiunea creste in ureche si implicit si durerea. Am fost la doi medici Orl-isti. Au spus ca nu am nimic la ureche si ca s-ar putea sa fie de la maselele de minte, iar unul din ei au spus ca e de la articulatia mandibulei. Am fost la stomatolog mi-am rezolvat problema maselelor de minte, si am urmat un tratament si pentru articulatie avand o problema de ocluzie. Durerea s-a diminuat o perioada de timp dar a revenit cu aceleasi simtome. Dupamasa si seara durerea este foarte mare, sau cand sunt stresata sau plang.
In 2006 am fost operata de sinuzita pe partea drepta, nu stiu daca sa aiba vre-o legatura. daca puteti ajtati-ma cel putin cu un sfat sa stiu ce sa fac. multumesc
0
07-05-2012, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele povestite.. durere NU pare sa fie din cauza Otitei
doar o otalgie.. care are originea in alta parte
da, poate sa fie si de la articulatia temporo-mandibulara
trebuia inainte de masa sa dai cu o crema antiinflamatoare..si sa NU deschizi gura foarte tare niciodata si niciodata nu musti.. mere, morcov, carne.. totul tocat si maruntit
investigheaza si coloana cervicala !
0
10-05-2012, ora 16:43
j@ny
Nu este medic/terapeut
j@ny
buna ziua domnul doctor am si eu o intrebare ce puteti sa-mi recomandati pentru stari de nervozitate de agitatie sa fiu un pic mai indiferent am o stare asa de rau continu si nu ma simt bine deloc am insuficienta aortica sa fie de la aceasta problema si starile acestea si ma simt si un pic ametit si un mic dezechilibru in mers multumesc de intelegere.
0
10-05-2012, ora 16:54
j@ny
Nu este medic/terapeut
j@ny
am uitat sa va scriu pentru spondiloza ce asi putea sa iau am mici osteofite crescute iar unii doctorii mi-au zis ca am spondiloza altii ca nu am, dar pe mine ma doare ceafa chiar imi si trosneste cand fac miscari di cap sanga dreapta si chiar ma dezechilibrez cand intorc capul sa ma uit dexemplu dupa o masina circuland, ce tebuie sa fac sa stiu ce am de facut multumesc inca o data.
0
10-05-2012, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce imi cereti.. nu mai este un sfat.. este o consultatie copleta care se face contra cost pe adresa personala de pe mail
ca sa pot sa va acord un tratament personalizat ma intereseaza
varsta, inaltimea, KG, tensiune arteriala.. in pozitie sezut si culcat
desrise toate problemele cronice.. rinichi, inima, digestie, coloana cervicala si tratamentele care le luati in prezent
0
10-05-2012, ora 22:45
j@ny
Nu este medic/terapeut
j@ny
buna seara cat ma costa aceasta consultatie si unde o platesc am32 ani 82 kg 1, 69 TA 12, 6 insuficienta aortica diogestia buna, cervicala ma doare si im trosneste gatul rinichi la stangul mi-au zis la ecografie ca asi ave mici pietricele dar eu nu am nici un simtom, sindrom vestibular cu deficit partial dreapta si tratament prestarium si atat
0
11-05-2012, ora 08:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru
gasiti la consultatii online contul cabinetului medical
imi scrieti pe mail toate datele mult mai detailat
investigatii la coloana cervicala, orl, fund de ochi. rezultatul investigatiilor la cardiolog
s.a amanunte care ar putea influenta starea de sanatate
0
09-07-2012, ora 09:10
danutz1
Nu este medic/terapeut
danutz1
Domnu doctor am si eu o intrebare.De vreo 2 luni simt o arsura in partea dreapta in spate la nivelul plamanului drept. arsura estecand mai sus cand mai jos. am facut radiografie la plamani si totul a iesit ok.am fost si la medicul de familie si mi a dat un unguent dar nu imi maI trece.Ce as putea sa mai fac?
0
09-07-2012, ora 11:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci ecografie abdominala
acele arsuri pot fi si de la ficatsau mai cu seama de la pancreas
0
09-07-2012, ora 20:44
emil_cantimir
Nu este medic/terapeut
emil_cantimir
DOMNULE DOCTOR AM SI EU O INTREBARE. DE APROXIMATIV UN AN AM NISTE PETE ALBE PE LIMBA, MAI ALES PE MARGINILE LATERALE CA NISTE CIUPERCI CARE UNEORI SUNT MAI ACECNTUATE ALTEORI SE DIMINUEAZA SI APOI IARASI APAR IAR CAND MANANC SARE MA USTURA LIMBA. AM FOST DIAGNOSTICAT CU INTESTIN IRITABIL, NU STIU DACA ARE LEGATURA. PE LANGA ASTA, MAI AM SI UN FEL DE NOD IN GAT (PE LA JUMATATEAZ GATULUI) CARE UNEORI ESTE MAI ACENTUAT. AM FACUT O HEMOLEUCOGRAMA SI MI-AU IESIT TOATE BUNE IN AFARA DE VTM CARE ESTE DE 12, 1, ADICA CRESCUT. VA ROG FRUMOS SA IMI SPUNETI DACA AU VREO LEGATURA SI CE AR PUTEA FI. VA MULTUMESC! O ZI BUNA!
0
09-07-2012, ora 22:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, problemele de pe limba, faringe si esofag.. au legatura directa cu problemele de la stomac si intestine
e nevoie de un regim alimentar foarte corect ales la un medic nutritionist
0
22-03-2013, ora 18:12
kryssa91
Nu este medic/terapeut
kryssa91
buna seara!domnule doctor am un baietel de 4 luni jumate si pana in prezent mia facut 4 reprize de bronsiolita..am fost de fiecare data la urgente ptca mia facut si febra si nu mai putea respira bine, dupa ce la tinut cateva ore sub observatie cu tratament aerosoli cu ventoline si inca ceva dar nu mai tin bine minte tratamentul mia dat drumul acasa si mia recomandat ventoline sub forma de sprey..acum in prezent are bronsiolita si nu ii mai trece desi ii dau ventoline si ii aspir nasucul cu ser.mentionez ca in casa am aparat de aerosoli si solutie ventoline, acc si dexamed pt aerosoli dar nu stiu cantitatile care trebuie sa i le dau.mi lea recomandat o farmacista.dar eu sunt in spania si de la spital aici nu recomanda aerosoli acasa, spune ca trebuie sa mergem de fiecare data la spital si asta doar pt tratament cu aerosoli...va rog din suflet sa imi recomandati si mie cantitatile care trebuiesc date
0
22-03-2013, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
u copil la 4 luni poate avea aceste probleme numai din cauza parintilor.. mediul in care au trait. alimentatia si bolike cronice. acumconteaza cu ce este alinentatsi ce tratament se face
dexametazoba este indicata numai i cazuri exceptionale. de sufcare.cu bribhosoazm..
i rest nu e indicat..fijnd hormonal scadeimunitatea locala a mucoasei...
la aceasta varsta Nu se fac tratanente dupa ureche sau sfaturi.. puteti pierde copilul
cautati un pediatru competent. sunt si multi romani acolo...si gasiti tratamentul corect...
0
18-04-2013, ora 19:56
stefanalexandra08
Nu este medic/terapeut
stefanalexandra08
Buna seara! Domnule doctor am un baietel de 2 ani si a luat timp de 1 luna jumatate antibiotic, a fost racit a primit augumentin nu si-a facut efectul apoi i-a iesit un VSH de 43 a facut ampicilina cu gentamicina, apoi i s-a dat azitromicina Vsh dupa ampicilina cu gentamicina a scazut la 18 azitromicina nu a putut sa o ia ca a facut alergie, apoi ni s-a dat ceclor deoarece facuse baiatul o infectie urinara, dupa terminarea tratamentului cu ceclor a inceput sa il ia din nou raceala, avea nasucul infundat si ii lacrimau ochisorii cand iesea afara si stranuta, am fost la medic i s-a dat augumentin am refuzat sa il dau si am consultat alt medic mi s-a zis ca nu are rosu in gat si mi sa dat Sticta de 2 ori pe zi si influenzinum si tratament cu aerosoli 0.5ml dexametrazona + 2 ml ser fiziologic de 3 ori pe zi i-am facut 3 zile dupa care am mers din nou la medic la control deoarece incepuse sa ii curga nasucul apos mi s-a dat allium cepa la 2 ore cate trei bilute si chamomilla deoarece are eruptii dentare de 2 ori pe zi cate 5 bilute, copilul in continuare cand iesim afara ii lacrimeaza ochii si ii curge nasul la fel si stranuta ce aerosoli pot sa ii fac mi s-a spus ca nu are probleme in gatut, acum a inceput sa si tuseasca se aude de parca se rupe in gatut si il doare.
Fetita are 8 luni si tot asa la inceput i s-a infundat nasucul a inceput sa stranute si sa tuseasca am fost la medic si mi-a dat ambroxol de 3 ori pe zi 10 picaturi si colargol pentru nasuc, dar tusea parca in loc sa se amelioreze merge inspre mai rau, are tusea la fel ca baietelul parca i se rupe in gatut ce aerosoli as putea sa ii fac la fel si nasucul ii curge intr-una. Am voie sa ii scot afara in timpul tratamentului intreb deoarece de obicei cand le fac tratament nu ii scot deloc afara. Cat timp am voie sa ii dau allium cepa la baiat? Mnetionez ca nici unul dintre ei nu a facut febra. Fetita nu are pofta de mancare. Ce imi recomandati? Pe timp cat sunt raciti am voie sa le fac dus sau baitza? Va multumesc
0
18-04-2013, ora 20:31
stefanalexandra08
Nu este medic/terapeut
stefanalexandra08
Am uitata sa mentionez ca baietelul are 13 kg si fetita 8 kg. Cu fetita mai am o alta problema e f pofticioasa si cand mananca mancare cu pofta face niste bubite pe partea partea de jos a buzei inferioare ca niste herpesuri, trebuie sa ii fac anumite analize e ceva de ce trebuie sa ma ingrijorez? Mentionez ca am avut colestaza in timpul sarcinii cu valori f ridicate ale transaminazelor (600 si 626) Va multumesc
0
18-04-2013, ora 21:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu mai incurcati si nu amestecati tratamentele homeopatice cu cele alopate.
difera adminstrarea, dozajul si actiunea
2. faptul ca ambii copii au probleme dese de sanatate...pune intrebarea
ce fel de conditii aveti in casa, cat de sanatosi sunt parintii si alte persoane care se joaca cu copii
cat de corect, conform varstei sunt alimentati
ca exemplu un suc citric sau fructe citrice pot dauna grav gatului si stomacului copiilor prin acidul din aceste fructe/
3. ca si tratamente locale, inhalatii, aerosoli, aromoterapie, colargol.s.a gasiti pe forum cum se fac
0
19-04-2013, ora 08:19
stefanalexandra08
Nu este medic/terapeut
stefanalexandra08
1. Toata medicatia care am primit-o a fost ori de la spital ori de la doctorul de familie, ce;le homeopate i le-am dat dupa trerminarea antibioticului
2. Fetita nu a fost prea racita pana acum insa acum nu stiu ce s-a intamplat de s-a racit asa de tare, atat fetita cat si baiatul nu au primit deloc suc citric sau fructe citrice, fetita este inca la stadiul supica, morcovi, banana, cereale, piure... dar cum ziceam mananca cu pofta si i se fac bubite pe buza inferioara?
3. Am voie sa ii scot afara cat sunt sub tratament ?
4. Cat trebuie sa continui sa ii dau allium cepa?
Va multumesc
0
19-04-2013, ora 15:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
3. da copii pot sa esa afara daca temperatura nu e mai mare de 37.5
4. numai un medic homeopat stie pentru ce a indicat, ce asteapta de la el si doza si termenul de administrare
0
14-10-2013, ora 18:00
deliuta20
Nu este medic/terapeut
deliuta20
Buna ziua.am un nepotel de 5ani care are probleme cu respiratia, in sensul ca i se usuca foarte repede mucoasa si nu mai poate respira pe nas ci numai pe gurita.daca ii pune ser fiziologic ii este mai bine.si raceste si foart

e des.ar vrea sa ii faca o cura cu aerosoli.ce solutii ar trebui sa puna in aparat si cat timp sa faca tratamentul?va multumesc!
0
14-10-2013, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in aparat se pune 1 fiola de acc peste care se pune ceai cald de musetel si 1 pic de ulei volatil de eucalipt
nasul se spala cu ceai cald de musetetl si se administreaza colargol pe nasul curat
copilu trebuie hidratat corect cu ceaiyri si apa...ca mucoasa sa nu fie uscata
imunitatea tine de alimentatie si starea dde sanatate a tractu, ui digestiv...asa ca rezokvati si problemele cu digestia si alimentatia corecta
0
14-10-2013, ora 23:27
deliuta20
Nu este medic/terapeut
deliuta20
Va multumesc!
0
21-10-2013, ora 11:34
papiluta
Nu este medic/terapeut
papiluta
Baietelul meu de 4 ani tuseste de vineri noapte, o tuse spre uscata dar repetativa enervant, nu era racit, nu facea febra. Apoi a inceput sa aiba si mucei in nas, gat, tusea s-a agravat, cu mici ruperi, o tuse interminabila. De duminica dimineata ii dau Stodal 5 ml de 3 ori pe zi si Panadol si mult ceai de cimbrisor cu busuioc, cu miere si putina lamaie. Ocazional ii dau si Propolis cu echinaccea si vit C sa suga. De astazi vreau sa-i fac aerosol sa decongestionam nasul si gatul.

Pot sa-i fac in pararel cu ce am enumerat mai sus si aerosol?(aerosol cu 0.7 ACC, ser fiziolog si eucalipt sau ceai).
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
109 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul febrei la copilul mic - când și cum intervenim?
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •