Traheobronsita la copii

109 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
22-10-2013, ora 11:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti sa faci aerosoli.. totul e corect in afara de LAMAIE.. irita foarte mult faringele si stomacul.. la unii copii provoaca refluxul gastric care irita si mai mult faringele
faci ceai de maces pentru vit C
0
25-11-2013, ora 19:57
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
Buna ziua dl dr.am o fetita de 5 luni care din cauza tipetelor si plansului a ragusit de 2 zile.ce as putea sa ii dau sa isi revina?problema e ca e tot tipa chiar daca nu o doare nimic.si seara e foarte agitata din cauza gingiilor.multumesc mult.
0
26-11-2013, ora 09:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru Voce nu trebuie nimic deosebit.. decat sa Excludeti toate cauzele care duc la acel plans
2poate fi de la un reflux gastric din cauza alimentatiei incorecte care provoaca si balonari si crampe...
3 poate fi de la durerile din cavitate bucala care trebueisc tratate corect
4 poate fi si de la simpul fapt ca este prea cald in camera si copii nu suporta sa fie prea cald si sa transpire
5 Nu se dau antibiotice sau antinflamatoare daca nu este febra peste 38..si semne inflamatorii locale
0
22-12-2013, ora 12:00
Damianlucia
Nu este medic/terapeut
Damianlucia
Buna ziua, Dl doctor...am si eu un baietel de 2ani si 6 luni si este, din nou, racit..cu nas înfundat, tuse execesiva seaca, seara...de vreo 3 luni tot incercamc u tratamente naturiste..se reface parţial, ajunge la grădi, iar il apuca crizele si tot aşa...am facut si acum 2 luni un tarat cu augmentin, claritine şi-a Aerius, pivalone si ser in nas.si-a rvenit...si acum din nou aceeaşi problema.Menţionez ca bem ceai de ceapa, sirop de ridiche neagră, sirop eurespel 8ml de 3 ori pe zi.am început acum cu azitromicina prima zi 3 ml, următoarele 4 câte 1, 5ml.si am zis sa-i fac aerosoli cu acc, ser, vit C si ulei volatil eucalipt. insa nu ştiu in ce concentrate...asta pana ajung la medic, acesta din urma fiind plecat pt 1 sapt...v-as fi recunoscătoare daca m-ati initia...este pentru prima oară cand fol aparatul...multumesc muult
0
22-12-2013, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. 1 fiola de acc si 1 fiola de vit c 1 pic de ulei volat l si ser fiziologic cat incape in aparat
se fac sedinte de 10 minute de mai mult eori e zi.. pana se termina solutia
2 Imuniatea copului tne de starea tractului digestiv, asa ca mare atentie la alimentatie.
probiotic dupa antibiotic, tratament cu echnaceea 3 saptamani pe luna
pentru imunitatea copilului conteaza si starea psihologica, dispozitia, atmosfera de acas si de la gradinita, calitatea somnului
0
29-12-2013, ora 10:05
vasiu_razvan
Nu este medic/terapeut
vasiu_razvan
Buna ziua,

Am o fetita de 3 ani si 15 kg, a tusit foarte tare noaptea (tuse productiva ) iar dupa consult la pediatru a primit tratament cu aerosoli 1.5 ml fluimucil si 2.5 ml ser fiziologic de doua ori pe zi dimineata si seara. Facem acest tratament de 2 zile iar acum tusea a devenit seaca si si numai dimineata. Intrebarea ar fi daca acest tratament este corect si daca nu cu ce ar trebui sa incercam, de preferabil tot prin aerosoli. ( ca si istoric medical din 15 decembrie am inceput gradinita iar de atunci o ducem tot cu reprize de tuse, amigdalita ( tratata si rezolvata cu antibiotic). si iara tuse. Multumim!
0
29-12-2013, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul e corect...
pe forum gasiti cum se fac inhalatiile si aerosolii cu ceai si cu ulei volatil cu eucalipt
pentru tuse se face cu picatur de bromhexin
0
15-04-2014, ora 09:22
justlyana
Nu este medic/terapeut
justlyana
Buna ziua domnule doctor! Copilul meu are 4 ani jumate si am avut 2 episoade de raceli cu dureri de ureche.am fost la primul medic orlist care ne-a dat 10 zile augumentin, sinupret 12 zile, vibroocil picaturi 12 zile, paracetamol supozitor sau nurofen, aerius 21 de zle, 8 zile cu inhalatii de dexa, ser si ambroxol. Ni s-a spus ca polipii sunt uriasi si ca trebuie scosi. dupa 7 zile de tratament am mers la alt medic orlist care a spus ca nici vorba de polipi uriasi care trebuie scosi si sa continuam cu vibrocil picaturi, nurofen, aerius, fiind suficient 10 zile antibiotic. problema e ca dupa 5 zile copilul se plange din cand in cand de durere de ureche si fomfane pe nas...nu stiu ce sa mai fac.i-am cumparat si aparat aerosol!Sunt disperata!
0
15-04-2014, ora 09:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in tratamentul durerii otice.. se include obligatoriu aplicati ade piacturi CALDE in ureche, aplicatii de cald pe exterior ( perna electrica. lampa infrarosu, bioptron, saculet cald cu sare... aer cald de la uscatorul de par s.a
trebuei sa va intoarceti la medicul ORL..,. care poate si are cu ce sa faca o timpanograma
o endoscopie nazala si atunci o sa stiti styarea adevarata a nasului si a timpanului
problema cu operatia se decide.. dupa ce fecti si cateva cure cu colargol
0
15-04-2014, ora 09:54
justlyana
Nu este medic/terapeut
justlyana
Medicul orlist a spus ca nu e nevoie de picatiri in ureche, a spus ca nu se mai recomanda picaturi in ureche, am acasa otocalm pe care i l-am pus inainte sa merg de la orl, sa-i pun si cat? Am sa incerc o reprogramare la orl...aerosoli sa mai facem si cu ce?
Multumesc pt raspuns!
0
23-05-2014, ora 23:58
lavi1968
Nu este medic/terapeut
lavi1968
Buna seara D-le doctor am un copil autist non verbal are 8 ani şi din când în când are o tuse seacă şi o stare de rău intens după care se aşează în pat şi adoarme. Medicul Npi a spus ca sunt un fel de mini convulsii pentru care de altfel ia tratament permanent (topilex) Medicul pediatru i-a pus diagnostic bronşita asmatiforma am făcut aerosoli cu flexotide dvs ce părere aveţi despre aceasta situaţie. Suntem foarte îngrijoraţi deoarece copilul nu vorbeşte şi nu putem stabili ce simte atunci când tuşeşte asa.
0
28-05-2014, ora 12:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asa fel de tuse..este caracteristica unui REFLUX GASTRO ESOFAGIAN
mare grija la alimentatia, se exluc fructele citrice, sucurile cu acid si mancarea acra
masa trebuie sa fie macar cu 3 ore inainte de culcare
0
30-05-2014, ora 21:14
yanis andrei
Nu este medic/terapeut
yanis andrei
Buna seara. Am un baietel de 6 ani si la fiecare 2 sapt imi face rosul in gat. A avut puroi in gat si a luat antibiotic dat dupa o saptamana, dupa ce a terninat tratamentul a inceput sa tuseasca si ziua si seara fara oprire. Mi e si teama sa mai merg la medicul de familie ptr ca de fiecare data imi da acelasi tratament. As vrea sa i fac aerosol ptr tusea asta seaca dar nu stiu cu ce. Ma puteti ajuta va rog frumos ?Momentan ii dau sirop rinathiol. Va multumesc din suflet
0
31-05-2014, ora 13:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca citeati atent ce sa mai scris pe forum
poate va Punea pe ganduri posibilitatea ca este un copil cu mari probleme Gastro -intestinale.. Ne luate in serios si rosu in gat face de la un reflux gastric.
om rest sunt valabile toate tratamentele locale pentru nas, gat
inhalatii, aerosoli, aromoterapie, salinoterapie, spalaturi nazale, gargara, spreiuri..s.a
0
31-05-2014, ora 16:21
yanis andrei
Nu este medic/terapeut
yanis andrei
Va multumesc frumos ca mi ati raspuns si ca va faceti timp sa raspundeti la niste mamici ingrijorate. Insa nu inteleg cum ca ar avea mari probleme gastro intestinale. Ce ar trebui sa fac ptr a remedia problema?! Am sunat medicul si i am zis de tusea care o are si mi a zis k are ceva pulmonar si sa i dau ceaiuri calde sa bea pana luni, nimic altceva. Chiar sunt ingrijorata ptr ca imi tuseste pana vomita.
0
01-06-2014, ora 19:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice mancare acra, fructele citrice, merele verzi, rosiile, sucurile, cremele de la dulciuri si ciocolata
pot provoca reflux gastric... se investigheaza la un medic pediatru cu specializare in gastrologie
acum rezolvati problema cu tusea prin metodele scrise mai sus
0
01-06-2014, ora 21:33
lavi1968
Nu este medic/terapeut
lavi1968
Bună seara.
Vă mulţumesc din suflet pentru răspunsul dat.
Citrice nu mănâncă şi nici sucuri acidulate nu-i dăm noi dar de fiecare dată încearcă să mai *completeze* cu sare orice fel de mâncare îi servesc (din păcate are cam puţine preferinţe alimentare).
Datorită faptului că are şi un retard bagă în guriţă orice jucărie şi tot ce ia în mână ajunge şi în guriţă. I-am tot făcut tratamente de deparazitare şi medicamentoase şi naturiste. Pot şi paraziţii să cauzeze aceste simptome? Ce ne mai sfătuiţi să facem?
Vă mulţumim că vă rupeţi din timpul d-voastră pentru a ne ajuta cu sfaturi autorizate.
Sănătate multă vă dorim.
0
05-06-2014, ora 17:29
andrey1982
Nu este medic/terapeut
andrey1982
Buna ziua!pe piata nu se mai gaseste acc pt aerosol cu ce as putea inlocui?multumesc
0
05-06-2014, ora 20:05
andrey1982
Nu este medic/terapeut
andrey1982
Pot inlocui fiola de acc cu ventolin pentru aerosol?
0
06-06-2014, ora 09:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cititi prospectul la ACC si la ventonil
0
06-06-2014, ora 10:36
andrey1982
Nu este medic/terapeut
andrey1982
ACC Injekt

Acetilcisteina este indicată ca şi terapie secretolitică în special în afecţiunile bronşice acute (bronşită acută), bronşiectazii, în acutizările bronhopneumopatiei cronice şi în mucoviscidoză - însoţite de tulburări ale secreţiei bronşice. Poate fi utilizata, de asemenea, pentru fluidificarea sputei în vederea examenului microbiologic. La bolnavii cu tuse ineficientă, la care acetilcisteinâ a produs fluidificarea şi creşterea secreţiei arborelui bronşic este necesară uneori aspiraţia, pentru a se păstra permeabilitatea arborelui bronşic.
0
06-06-2014, ora 10:40
andrey1982
Nu este medic/terapeut
andrey1982
Ventolin solutie de inhalat prin nebulizator.

Salbutamolul apartine grupului de medicamente denumite bronhodilatatoare. Salbutamolul relaxeaza muschii din peretii cailor aeriene mici din plamani. Aceasta permite deschiderea cailor aeriene si, astfel, ajuta la prevenirea senzatiei de constrictie toracica, respiratiei suieratoare si tusei, ceea ce va permite sa respirati mult mai usor.

Efectul salbutamolului se mentine intre 4 si 6 ore.

Ventolin Solutie de inhalat prin nebulizator5 mg/ml este utilizata pentru a trata simptomele astmului bronsic si ale altor afectiuni bronho-pulmonare obstructive. In general, Ventolin Solutie de inhalat prin nebulizator se administreaza persoanelor cu forme severe ale acestor afectiuni cand alte modalitati de tratament nu sunt suficient de eficiente. Ventolin Solutie de inhalat prin nebulizator se utilizeaza si in tratamentul crizelor severe de astm bronsic.
0
06-06-2014, ora 10:44
andrey1982
Nu este medic/terapeut
andrey1982
Intrebarea era pot inlocui Acc-ul cu Ventolin datorita faptului ca Acc nu se mai gaseste iar altceva nu da rezultate. Baietelul fiind in continuare cu nasucul infundat doar o nara si curgandui nasul tot dintr-o nara, aceeasi, si in somn fornaie, baietelul avand 3 ani si 6 luni.
Va multumesc.
0
14-06-2014, ora 22:01
Stele
Nu este medic/terapeut
Stele
Buna seara ! Domnule doctor am primit o reteta cu picaturi, de nabak, sinupret, dextanetazona si ser fiziogic, pentru aerosoli. Trebuia sa merg la medicul ce mi-a recomandat-o sa fac sedintele acolo. Intre timp am achiziţionat un nebulizator cu ultrasunete si doresc sa le fac eu acasă. Am facut deja 10 şedinţe punând cum am considerat eu. Mentionez ca am sinuzita cronica din cauza deviatiei de sept. Am avut dureri de cap foarte mari. La Radiografia sinusurilor s-a constatat aceasta sinuzita cronica, medicii la care am fost, au spus ca nu este cazul de punctii. Unul dintre ei mi -a recomandat operaţia ca fiind singura alternativa. Eu as dori sa fie ultima sau sa scap cu alte metode. Va rog sa mi spuneti cum sa combin aceste picaturi in mod corect. Va multumesc
0
15-06-2014, ora 11:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. andrey1982

actiunea acestor preparate este total Diferita
ventolinul este pre[arat pentru astmatici
nu asi administra copilului meu asa ceva doar penru a elimina secretiile
0
15-06-2014, ora 11:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. Stele

nu sunt deloc sigur ca tratezi ce trebuie
1 ca sa ai dureri de cap puternice de la sinuzita..sinusul trebuei sa fie plin cu puroi si sa necesite punctii
2 daca sinusul e curat si ai dureri de cap.. CAUZA durerilor este alta, neurologica, circulatorie sau oculara..si NU o sa te ajute aceste tratamente cu aerosoli pentru durerea de cap
3 daca este o deviatie de sept care impetica respiratia nazala..DA trebuei sa o operezi
0
15-06-2014, ora 21:45
Stele
Nu este medic/terapeut
Stele
Va multumesc frumos pentru răspuns. Pe Radiografia făcută la sinusuri a iesit sinuzita cronica, insa medicii nu au considerat ca sunt necesare punctiile, ca nu ar fi atât de afectate sinusurile.Unul dintre ei mi a recomandat operaţia ca singura alternativa. Insa am secretii care se scurg in gât de 2 luni neancetat. Am observat ca atunci cand fac aceşti aerisoli se diminueaza considerabil.
De aceasta deviatie de sept ştiam de foarte multi ani, insa inafara de înfundat nasul uneori nu m-a supărat niciodată. Este prima data cand am sinuzita, si pana la acest diagnostic nu am avut dureri de cap. Va întrebăm daca aerosolii au efecte adverse, si daca combin bine 20 picaturi de sinupret cu 5 de nabak 2 dexametazona si ser.
Va multumesc
0
18-06-2014, ora 10:20
yanis andrei
Nu este medic/terapeut
yanis andrei
Buna ziua. Baietelul meu de 5 ani duminica mi a facut febra si mi a zis k il doare in gat de nu poate nici sa deschida gura. Am fost la medicul de familie luni si mi a dat BRUFEN SI KLACID. Insa starea copilului nu s a imbunatatit deloc. Face febra continuu, ajungem si la 40 de grade. ii bag un supozitor sau ii dau brufen, ii scade pe moment, dar dupa 2 ore i se urca iar si iar. Nu poate sa manance nimic, nu are forta nici sa mearaga, chiar nu stiu ce sa i mai fac.Va rog sa mi spuneti ce sa i mai fac ! Va multumesc
0
18-06-2014, ora 14:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu un consult ORL
poate fi un flegmon periamigdalian care necesita incizie
0
18-06-2014, ora 15:00
yanis andrei
Nu este medic/terapeut
yanis andrei
Maine o sa l duc la un medic ORL. Va multumesc din suflet
Adaugă un comentariu / răspuns
109 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul febrei la copilul mic - când și cum intervenim?
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •