Traheobronsita la copii

109 comentarii 1 2 3 4
0
05-10-2014, ora 16:10
amigobest
Nu este medic/terapeut
amigobest
Buna ziua. Am o doua fetite care au facut laringita. La cea de 7 luni medicul pediatru mi-a recomandat aerosoli cu dexametasona 0.5ml dexa si 2 ml ser. Am inceput vineri la amiaza si duminica dimineata a inceput sa tuseasca. O data la 1 - 2 ore...se aude parca se desprinde din gat ceva. Nu are rosu in gat si nici la plamani nimic in urma controlului de azi. Febra a facut joi noapte dar nu foarte tare. La cea de 2 ani mi-a dat 2 ml ser cu 1 ml dexa(sticluta avand 2 ml a zis ca si ce ramane 0.5 ml sa le impart la amandoua.aprox 0.3 la cea mare si 0.2 la cea mica) de 3 ori pe zi. La fel nu are rosu in gat nici la plamani nimic. Febra foarte mare joii noapte si vineri la amiaza. Dupa primul tratament cu aerosoli joi la amiaza nu a mai facut nici febra nici mofturoasa, era ca noua. A papat asa bine si s-a jucat. De sambata a inceput calvarul cu cea mare. Nu mananca. Nu are chef de joaca. E mofturoasa. Si vrea sa doarma toata ziua. Azi a mai papat ceva dar ieri f putin. Sa mai continui tratamentul? Sa scad doza? Luni dimineata se fac 3 zile. Va multumesc anticipat pentru raspuns
0
06-10-2014, ora 12:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. laringita se manifesta prin voce ragusita sau pierderea viocii
se investigheaza si se trateaza numai la ORL
2 larinigta poate fi virala sau bacteriana..si atunci tratamentul difera
dar poate fi o laringita si de la un refluz gastro-esofagian.. cand copilul consuma fructe acre, acide, sucuri.sa. mancare acra
3 sfatul meu este sa mergeti la un cabinet ORL sa clarificati diagnosticul
0
09-01-2015, ora 12:55
ceramaria
Nu este medic/terapeut
ceramaria
buna ziua! Acum cateva zile am facut o gripa urata si eu si sotul meu iar fetita noastra de 10 luni a luat de la noi. am fost la doctor si mi a dat amoxicilina si sirop tusend forte deoarece a facut febra care a ajuns pana la 39, 5 timp de 3 zile in continu si noaptea.acum are 5 zile de antibiotic, nu mai face febra insa are multi muci(fara culoare) care nu ies de fiecare data cand o aspir dar totusi se aud si respira greu, stranuta des si are o tuse care nici nu mai stiu cum e, cateodata se aude plina cateodata nu. am inceput de aseara sa I dau ambroxol picaturi, sirop prospan, vibrocil in nas si aerosoli cu 2 ml Sf +1ml Flixotide. credeti ca e in regula?ce ma sfatuiti?
0
09-01-2015, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este corect tratamentul
sfatul este sa NU dati antibiotic pe gripa si viroze.. NU ajuta
febra mare este normala pe viroze si gripa
pe viroza.. se mentine febra 3-5 ziel si o vindecare completa dureaza pana la 3 spatamani
0
09-01-2015, ora 23:51
ceramaria
Nu este medic/terapeut
ceramaria
multumesc frumos pt sfaturi.nu sunt de acord cu antibiotice dar ma speriat febra...o sa merg pe ce am scris mai sus in continuare.o seara frumoasa!
0
08-02-2015, ora 11:29
b_luca
Nu este medic/terapeut
b_luca
buna ziua! bebe are 2 luni si a fost diagnosticat de pediatru cu bronsiolita acuta. A fost internat in spital in intervalul 19-23 ianuarie unde i s-a administrat 3zile cefort +hidrocortizon +aerosoli cu adrenalina, iar alte 2zile ampicilina+hidrocortizon+aerosoli cu adrenalina. La o saptamana dupa externare i s-a infundat nasul, am mers la medicul de familie unde ni s-a spus ca are gatul usor rosu. Ni s-au recomandat urmatoarele: (oscilococcinum 1/3flacon+coryzalia 1comprimat dizolvate in apa)x3/zi tantum verde 2puf/zi, vitamina C picaturi 3pic/zi, zyrtec 3pic/seara si aerosoli cu ser fiziologic, iar in cazul in care apare si tusea aerosoli cu dexametazona 0.3ml+2ml ser fiziologic de 2ori pe zi. Ulterior a aparut si tusea neproductiva si i-am administrat aerosoli cu dexametazona de 3ori pana acum. Am intrerupt aerosolii cu dexa pentru ca devenea extrem de agitat, nu dormea, si plangea in reprize de cateva ore pe zi. Am revenit la aerosolii cu ser fiziologic, dar dupa 5zile din tratamentul de mai sus nasul este inca infundat in mod special dimineata si seara iar respiratia este suieratoare la efort. temperatura nu a facut nici la bronsiolita nici acum, ce am putea sa mai facem sa scapam de aceste simptome? este posibil sa se fi intors bronsiolita?
0
08-02-2015, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cu ce este alimentat copilul ( matern?)
2 bronsiolita se dezvolta.. in cele mai dese cazuri cand ajunge in trahee, laptele regurgitat in somn
asa ca alimentati copilul cate putin mai des.. NICIODATA inainte de culccare si in somn.
3 este obligatoriu un consult ORL.. pentru orice probema de nas, gat si tuse
pediatrii si med, de familie nu au instrumentarul necesar ca sa examineze organele ORL
0
11-02-2015, ora 16:22
floringrozav
Nu este medic/terapeut
floringrozav
buna ziua de vreo citeva luni am probleme cu urechile si anume ma aud eu foarte tare si am nasul infundat am fost la orl dar in zadar nu stiu ce sa mai incerc sami revin daca imi puteti da un sfat va multumesc.
0
11-02-2015, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuei sa incerci nimic
trebuei sa gasesti un medic ORL.. care stie sa trateza o otita seroasa
este nevoie de a audiograma, timpanograma si un tratament corect pentru nas, faringe si urechi
citeste pe forum ce sa scris despre Otite seroase si Catar tubar
0
11-02-2015, ora 20:45
floringrozav
Nu este medic/terapeut
floringrozav
va multumesc pt raspuns.am fost la doi medici orl aici in sibiu chiar foarte buni si am facut si audiograma nu sau gasit probleme dar mi so spus ca canalele de la nas la urechi sint inflamate si dupa tratament tot nu miam revenit nu stiu ce sa mai fac pt ca cind vorbesc ma aud foarte tare eu.numai cind stau in pat mai mult timp nu mai am probleme doar imi suna urechile nu stiu ce ar putea fi sper ca sa gasesc un medic bun daca cunoasteti pe cineva in sibiu si puteti as dori sami dati un medic bun va multumesc.
0
26-03-2015, ora 07:14
arsenedarius
Nu este medic/terapeut
arsenedarius
Buna ziua copilul meu de doi ani si sase luni tuseste are o tuse expectoranta. I am facut aerosoli cu dexametazona 1 ml, ser 2ml si 0, 7 gentamicina timp de 5 zile dar inca nu i a trecut pot sa mai continui sa ii mai fac cateva zile sau e suficient doar 5?
0
26-03-2015, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e bine mai mult de 5 nici cu dexa si nici cu genta
cred ca nu ati gasit corect cauza tusei
faceti consult ORL..si pneumo-ftizio
0
02-07-2015, ora 01:02
stefania-renata
Nu este medic/terapeut
stefania-renata
Fetita mea de 2 ani si 5 luni are nasu infundat fara secretii iar cand respira se aude un fornait ca si cum ar avea secretii dar nu curg.Si tot de cand cu nasu infundat tuseste rar 5-6 ori pe zi/noapte o tuse cand seaca cand productiva. Gatul nu e rosu in schimb are amigdalita stanga foarte marita dar nu in rotunjime ci in jos spre interior. De mancat mananca febra nu face. Cu ce ii pot desfunda nasucu si sa i treaca tusea? Aparat de aerosoli avem dar din acela cu capsule unde se pun medicamentele. Multumesc
0
01-12-2015, ora 00:15
Cristicristi
Nu este medic/terapeut
Cristicristi
Buna ziua.Fetita mea de 2 ani si 10 luni este racita de aproximativ o luna.Dupa un tratament cu antibiotic si diferite siropuri raceala nu a trecut.Am achizitionat un aparat cu aerosoli si medicul mi-a indicat sa pun 5ml ser+2ml deca+3ml acc, toate acestea impartite in doua reprize(dimineata si seara) timp de cinci zile.Fetita are tuse seaca si o respiratie putin greoaie, fara febra sau alte simtome.Imi recomandati acest tratament?Va intreb pentru ca am inteles ca acest dexa nu ar fii recomandat decat in cazuri mai grave.
0
01-12-2015, ora 10:50
Cristicristi
Nu este medic/terapeut
Cristicristi
Buna ziua.Tusea este cu flecma, iar in ultimile doua zile a tusit foarte rar.
0
01-12-2015, ora 16:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie sa stiti ca o raceala dureaza 3-5 zile dupa care trece sau da complicatii
NU exista raceli de 1 luna.
cred ca se confunda cu o alergie
2 obligatoriu consult ORL si pneumoftizio( sau un pediatru bun care sa asculte copilul la plamani)
si duap asta o sa stiti ce tratati, asa nu pot sa ma pronunt
decat sfaturie care le gasiti pe forum
cu schimbatul regimului alimentar, tratamente locale..s.a
0
01-12-2015, ora 16:56
Cristicristi
Nu este medic/terapeut
Cristicristi
Ok.Va multumesc frumos pentru sfaturi.
0
24-02-2016, ora 15:13
Maria D
Nu este medic/terapeut
Maria D
Buna ziua domnule doctor,

Am doi baietei de 3.6 si 4.7 ani. Amandoi au muci de vreo luna de zile, chiar daca le-am administrat pe rand, la indicatia pediatrului tantum sau propol2 in gat, au facut vreo 5 zile aerosoli cu flixo, au luat si nurofen antiinflamator, sinupret picaturi, fitonazal, biorinil (pentru cel mare), vitamina C zilnic, ceaiuri. Alimentatia e echilibrata, beau multa apa, consuma fructe, mancare bio, etc. Rosul in gat a disparut, in schimb mucii nu. Dimineata sunt usor colorati, peste zi nu. In toamna trecuta au avut cateva episoade fiecare de otite, tratate bineinteles cu dexa, otipax, gentamicina si ulei volatil. Acum, dupa ce am citit cat de daunatoare e dexamezona, imi fac procese de constinta ca poate le-am afectat procesul natural de vindecare si le-a scazut imunitatea. Ce as putea sa le dau sa le treaca acest episod de rinoree. Multumesc mult, Maria
0
24-02-2016, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 se reduc mult lactatele si fainpasele.. care sunt producatare de mucus
2 se fac aerosoli cu 3 pic de ser.efedrinat+ 10 pic de prospan+ 3ml de ceai cald musetel.. la sedinta se poate 2 pe zi.
spiram nasul cu batista bebelusului. folosim quixx soft pentru curatarea nasului
si pe nasul curat se administreaza colargol cate 1 pc la 8 ore 10 zile pe luna
obligatoriu culcat pe spate sa ajunga picaturle in rinofaringe
Adaugă un comentariu / răspuns
109 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul febrei la copilul mic - când și cum intervenim?
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •