Transaminaze foarte mari la copil de 2 ani si 3 luni.

09-11-2010
stelutzatl
Nu este medic/terapeut
stelutzatl
Buna ziua,
Sunt o mamica disperata si care numai stie ce sa faca. Am o minune de copil de 2 ani si 3 luni pe care din luna martie l-am dus la cresa. Dupa ce a colectat mai de toate de acolo, am luat si stafilococ auriu in gat. Ne-am dus la pediatra si ne-a schimbat intr-o saptamana 3 medicamente : Unasyn, cefalax si augmentin. In luna iulie, am zis sa-i repet din nou toate analizele, atunci i-a aratat TGP = 120. Mi-a zis dr. sa ii dau Liv52, si dupa 2-3 luni sa repetam analizele. Tot in acea perioada au zis ca are si giardia. In luna octombrie pe data de 02, m-am dus sa-i repet analizele : m-au sunat de urgenta sa merg la laborator Visa Med ca i-au iesit foarte mari : TGP=650. In aceeasi zi am intrat in spital seara si i-am repetat analizele tot 649. M-au trimis de urgenta cu copilul la boli infectioase : i s-a facut examen urina...si NU avea hepatita. Ne-au facut antigenii si testele HIV si mie si celui mic. Nici unul nu avea nimic. Un dr. mi-a zis ca fiind si TGO mare, sa nu fi suferit un infarct miocardic. Pe data de 20 octombrie i-am dat 5 zile zentel pentru giardia.cu toate ca s-au facut analize in 3 centre si in 2 dintre ele rezultatul a fost negativ. Pe 02 noiembrie, i-am repetat analizele si TGP-ul era 510 si TGO 371. Asteptam zilele astea electroforeza si rezultatele pentru virusii citomegalovirus si Epstein Barr. Daca ma poate ajuta cineva cu lamuriri si explicatii.care sa fie cauza transaminazelor asa de mari. Cu multumiri,
Dirmon-Diaconu Steluta
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul