transaminaze mari

27-01-2009
lukas1867
Nu este medic/terapeut
lukas1867
Buna ziua,
Am rafoit putin problemele, discutiile si sfaturil pe aceasta tema-transaminazele mari, multe din ele imi sunt foarte familiare dar tot nu am reusit sa gasesc o explicatie si solutie de a reveni in plaja unor limite normale.
Acum 3 ani primele transaminaze mari au fost depistate la analize, valori de TGO 4O si TGP 71.7.Evident am urmat un tratament cu Lagosa, LIV 52, ceva regim si clar am aprofundat analizele in acest sens.In primul rand electroforeza apoi cele de hepatita.Nu au fost gasiti virusi hepatici iar ce tine de electroforeza nimic peste limite.Au urmat ecografii tridimensional, unde ca si remerca ar fi un ficat usor acoperit de grasime, dar nu si altceva.
Ca medicamentatie pana in momentul de fata, pot spune ca am luat protectori hepatici, Liver Aid, Essentiale forte, Liv 52, Silimarina dar uite ca, in rezultatele de acum doua zile ies un TGP 149 Ul/l si un TGO de 54, 14Ul/l, iar ce tine de electroforeza :albumin 48, 3%, gama globuline 26, 7 % albumine/globuline 0.93.Pe lanaga aceste aspecte acum apare si o glicemie de 137, 58mg/dl.
Rog cat se poate de fierbinte, a fi ajutat pentru a gasi un remediu cat de cat in imbunatatirea valorilor de mai sus, daca este posibil, !!!Cat si gasirea unor explicatii care sa justifice aceste valori.
mentionez ca nu consum alcool si nu mananc f. gras
Multumesc anticipat
cu stima Lucian
5 comentarii
0
27-01-2009, ora 13:59
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Nu stiu daca valorile de acum 3 ani chia r impuneau terapie...nu iei cumva si alte medicamente pentru alte boli?VAlori cu 10-20 unitati superioare nu neaparat trebuie sa te alarmeze.Pentru a determina limita superioara a glicemiei normale se ia un lot de oameni sanatosi si se face o medie a glicemiei.Unul are 140, unul 100 altul 110 altul 150.Media iese 120.Acum te intreb eu:cel care a avut 140 trebuie imediat sa se trateze?glicemia variaza si in functie de momentele zilei, functie de descarile de hormoni...
0
27-01-2009, ora 21:54
lukas1867
Nu este medic/terapeut
lukas1867
Multumesc de raspuns, !!!!glicemia e ceva mai nou iesita din limite, transaminazele trag totusi un semnal de alarma mai ales ca nu scad, alte medicamente nu iau
Vazuta situatia din umbra nu pare asa critica dar pentru mine devine atunci cand valorile unor analize iesite din limite nu corespund pentru o vizita medicala de care atarna jobul
0
28-01-2009, ora 08:13
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
mda, aici ai dreptate...incearca sa schimbi laboratorul.Si o mica smecherie, poate sa functioneze in cazul tau:daca consumi ceva mai multe lichide inainte de a ti se lua singe, sau reusesti sa ti se monteze o perfuzie de 500-1000 mk sel, prin hemodilutie poate scazi valorileDar sa nu spui la nimeni ce team invatat ;)
0
30-08-2011, ora 20:11
klaushd69
Nu este medic/terapeut
klaushd69
Buna ziua! Am probleme si eu cu transaminazele, mai precis TGO 52, TGP 74(steatoza hepatica). Sunt pe tratament cu Ursofalk 3 tb/zi timp de 3 luni. Spuneti-mi daca pe langa regimul fara grasimi si alcool, mai sunt si alte alimente contraindicate? De ex. ulei de masline, cafea, lactate? Multumesc.
0
25-04-2014, ora 19:25
AnaRMD
Nu este medic/terapeut
AnaRMD
Buna ziua! Intervin si eu in aceste dicutii deoarece acum cateva ore prietenul meu a primit rezultatele la anumite analize si nu sunt chiar imbucuratoare. Tin sa mentionez faptul ca acum 1 an si ceva, din pura intamplare cu analizele pentru serviciu, i s-a explicat faptul ca este purtator sanatos de AgHBs. Nestiind exact ce inseamna, m-am tot documentat pe net si nici acum nu sunt foarte lamurita. Va scriu acest mesaj drept urmare a analizelor de astazi. La AgHbs apare ca rezultat "REACTIV" NEGATIV, Hemoleucograma completa este in limite fiziologice normale, fibrinogen normal, fosfataza alcalina normala, glicemie normala, colesterl total normal, HDL colesterol usor sub limita (37, 9), bilirubina totala normala, trigliceride normale si transaminaze foarte crescute: TGP=175, TGO=92. Cred ca mi-ar prinde bine un raspuns de specialitate, asa ca astept cu inima stransa un semn de la dumneavoastra. Va multumesc anticipat foarte frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspartataminotransferaza (TGO / GOT / ASAT / AST) crescută - cauze
  • TGP şi TGO mărite - cauze posibile şi explicaţii (transaminazele)
  •