transaminaze marite

02-10-2009
elena_17
Nu este medic/terapeut
elena_17
Buna ziua!am 20 de ani si am facut in septembrie analizele medicale.transaminazele tgp mi-au iesit 34(maxim era 32).dupa trei saptamani de regim si liv52(2 capsule pe zi0 mi-am refacut analizele si mi-au iesit tgp 72.6 iar tgo 31.4.care ar putea fi cauza acestei cresteri?va multumesc
11 comentarii
0
04-10-2009, ora 17:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
GGT cat este ? Sa faci si markerii pentru hepatita B si C. Problema este ca valorile TGO si TGP nu sunt atat de mari incat sa ingrijoreze, dar de ce au urcat sub regim si Liv?
0
04-10-2009, ora 17:23
elena_17
Nu este medic/terapeut
elena_17
nu am facut anal pt GGT.poate fi si hepatita A?
0
04-10-2009, ora 19:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, hepatita A in nici un caz.
0
03-02-2010, ora 17:38
doina_diac
Nu este medic/terapeut
doina_diac
buna!
de curand am avut febra insotita de frisoane si varsaturi, mi-am facut analizele si au iesit modificari la: ASTL 328 si ALTL 103 am refacut analizele la Institutul de Boli Infectioase Matei Bals si iesit modificari la urmatoarele analize: NE% 74, 4 MCV 78, 3 MCH 25, 1 MCHC 32, 1 RDW 26, 9 PLT 131 MPV 11, 9 AST/TGO 181 ALT/TGP 154 GGT 44 marcarii hepatici au iesit negativi si ecografia abdominala ficatul normal am fost directionata catre gastro-enterologie (analize care urmeaza sa le fac).ar putea fi ceva pe sistem nervos? tin sa mentionez: cu 2 zile inainte nu am putut dormi si am fost foarte stresata din cauza unor probleme familiale
MULTUMESC PENTRU RASPUNS
0
30-07-2010, ora 09:18
maria irina
Nu este medic/terapeut
maria irina
buna ziua dna dr! de curand mi am facut analizele uzuale si am o anemie si tgo 67 si tgp 70 dar mi s a spus sa nu ma alarmez.nu imi este rau dar vreau sa stiu in afara de regim si de ecografie ce as putea sa fac sa scada? e pericol sa fie hepatita ?tin sa mentionez ca in noiembrie tgo si tgp erau in limitele normalului 30 si 27.iar cu anemia ma lupt de ceva timp.astept raspunsul dumneavoastra si multumesc anticipat
0
31-07-2010, ora 22:11
angisuparata
Nu este medic/terapeut
angisuparata
buna ziua am facut analizele si sunt suparata si anume gamma GT 103U/L iar TGP 44, 4U//L ce pot face
0
26-08-2010, ora 00:48
iohanesburg
Nu este medic/terapeut
iohanesburg
buna seara..am si eu o intrebare si astept si un raspuns.. cu o zi inainte sa-mi fac analizele am observat ca am transaminazele usor marite tgo 38 si nu 37 cum e normal si TGP 49 si nu 41.bilirubina normala.cu 3 luni inainte stiam ca am transaminazele 18 respectv 27 oricum erau ok..intrebarea mea este.. e posibil ca acel coldrex luat + o pastila de ampicilina de 500 cu o zi inainte de a imi face analizele sa fi influentat nivelul transaminazelor?..azi fac un tratament pt un parazit intestinal care si acesta poate mari transaminazele..cel putin asa scrie pe prospect..este ok? ce as putea face..multumesc anticipat..
0
26-01-2011, ora 19:07
mir 77
Nu este medic/terapeut
mir 77
Buna Ziua, am 33 ani si urm.analize GPT 45;GOT59;COLESTEROL 222;TRIGLIC.134;LIPIDE 723;GLUC.86;VSH 40 mm/1h si mentionez ca in urma cu 12 zile am luat amoxicilina 5zile pt o masea de minte.Ar putea fi o cauza?ce tratament sa urmez ? astept raspuns si va multumesc.
0
17-03-2011, ora 15:20
ing.laurentiu
Nu este medic/terapeut
ing.laurentiu
Buna ziua.
Am rugamintea sa-mi interpretati si mie analizele sotiei.Suntem foarte ingrijorati.
TGO-67 ; TGP-74.Mentionez ca recent a fost diagnosticata cu diabet zaharat tip 2 si pe langa regim alimentar face si tratament cu Siofor.Sotia are inaltimea 1, 63 cm si 88 kg.
Credeti ca ar putea fi hepatita?
HDL a iesit 30 iar FT4 -0, 835.In rest celelalte sunt in parametri.
Va multumesc
0
02-04-2013, ora 20:04
carmen42
Nu este medic/terapeut
carmen42
Buna seara nu stiu daca scriu unde trebuie dar vreau sa imi spun si eu oful pe care il am de 2 saptamani sunt ff rau am o bulbita duodenala dar nu asta ar fi necazul mare a inceput asa am inceput sa tusesc si sa raman fara aer am facut o radiografie pulmonara si pe plamanul drept nu imi esea cam 5 cm din el apoi a urmat o ecigrafie si mi-a spus ficat marit si gras apoi un tomograf traho abdominal cu o internare de 11 zile si analiza pe care le voi descrie aici rezultatul tomograf e.asa.
proces de condensare subsegmentara in segmentul lateral al lobului mijlociu drept si postero bazal in LID
hemidiafragm drept ascensionat in decubit dorsal _relaxare diafragmatica ?
ficat usor marit in dimensiuni omogen moderat steatozic -23-UH-fara dilatari de CHIN sau CBP
COLECISTOCOMIE
pancreas, splina, suprarenale cu aspect normal
rinichi bilateral cu cu dimensiuni si IP pastrat, fara calculi, fara staza, chist renal stang de aproximativ 30 mm
fara adenopatii retroperitoniale cu caractere patologice
concluzii
condensari pulmonare subsegmentare in LM SI LID
STEOTOZA HEPATICA
chisc parenchimatos renal stang acesta e rezultatul tomografiiei si acum pun analizele

VSH-10H, , HT-38, 5%, HGB-12, 9G%, L7120-, NR TOMBOCITE -386000, HEMATII-4480000, GPT-74U/L, GOT-82U/L, GT-43U/L, FA-155U/L, BI-T0, 59(D0, 37)MG/DL, GLICEMIE-103MG/DL, AMILAZEMIE-30U/L, TRIGLICERIDE-105MG/DL, COLESTEROLUL-210MG/DL, UREE-18, 4MG/DL, FIBRINOGEN-322MG/DL, CK-103U/L, PCR-5, 16MG/L, EX URINA -LEU-75/UL, KET-50MG/DL, EX FARINGIAN -NEGATIV, EX NAZAL- STAPHYLOCOCCUS AUREUS.S-LEVOFLOXACIN, AMIKACIN, TOBRAMICINA, ACID FUSILIC, MUPIROCIN, UROCULTURA- STERIL, AG.HBS-NEGATIV, AC.ANTIHCV-NEGATIV ASTEA SUNT ANALIZE DE LABORATOR IN TIMPUL SPITALIZARI AM FACUT CEFORT IN VENA, CIPROCIN COMPRIMATE DE 2 ORI PE ZI SI CEFORTUL TOT DE DOUA ORI PE ZI SI PERFUZII CU GLUCOZA, 5 INJECTII VITAMINA B12, SI VITAMINA C 2 FIOLE, SI ESENTIALE DE 3 ORI PE ZI CATE 2 CAPSULE ACUM SUNT ACASA CU TRATAMENT HEPAID FORTE 3 CAPSULE PE ZI REGIM STRICT SI IMUNICE SIROP CATE 10MG DE 2 ORI PE ZI SI VREAU SA SPUN CA MA SIMT CA O LEGUMA IMI SIMT ABDOMENUL PARCA UMFLAT SI MA DOARE TARE IN SPATE IN COASTE SI SE RIDICA DUREREA LA OMOPLATII SI TARE ZIC EU STOMACUL SI IL SIMT CUM IMI TREMURA IN MINE ASA O PULSATIE DE CATEVA ORI PE ZI PENTRU STOMAC IAU CONTROLOC DE 40 MG DIMINEATA SI SEARA IAU O RANTINDINA DE 150MG CE AS PUTEA SA FAC E UN TRATAMENT CORECT PT DIAGNOSTIC DURERILE INCA PERSISTA SI TOATE DE VREO 22 DE ZILE DIN CARE 11 SPITALIZARE ASTEPT SI EU O CONCLUZIE A UNUI MEDIC SAU CEI CARE MAI TREC PRIN ASA CEVA MULTUMESC ANTICIPAT
0
05-04-2013, ora 08:05
carmen42
Nu este medic/terapeut
carmen42
nimeni nici un raspuns ???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •