Transaminazele au crescut constant in ultimele luni -2-

03-05-2008
Pruteanu Marius
Nu este medic/terapeut
Pruteanu Marius
Continuare din mail-ul -1-:

Volum mediu trombocitar = 11, 4 fl - Neutrofile = 4, 50 10^9/l -Limfocite = 1, 90 10^9/l - Monocite = 0, 80 10^9/l - Neutrofile% = 64% - Eosinofile% = 5% - Limfocite% = 26% - Monocite = 5% - Trombocrit = 36, 800% - Indice de distributie a trombocitelor = 16, 1% - VSH = 6 mm.

Biochimie: Uree serica = 24, 56 mg/l - Acid uric = 5, 6 mg/dl - Glicemie = 97 mg/dl - Colesterol seric total = 175, 79 mg/dl - Trigliceride serice = 205, 46 mg/dl - ALT - TGP = 71 UI/l - AST - TGO = 33 UI/l- Bilirubina Totala = 0, 92 mg/dl - Bilirubina Directa = 0, 45 mg/dl - Proteine totale serice = 7, 65 g/dl.

Analize de urina: Densitate >1, 030 -pH = 5, 5 - Leucocite = negativ - Hematii = negativ - Corpi cetonici = negativ -Bilirubina = negativ - Urobilinogen = normal 0, 6 mg/dl - Proteine = negativ - Glucoza = normal - Celule epiteliale rare; Leucicite rare ; Saruri amorfe = negativ.

Imunologie: ASLO = 102 U/ml U/l.

Electroforeza: TP = 7, 65 g/dl - A/G Ratio = 1, 37 -
- ALB = 57, 80% (4, 42 g/dl) - ALFA 1 = 3, 30% (0, 25 g/dl) -ALFA 2 = 9, 16 % (0, 70 g/dl) - BETA = 12, 37% (0, 95 g/dl) - GAMMA = 17, 37% (1, 33 g/dl).

Antigeni virus hepatic tip B sau C = negativ.

Mentionez ca nu am consumat niciodata si sub nici o forma alcool sau droguri. Nu mai fumez de patru ani. Tin un regim alimentar strict de o buna bucata de vreme. Nu consum uleiuri sau grasimi animale sau vegetale. Nu consum mancaruri grele. Am mai avut o singura data probleme hepatice, la varsta de 10 ani, atunci cand am suferit de hepatita tip A, iar TGP a fost foarte mare (1.127 UI/l).
Ce trebuie sa fac pentru ca analizele mele sa fie in regula, iar eu sa ma simt mult mai bine? De aproape jumatate de an nu pot suporta nici un miros ceva mai puternic, imi provoaca voma. De asemenea, am momente cand din zona ficatului si stomacului, pana in cea a cailor respiratorii superioare ma cuprinde o stare de "inghet", ca si cum in interiorul organelor respective ar exista o substanta criogena. Senzatia este ingrozitoare, iar eu abia mai pot respira. Astept raspuns, daca se poate. Va multumesc anticipat! Cu respect, Marius Pruteanu.
1 comentarii
0
18-05-2008, ora 00:00
VERBAN MIHAI
Nu este medic/terapeut
VERBAN MIHAI
Stimate domnule Marius,
In primul rand doresc sa va spun ca un pacient care a fost candva infectat cu un virus hepatitic ( A, B, C, sau Delta ) NU SE VINDECA NICIODATA IN TOTALITATE.
D-vs veti fi in permanenta o persoana mai sensibila in ceace priveste functionarea ficatului.
Faptul ca nu beti si nu fumati esta EXCEPTIONAL pentru D-vs. Din pacate nu este de ajuns.Daca ne uitam pe analizele D-vs vedem de unde vine furtuna: COLESTEROLUL si TRIGLICERIDELE marite.Sunteti, din pacate, un candidat pentru viitor la accident vascular cerebral, cu sau fara pareza.
Daca nu veti actiona imediat, viitorul pentru D-vs poate fii destul de...
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.