Transmitere scabie

16-08-2016
equalsier
Nu este medic/terapeut
equalsier
Buna ziua!

In urma cu 2 saptamani am intrat in 2 zile la rand in contact direct (sexual) cu o persoana care mi s-a parut ca ar fi infestata cu scabie (pete rosii, umflate si scoamate in regiunea lombara, pe burta, gamba si cateva urme de rani vindecate pe coapse).
Contactul direct pe piele s-a facut pe regiuni reduse si cu durata destul de scurta, de maxim 2 minute cele mai lungi.
Problema este ca am atins si zonele scoamate.

La o zi dupa ultimul contat (si la 2 dupa primul) am facut tratamentul cu benzoat de benzil de la Bioeel. Cel care se aplica de 2 ori la interval de 24 de ore cu spalare intre aplicari.
Datorita psihozeide posibilitatea infestarii, am mai aplicat la o saptamana dupa si un unguent cu sulf 10%.
Hainele utilizate le-am pus deoparte pentru mai mult de 3 zile si le-am dat cu insecticid, la fel si asternuturile.

De la ultima atingere au trecut aproape 14 zile si as dori sa stiu daca am sanse sa scap de infestare (am inteles ca panala la aparitia simptomelor poate dura si 6 saptamani).
Sau poate am avut noroc si contactul direct a fost prea scurt pentru a ma infecta?

Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: