Transpir in zona capului in special dimineata

13-08-2013
tzarina
Nu este medic/terapeut
tzarina
Toata fatza mi-e lac de transpiratzie, curge in picaturi, mi se uda si parul, in special dimineata dupa vreo 30 minute dupa ce m-am sculat, chiar incepand din timpul dushului.Se intampla mai ales vara dar si iarna, de aproximativ 3 ani. Apoi shi peste zi, se intampla si la cel mai mic efort.Uneori si pe restul corpului.Am primit tratament cu aspacardin deshi nu sunt cardiaca shi am grija sa consum suficienta apa, aprox 2 litri/zi.Shtiu sigur ca mai demult nu transpiram in felul acesta, shi nu este nici din motive de menopauza.Va rog sa ma sfatuitzi ce sa fac.Multzumesc.
3 comentarii
0
13-08-2013, ora 21:02
Nastase Liliana
Nu este medic/terapeut
Nastase Liliana
Tzarina,
Obisnuieste-te cu asta, mai ales daca ai peste 35 de ani..poate fi o menop precoce, in general o femeie are 400 de cicluri, calculeaza si tu. Sunt convinsa ca ai grija de tine si de corpul tau...daca ai peste 35, ia capsile menopauza G81 de la Fares, linea verde, pentru inceput de 3 ori pe zi cate 2, dupa ce se amelioreaza simptomeleia de 3 ori pe zi cate una. Si, cum am spus, daca ai peste 35 de ani...fa-ti alt regim de viata fara stres si nebunii.
Toate bune
0
14-08-2013, ora 11:59
tzarina
Nu este medic/terapeut
tzarina
mai am 2 ani pana la pensie, nu mi se pare satisfacator raspunsul primit, ocupatzia si locul de munca nu am cum sa le fac lipsite de stress, iar privitor la, , nebunii" sper ca ati glumit.nu m-am adresat acestui website din lipsa de ocupatzie...
0
15-08-2013, ora 19:18
Nastase Liliana
Nu este medic/terapeut
Nastase Liliana
Tzarina draga,
Nu m-am referit la nebunii in sensul extrem, dar daca ti se pare, scuza-ma. Daca mai ai 2 ani pana la pensie..si stii sigur ca inainte nu transpirai asa...ia pastilele de care am pomenit si obisnuieste-te cu ideea..menop e aproape, poate fi o premenopauza, si e la fel de sacaitoare. In primul rand pregateste-te mental, va fi foarte greu, si din ce in ce mai greu, crede-ma. Pregateste-ti corpul si mintea pentru schimbare, ia suplimente alimentare din plante, Menop g81 de la Fares ma repet, Lady 4 sau.A Zinc Menopauza. Sunt suplimente alimentare si nu au ce sa iti faca rau. Eu nu sunt medic, nu te oblig sa tii cont de sfatul meu, mi-am spus parerea doar, bazata pe experienta proprie. Si lasa stresul...cimitirele sunt pline de oameni de neinlocuit. Sunt mult mai tanara ca tine, mai am destui ani pana la pensie dar si eu am avut transpiratii nocturne, curgeau apele pe mine, dureri de cap si ameteli de nu vedeam in jurul meu. Mi-au facut bine suplimentele alimentare. Daca vrei un diagnostic clar...du-te la medic, sa vezi ce o sa spuna si cum te vei simti cand o sa-ti spuna in fata si fara menajamente ca esti in premenopauza. Dar eu cred ca tu esti cel mai bun doctor al tau. Nu vreau sa fiu cinica...dar vine o vreme cand nici vantul nu ne mai ridica fusta..glumeam. Sanatate maxima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Monitorizarea transpirației, cu ajutorul unor senzori speciali
  •