transplant de uter

15-06-2011
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
am incercat sa ma documentez despre acest subiect dar se stie foarte putine, se scriu f putin.mi-as dori sa imi raspunda orcine imi poate da detalii despre acest subiect. multumesc mult, anticipat.
11 comentarii
0
15-06-2011, ora 21:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

da..ce-ti veni?
eu..n-am mai auzit de asa ceva..
sunt interesata chiar, ce raspuns primesti.

O seara buna!
0
15-06-2011, ora 21:22
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
in Romania nu se face asa ceva.primul transplant de uter se va face anul viitor in Suedia.donatorul va fi mama, iar primitorul va fi fiica (sunt din Anglia)urmeaza sa vedem daca operatia va decurge normal si va fi cu succes.
0
16-06-2011, ora 14:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Oricum, daca se realizeaza pentru a fi posibila o sarcina, ulterior, uterul este scos pentru ca nu exista motive pentru care sa se faca toata viata tratament imunosupresor (pentru a nu fi respins un organ strain).
Deci, daca e posibil transplantul, trebuie sa existe compatibilitate si o un alai intreg de alte date pe care numai prin analize si prin indrumare medicala poti sa le afli.
Sanatate!

Salut cu drag Lucia si Vasi!
0
16-06-2011, ora 15:36
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna Electica, sunt tare curioasa ce se va intampla, transplantul se face in ideea de a putea avea copii.
0
16-06-2011, ora 15:42
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Vasi, am auzit si eu de stirea asta, de transplantul de la mama la fiica. Eu zic ca nimic nu este imposibil, ideea e ca pe langa compatibilitate e vorba si de o dezvoltare normala a unui embrion etc etc. deci e o interventie cu multe date de luat in calcul. Dar inteleg perfect orice femeie care isi doreste mult un copil si sunt sigura ca pentru asta se pot intampla si minuni medicale. Fericite femeile care au bucuria de a avea copii, , , ,
Va imbratisez fetelor si sunt sigura ca ceea ce ne dorim cu toata convingerea se poate intampla.
Trebuie.
0
18-06-2011, ora 01:28
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
stiu k uterul trebuie indepartat dupa cezariana, e logic ca nu are rost sa iei tratament cu imunosupresoare toata viata pt k e un organ de care te poti "lipsi". a avut loc un transplant de uter in anul 2000 in Arabia Saudita, pacienta avea 26 de ani iar donatoarea 46, doar k tehnica precara folosita atunci a facut ca transplantul sa nu fie o reusita deoare ce dupa interventie au aparut hematoame datorate hemoragie din timpul interventiei.
0
06-07-2011, ora 11:02
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Am auzit si eu de acest transplant insa nu stiu ce rezultate ar putea avea...e uimitor la ce chin se supun femeile pentru a da nastere unei vieti avand in vedere faptul ca atatea femei curma viata copiilor pe banda rulanta.Eu una nu voi intelege niciodata pe cele care fac avort fara motiv intemeiat(viol, indicatie medicala)
0
06-07-2011, ora 22:00
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
eu cu atat mai putin cu cat imi mai doresc un copil si nu voi putea probabil niciodata sa il am, dar n-are rost sa judecam, pt ca majoritatea avorturilor le fac femeile a caror gandire si cultura e limitata sau nu au pe nimeni alaturi care sa le invete si sa le sprijine.
0
20-09-2011, ora 00:43
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
ei nu zau..chgiar numai femeile cu o cultura limitata fac avort??.imi pare rau pentru situatia in care te afli...dar nu te grabi sa judeci si sa arunci cu pietre doar pentru faptul ca esti intr-o situatie dureroasa..
pacat ca prostia nu doare..mentalitate tipic romaneasca..si cu asta am zis tot.
0
29-10-2011, ora 03:20
andutzza
Nu este medic/terapeut
andutzza
atunci ce om normal psihic si cu o gandire nu limitatta e capabil sa isi omoare propriul copil.eu momentan studiez medicina la londra si am o rezidenta aici asa k nu cred k are rost sa deschidem subiecte legate de mentalitatea romanului...in anglia 1, 7% din femeile insarcinate fac avort iar in cele mai multe cazuri e vorba de cauze medicale. stii inainte sa aruncam cu noroi tre sa mai si gandim pt k asa cum nimeni nu are nici o scuza in momentul in kre ia viata altui om ce scuza crezi k e destul de plauzibila pt o mama care isi omoara propriu copil?!
0
25-01-2013, ora 09:15
elnino
Nu este medic/terapeut
elnino
andutzza...din ce stiu eu dupa o cezariana nu tr histerectomia.cat despre transplantul de uter se pune problema de etica si religie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când apare ruptura uterină
  • Informează-te despre fibromul uterin
  •