tratament psihiatric si vitamine

19-06-2017
alabalaa
Nu este medic/terapeut
alabalaa
Buna, am inceput un tratament cu cipralex si xanax pentru anxietate si asi dorii sa stiu daca poate influenta cu ceva faptul ca iau magne b6 si calciu si daca ar trebuii sa renunt la aceste minerale.Va multumesc
5 comentarii
0
19-06-2017, ora 18:22
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Discuta cu medicul psihiatru - el stie cel mai bine. Probabil ca nu el ti-a recomandat suplimentele. Important e sa nu scoti vreun psihiatric - cu restul probabil nu-s probleme. Calciul se ia doar dupa niste analize, mai ales in lunile de vara, cand absorbtia e mai mare pe cale naturala, datorita ultravioletelor care cresc vit d. Nu risca sa le iei de capul tau.
0
19-06-2017, ora 19:31
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Buna ziua!

Cu privire la calciu, poate merita sa va mai ganditi daca chiar e nevoie sa il luati sau nu. Sunt surse naturale de calciu foarte bune, iar acum ca e soarele sus pe cer, si fixarea este mult mai buna. Cat despre magneziu cu B6, nu va faceti griji ca nu interfereaza cu medicatia. In orice caz, la urmatorul consult va recomand sa vorbiti despre aceste aspecte si cu medicul psihiatru.

Sanatate si toate cele bune!
1
19-06-2017, ora 21:26
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună seara !
Nici-un medicament nu se ia după ureche, ci dacă este nevoie. Medicul de obicei le recomandă în urma unor analize când se constată un deficit. Ai constatat în urma unor analize deficit de calciu sau magneziu?
Discută și cu psihiatrul care să-ți confirme dacă ai nevoie sau nu și în ce perioadă să le iei.
0
20-06-2017, ora 07:45
alabalaa
Nu este medic/terapeut
alabalaa
Am deficit de calciu si magneziu de asemenea sufar de atacuri de panica si anxietate, calciu si magneziu nu il iau dupa ureche ci mi-a fost prescris de medicul de familie insa am uitat sa discut cu medicul psihiatru despre tratament, calciu nu pot sa nu il iau pentru ca daca nu il iau fac caderi de calciu dese
0
20-06-2017, ora 14:16
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Ok, orice deficit se rezolva cumva, nu e pe viata neaparat. Discuta cu psihiatrul si vezi ce spune el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: